Objednajte sa Opýtajte sa

Sivý zákal - katarakta

Sivý zákal – katarakta, prirodzený proces starnutia očí

Ide o očné ochorenie, pri ktorom dochádza k zakaleniu normálne čírej očnej šošovky. Zakalenie spôsobí zníženú priehľadnosť očnej šošovky a bráni priechodu svetelných lúčov na sietnicu, takže videnie je zastrené, akoby prekryté sivým závojom. "Spočiatku nemusí sivý zákal videnie nijako ovplyvňovať. Zakalenie sa však postupne zväčšuje, videnie sa zhoršuje a postihnutý môže dokonca prestať vidieť. Človek postihnutý kataraktou pritom nepociťuje žiadne podráždenie očí, bolesť ani iné problémy. Až rozsiahly sivý zákal je na oku vidieť." vysvetľuje primár MUDr. Radovan Piovarči. 

operácia sivého zákalu

Sivého zákalu - tomuto vekom podmienenému ochoreniu, sa nevyhne nikto z nás. Nezáleží na životnom štýle, prevencii ani genetike. Šošovka sa vplyvom metabolických procesov, ktoré v nej prebiehajú, zakalí neskôr každému. 

Pravá príčina vzniku katarakty nie je známa. Je však isté, že vznik sivého zákalu urýchľujú vyššie refrakčné (dioptrické) chyby, niektoré ochorenia (napríklad cukrovka) či zápaly a úrazy oka. Okrem veku hrajú určitú úlohu aj dedičné predpoklady, pohlavie (častejšie ženy), rasa (černosi), ale aj užívanie niektorých liekov (kortikoidov, cytostatík a pod.), dlhodobé používanie niektorých očných kvapiek a metabolické a systémové ochorenia. Na rozvoj katarakty má negatívny vplyv aj nezdravý životný štýl – najmä fajčenie, drogy, nesprávna výživa aj nadmerné pôsobenie infračerveného a ultrafialového žiarenia. Sivý zákal môže postihovať jedno alebo obidve oči.

Príznaky a prejavy katarakty

Sivý zákal sa prejavuje zakalením očnej šošovky, ktoré spôsobí:

  • nepríjemné, ale nebolestivé pocity,
  • zhoršenie zrakovej ostrosti, zastrené videnie,
  • citlivosť na oslnenie,
  • dvojité videnie, skreslenie pozorovaného obrazu,
  • alebo zväčšujúcu sa krátkozrakosť,
  • častá je aj zmena vo vnímaní farieb – farby majú pri pohľade cez postihnuté oko inú intenzitu.

Zakalenie šošovky sa postupom času zväčšuje, rýchlosť rozvoja ochorenia je však individuálna – trvá mesiace aj roky – a môže viesť až k úplnej slepote. K tomu však dochádza len v rozvojových krajinách. Dnes už vieme, že sivý zákal nemusí dozrieť na to, aby bol odstránený. Naopak. Čím skôr sa pre zákrok rozhodnete, tým lepšie.

Liečba sivého zákalu

Kataraktu nemožno odstrániť žiadnymi liekmi ani okuliarmi. Jedinou možnosťou liečby je operačný zákrok - bezbolestná operácia sivého zákalu, pri ktorom sa zakalená očná šošovka pomocou ultrazvuku alebo najnovšie pomocou lasera z oka odstráni a nahradí umelou šošovkou. Umelá vnútroočná šošovka zostáva v oku natrvalo – počas života ju nie je potrebné vymieňať. Dokonale nahrádza dioptrickú silu pôvodnej očnej šošovky, takže voľbou vhodného typu šošovky možno odstrániť krátkozrakosť aj ďalekozrakosť. Pacient si môže vybrať aj multifokálnu šošovku či trifokálnu šošovku, ktorá zlepšuje videnie na všetky vzdialenosti. Operácia prebieha ambulantne a je nebolestivá a šetrná.

Pri operácii na našej klinike môžete počítať s tým, že vám budeme implantovať žltú vnútroočnú šošovku. Je k oku šetrná, má výborné optické vlastnosti a okrem toho vďaka svojmu žltému filtru obmedzuje prienik škodlivej časti modrého spektra svetla do oka, čím preventívne chráni očnú sietnicu.

 operácia sivého zákalu laserom LenSx

Sivý zákal už aj laserom

Naša klinika je vybavená najmodernejšou technikou, vďaka čomu môžete operáciu sivého zákalu podstúpiť pomocou femtosekundového lasera LenSx. Ten umožňuje vykonať operáciu úplne bez dotyku ostrých nástrojov. Každý krok prístroja riadi a kontroluje počítač, rovnako ako jednotlivé laserové rezy. Počítačové riadenie tohto prístroja okrem toho dáva operatérom možnosť dokonale „otvoriť“ puzdro pôvodnej očnej šošovky a vytvoriť tak požadovaný priestor na presné umiestnenie umelej vnútroočnej šošovky – a okrem toho počas operácie skorigovať aj astigmatizmus. Operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového lasera je najväčším prínosom v očnej chirurgii za posledných 20 rokov – pacientom prináša pohodlie, maximálnu presnosť a šetrnosť.

 

konzultace