Chcem sa objednať

Femtosekundový laser LenSx

Svetová novinka prvýkrát na Slovensku!

Očná klinika NeoVízia prináša úplne nový štandard v operáciách šedého zákalu. Bezpečnosť a šetrnosť operácie dosiahla úplne novú úroveň.

V apríli 2012 zaviedla laserové operácie šedého zákalu do praxe ako prvá v ČR naša sesterská Očná klinika DuoVize Praha. Primár NeoVíze, MUDr. Radovan Piovarči sa stal 1. slovenským certifikovaným očným chirurgom na operácie šedého zákalu femtosekundovým laserom LenSx. Od začiatku roku 2013 vykonáva MUDr. Piovarči laserové operácie sivého zákalu aj na Očnej klinike NeoVízia Bratislava. 

Femtosekundový laser LenSx je prvým a jediným laserom určeným na kompletnú laserovú operáciu šedého zákalu s povolením FDA a CE. Ide o metódu, ktorá sa v zahraničí nazýva femtokatarakta.

V priebehu 40-50 sekúnd laser svojim lúčom rozdrví zakalenú vnútroočnú šošovku, vytvorí operačný otvor v puzdre šošovky, vytvorí rezy v rohovke a odstráni astigmatizmus pomocou nárezov na rohovke.

 

Femtosekundový laser LenSx - jediný s certifikátom

Žiadny iný laser nie je certifikovaný FDA a CE na vytvorenie rezov v rohovke, zárezov na rohovke korigujúcich astigmatizmus, vytvorenie kruhového rezu v púzdre šošovky a rozdrvenie šošovky.

Do mája 2013 bolo vo svete touto metódou vykonaných viac ako 100.000 operácií. Ide o celosvetovo najvyužívanejší prístroj na laserové operácie sivého zákalu.

Celá operácia s využitím femtosekundového laseru LenSx je riadená počítačom a úplne prispôsobená každému pacientovi na mieru. Operáciu  plánuje chirurg pomocou integrovaného očného tomografu (OCT), ktorý presne zobrazuje vnútornú štruktúru oka.

 

Hlavnými prednosťami laseru LenSx sú:

  • bezpečnosť
  • presnosť
  • operácie sa vykonávajú na mieru každému oku
  • rýchlejší návrat videnia
  • bez skalpela
  • roboticky riadená operácia

Femtosekundový laser LenSx je prvým laserom na svete, ktorý bol použitý na operácie šedého zákalu (katarakty).

Prvú operáciu katarakty laserom vykonal profesor Nagy v Budapešti v roku 2008Prvá operácia pomocou laseru LenSx v USA bola vykonaná 28.2.2010 v americkom Houstone Laser LenSx sa začal bežne používať od roku 2011, kedy bolo nainštalovaných prvých 17 prístrojov, najmä v USA. NeoVízia tak patrí celosvetovo medzi viac ako 200 centier, ktoré používajú femtosekundový laser na operácie sivého zákalu. Laser LenSx prešiel náročným schvaľovacím procesom amerického Úradu pre potraviny a lieky (FDA) a je schválený na bežné používanie pri operáciách.

 

Povolenie na klinické použitie:

a. FDA (Food and Drug Administration, USA) od roku 2009
i. Kapsulotómia (8/2009)
ii. Rohovkové incízie (12/2009)
iii. Laserová fragmentácia šošovky (4/2010)
iv. Vytvorenie zámkového flapu (10/2012)
b. Európsky certifikát CE (2/2011)

LenSx je najdokonalejším a najoverenejším prístrojom na tvz. laserom asistovanú operáciu sivého zákalu. Je prvým laserom schváleným na komplexnú laserom asistovanú chirurgiu šedého zákalu.

 

parameter laser LenSx (NeoVízia)
schválenie pre rohovkový operačný rez FDA, CE
schválenie pre korekciu astigmatizmu FDA, CE
schválenie pre kapsulorhexu FDA, CE
schválenie pre fragmentáciu šošovky FDA, CE
schválenie pre vytvorenie zámkového flapu ÁNO
operácie bez použitia skalpelu ÁNO
možnosť používať laser celosvetovo

 

Z vyššie uvedenej tabuľky vyplýva, že femtosekundový laser LenSx je určený na vykonávanie kompletných operácií sivého zákalu. V žiadnom kroku operácie nie je nutné použitie skalpelu. Je plnohodnotne schválený FDA aj CE pre všetky kroky zákroku. Jeho pozitívne výsledky sú potvrdené na viac než 70.000 vykonaných operáciách na celom svete.

Podrobnejšie o schvaľovacom procese FDAFDA je americký úrad pre lieky a potraviny (Food and Drugs Administration), ktorý schvaľuje uvedenie liekov, potravín a zdravotníckych zariadení na americký trh. Bez certifikátov FDA nesmie byť na trhu USA ponúkaný ani používaný. Schvaľovacie procedúry sú veľmi prísne a časovo aj administratívne náročné. Vo všeobecnosti je schvaľovací proces FDA vnímáný ako prísnejší a náročnejší ako pri európskej značky CE.

Získanie certifikátov FDA je dôkazom, že zariadenie je nielen bezpečné, ale že aj výsledky operácií u pacientov sú pozitívne.

Femtosekundový laser je špeciálny pevnolátkový laser s ultrakrátkymi impulzmi v dĺžke jednej biliardiny sekundy. Matematicky sa dĺžka pulzu vyjadruje ako 10-15.

Laser vytvára pomocou pulzov laserového lúča v tkanive malé bublinky, ktoré od seba oddeľuje tkanivo. Tak je možné vykonať operáciu bez toho, aby boli použité skalpely a iné ostré nástroje.

 

Laserová operácia šedého zákalu nie je hradená z verejného zdravotného poistenia. Zdravotné poisťovne uhrádzajú len odstránenie sivého zákalu metódou fakoemulzifikácie pomocou ultrazvuku. Laserovú operáciu si pacient hradí sám.

Cenník laserových operácii šedého zákalu nájdete TU.  Pokiaľ máte záujem o operáciu, objednajte sa u nás.

konzultace