Objednajte sa Opýtajte sa

Vstupné vyšetrenie pred operáciou sivého zákalu

Pred operáciou sivého zákalu podstúpite na našej klinike podrobné vstupné vyšetrenie. Netreba sa ničoho obávať, vyšetrenie je úplne bezbolestné. Avšak upozorňujeme, že po vstupnom vyšetrení nemôžete riadiť automobil.

Vstupné vyšetrenie pred operáciou sivého zákalu

Aby sme vám mohli navrhnúť to najlepšie riešenie, musíme do detailov spoznať vaše oči. Na to nám poslúžia výsledky podrobného vstupného vyšetrenia.

 

Ako vstupné očné vyšetrenie pred operáciou sivého zákalu vyzerá? 

  • Vaše vstupné vyšetrenie pred operáciou sivého zákalu začína tzv. anamnézou. Odborná zdravotná sestra sa vás bude podrobne pýtať a zisťovať všetky očné chyby v rodine, akékoľvek vaše ochorenie a to nielen očné - napr. či netrpíte cukrovkou, vysokým tlakom, alergiami a podobne, ďalej aké užívate lieky.
  • Ďalej odborná sestra zmeria okuliare, ktoré aktuálne používate a vyskúša čítanie s okuliarmi aj bez okuliarov.
  • Na autorefraktometri vám zmeria refrakčné chyby - dioptrickú chybu oka a vnútroočný tlak. Meranie vnútroočného tlaku je veľmi dôležité v každom veku, pretože ak je zvýšený, môže znamenať nebezpečenstvo glaukómu (zelený zákal).
  • Vstupné vyšetrenie ďalej pokračuje biometrickým vyšetrením, v ktorom premeriame vaše oko a výsledky tohto merania, slúžia ako vstupné parametre pre výpočet novej umelej vnútroočnej šošovky, ktorá vám bude pri operácii sivého zákalu do oka implantovaná.
  • V prípade, že je sivý zákal už v pokročilom stave a niektoré hodnoty, kvôli príliš zakalenej šošovke nie je možné zmerať, používame ultrazvukové vyšetrenie oka. Nasleduje prípadné vyšetrenie na pentacame - ktorý meria predný segment oka (prednú komoru, zakrivenie rohovky a ďalšie).
  • Ďalšie veľmi dôležité vyšetrenia zadného segmentu (časti) oka sa vykonáva po tzv.rozkvapkaní očí. Odborná sestra vám nakvapká do očí kvapky, ktoré roztiahnu zreničku. Kvapky sú absolútne bezbolestné. Sestra najprv vykoná foto sietnice. V tomto kroku vstupného vyšetrenia odhalíme všetky prípadné skryté krvácanie či poškodenia sietnice, aj zákernú chorobu VPDM (makulárnej degenerácii sietnice).
  • Svoje vstupné vyšetrenie zakončíte vyšetrením a konzultáciou u oftalmológa, ktorý vykoná podrobné vyšetrenie zadného segmentu oka. Práve s lekárom budete preberať a vyberať najvhodnejší variant liečby vášho sivého zákalu.

 

Moderná očná medicína má pri liečbe sivého zákalu veľmi široké možnosti, a preto vám môžeme ponúknuť nielen odstránenie sivého zákalu, ale tiež výrazné skvalitnenie vášho videnia, napr. zbavenie sa závislosti na okuliaroch, odstránenie astigmatizmu a ďalšie. Spýtajte sa na vstupnom vyšetrení svojho lekára, alebo nás priamo kontaktujte.

 

Čo si so sebou zobrať na vstupné vyšetrenie:

  • zoznam liekov, ktoré užívate
  • okuliare, ktoré nosíte
konzultace