Objednajte sa Opýtajte sa

Laserová operácia očí

 "Lepší zrak, lepší život!"

Sme prvá očná klinika, ktorá... 

…na Slovensku zaviedla odstraňovanie očných chýb ako sú krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus prostredníctvom femtosekundového lasera. Moderné laserové operácie na Slovensku vykonávame už od roku 2010. Prvým femtosekundovým laserom na Slovensku bol práve laser VisuMax v NeoVízii.

...má primára, ktorý bol zbavený dioptrií femtosekundovým laserom metódou NeoLASIK HD. 

 ,,Veríme tomu, čo robíme",...

…to je heslo, ktorým sa u nás riadime. Už 13 rokov je toho dôkazom sám primár očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči, ktorému spoluzakladateľ NeoVízie MUDr. Josef Hycl, CSc. už v októbri 2010 odstránil krátkozrakosť s -3,75 dioptriami metódou NeoLASIK HD  ®. Prečítajte si jeho príbeh tu.

Náš tím lekárských špecialistov s dlhoročnou praxou...

...vás dôkladne vyšetrí a oboznámi s najlepším spôsobom ako vás zbaviť okuliarov. K diagnostike a odstráneniu očných chýb využívame tie najmodernejšie prístroje, ktoré obsluhujú dôkladne vyškolení špecialisti s niekoľkoročnou praxou.

Pozrite sa, ako sa môžete cítiť po operácii:

 

 

Objednajte sa na vyšetrenie ešte dnes prostredníctvom online formulára.

Hendikep. Tak označujú mnohí z nás pomôcku na nose, ktorá má vyriešiť problém s dioptriami. Okuliare nám prekážajú, v niektorých prípadoch dokonca negatívne vplývajú na sebavedomie. Kontaktné šošovky sú ich možnou alternatívou, ale aj ony predstavujú hneď niekoľko zdravotných rizík. Najmä v tom prípade, ak ich nosievate inak, než vám očný lekár odporučil. Krátkozrakí ľudia s mínusovými dioptriami alebo astigmatizmom, však môžu spoznávať svet bez obmedzení, s neporovnateľne lepším a kvalitnejším zrakom. Laserové operácie sú ideálnou možnosťou. Dôležité je nebáť sa. Navyše, nie je na to dôvod. Preto nedovoľte zbytočnému strachu vidieť za vás. 

Precízne vyšetrenie pred laserovou operáciou očí je základ

„Každému jednému zákroku predchádzajú prísne predoperačné vyšetrenia, výsledky ktorých rozhodnú o tom, či bude pacient vhodným kandidátom na operáciu. Na operačnú sálu sa dostane len tá osoba, ktorá splní všetky kritériá. V tom prípade už strach nie je na mieste. Pacient si môže byť istý, že mu zákrok neublíži. Naopak, zlepší mu život,“ utvrdzuje MUDr. Radovan Piovarči.

Absolvovať vyšetrenie v ten istý deň ako zákrok však nie je ideálne. „Počas vyšetrenia sa aplikujú do oka kvapky, ktoré na určitý čas zmenia jeho vlastnosti a trvá 6 až 24 hodín, kým sa oko a zreničky opäť ustália,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia, ktorý bezbolestný zákrok femtosekundovým laserom na odstránenie dioptrií podstúpil tiež. 

Na základe výsledkov vyšetrenia očný lekár následne odporučí ďalší postup a navrhne ideálnu metódu zákroku na odstránenie dioptrií. Jedným z kľúčových kritérií je napríklad hrúbka rohovky. „Neexistujú dve rovnaké oči, s rovnakými vlastnosťami a parametrami. Vybrať pacientovi metódu zákroku len podľa všeobecných tabuliek nie je vhodné. V NeoVízii sme zástancami individuálneho prístupu a o metóde by mali rozhodnúť dôkladné merania a vyšetrenia ušité na mieru pacienta,“ pokračuje MUDr. Piovarči. 

Typy laserových operácií očí. Chcite pre svoje oči viac!

Súčasná očná medicína používa pri odstránení mínusových dioptrií dva druhy laserov. Excimerový a femtosekundový. Pre laserové operácie očí sa používá i označenie excimer alebo excimerová operácia. Vďaka tomu môžete podstúpiť jednu z troch metód.

 1. Hĺbkovú (podpovrchovú) metódu SMILE. Počas nej očný chirurg pracuje len s femtosekundovým laserom.(ReLEx Smile, NeoSMILE PRO)
 2. Hĺbkovu metódu femtoLASIK. Ide o bezbolestnú metódu, pri ktorej sa využíva excimerový a femtosekundový laser. (LASIK, NeoLASIK HD)
 3. Treťou, najstaršou metódou je LASEK či PRK, pri ktorej sa používa len excimerový laser. (No Touch Laser)

„Pacient by sa mal vždy zaujímať o to, aký laser sa v jeho prípade použije. To veľa napovie o následnom hojení a o rizikách, ktoré môžu byť so zákrokom spojené. A povedzme si úprimne, aj s bolesťou počas rekonvalescencie,“ radí primár Piovarči.

Dioptrie laser odstráni pôsobením na určitú časť našej rohovky. No aby sa k nej dostal, je dôležité odstrániť jej vrchnú - epitelovú vrstvu. A tu je dôležitá nielen použitá metóda, ale aj laser. Pri povrchovej metóde, akou je LASEK i PRK, sa daná vrstva odstráni mechanicky (alkoholom a špachtľou) alebo s excimerovým laserom. Ten následne upraví aj zostávajúcu časť rohovky, vďaka čomu pacienta zbaví mínusových dioptrií. Obdobie obnovy povrchového epitelu rohovky je však po zákroku bolestivé a proces hojenia trvá aj niekoľko mesiacov, počas ktorých je potrebné striktne dodržiavať určité pravidlá. Tým, že oko príde o prirodzenú UV ochranu, je pacient nútený sa niekoľko dní po operácii zdržiavať v tmavšej miestnosti. Nosiť slnečné okuliare s UV filtrom a tiež si kvapkať kortikoidné kvapky môže trvať niekoľko mesiacov až pol roka. Tieto kvapky však zvyšujú riziko vzniku zeleného a sivého zákalu. „Z týchto dôvodov u našich pacientov preferujeme operácie femtosekundovým laserom,“ dodáva MUDr. Piovarči.

Hĺbkové (podpovrchové) metódy, pri ktorých sa používa už aj femtosekundový laser, sú bezbolestné nielen počas operácie, ale najmä v pooperačnom období. V prípade zákroku femtoLASIK (NeoLASIK HD) sa za pomoci femtosekundového lasera VISUMAX 800 vytvorí na povrchu oka ochranná lamela (flap) so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým“ okrajom v tvare písmena Z. V druhom kroku operatér odstráni dioptrie pomocou excimerového lasera MEL 90. Zámkový okraj zabezpečí, že sa lamela vráti na svoje pôvodné miesto a zabráni sa tak jej následnému možnému pohybu.

Pri najnovšej z metód, ReLEx Smile (NeoSMILE PRO), pracuje očný chirurg iba s femtosekundovým laserom. Ten odstráni dioptrie priamo v rohovke bez excimerového lasera a bez vytvorenia flapu. Nakoľko je rohovka celistvá, ide o najprogresívnejšiu metódu súčasnosti.

Pri oboch podpovrchových metódach ostáva povrch rohovky neporušený, vďaka čomu je hojenie rýchle a bezbolestné. Pacient už večer v deň zákroku môže normálne existovať, pracovať s počítačom a sledovať televíziu. Na druhý deň môže šoférovať, pracovať a o pár týždňov športovať a plávať

operácia pomocou femtosekundového lasera VISUMAX800

Doživotná záruka

Operácie NeoSMILE PRO a NeoLASIK HD ponúkajú vrátane maximálnej kvality, komfortu, bezpečnosti a šetrnosti, tiež bezproblémovú dokorekciu.

V rámci doživotnej záruky vám v prípade potreby zrak kedykoľvek úplne zdarma dolaserujeme. Preto nemusíte čakať: 

 • ak nemáte dostatočne ustálené dioptrie,
 • na operáciu až po pôrode/tehotenstve,
 • či z dôvodu iných strarých mýtov. 

Pred laserovou operáciou očí

Pred zákrokom je dôležité dodržiavať všetky predoperačné odporúčania:

 • v deň operácie by ste nemali byť prechladnutý a mať opar
 • nepoužívajte mastný krém, špirálu a iné líčidlá
 • so sebou si vezmite slnečné okuliare
 • na kliniku príďte včas – dodržujte termín objednania.

Na klinike sa o vás postará sestrička, pripraví vás na zákrok a aby ste počas operácie necítili žiadnu bolesť, do očí vám nakvapká kvapky na znecitlivenie. Tesne pred operáciou sa vás ujme lekár, ešte raz vás zoznámi s priebehom operácie a odvedie vás na operačnú sálu. Nie je dôvod k obavám, po celú dobu sa snažíme, aby ste sa cítili bezpečne, príjemne a pohodlne.

Priebeh laserovej operácie očí

Laserové operácie očí sú bezbolestné, u nás netrvajú dlhšie ako 10 sekúnd a počas jedného zákroku absolvujete operáciu oboch očí. Samozrejmosťou je bezbolestnosť, vďaka kvapkám na znecitlivenie oka, takže celková anestéza nie je nutná. Krátko po operácii odchádzate domov, ideálne so sprievodom. Odporúčame si so sebou priniesť slnečné okuliare, nakoľko ste po operácii viac citlivejší na svetlo.

Po operácii je odporúčaný kľudový režim, ideálny je spánok. Vo večerných hodinách sa môžete pozerať na televíziu, ísť na prechádzku – svoj program prispôsobte pocitom. V prípade, že vás oči pália, odpočívajte a príliš ich nenamáhajte. Používajte doporučené očné kvapky a dodržujte pokyny lekára.

Už na druhý deň po laserovej operácii očí môže pacient bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života bez okuliarov. Operácia si nevyžaduje vašu PN či dovolenku. Ďalšie upozornenia týkajúce sa aktívneho pohybu, športu, líčenia vám povie ošetrujúci lekár.  

lekári s femtosekundovým laserom VISUMAX800

Majte na pamäti

 • vyhýbajte sa ponukám operácií na zľavových portáloch
 • zbystrite pozornosť pri sľuboch o vyšetrení a zákroku v jeden deň
 • rozhodnite sa pre očnú kliniku, ktorá ponúka viaceré metódy s možnosťou ich prispôsobenia pacientovi na mieru
 • zbystriť pozornosť by ste mali aj v tom prípade, ak je lekár skalopevne presvedčený o vhodnosti laserového zákroku, no vaše dioptrie sú vyššie ako mínus 10. Tu pomôže aj iný typ operácie, napríklad implantácia umelej šošovky ICL*
 • pýtajte sa tiež ľudí vo svojom okolí a nehanbite sa zaujímať aj o názor ďalších očných lekárov

Operácia očí moderátorky Kvetky Horváthovej, NeoLASIK HD

  

Lokalita 

Laserové operáciu vykonávame v centrále v Bratislave.

Cena zákroku 

Cenu zákroku nájdete v našom cenníku. Presné informácie vám budú poskytnuté priamo na vyšetrení. 

Financovanie laserovej operácie očí je možné aj cez náš jedinečný splátkový program - Operácie na splátky

Sprievodca laserovou operáciou očí na stiahnutie zdarma

Sprievodca laserovou operáciou očí

Stiahnite si zadarmo sprievodcu
v PDF formáte alebo do vašej mobilnej čítačky

 

Časté otázky

 • Som vhodný/á na laserový zákrok?
  Každému jednému zákroku predchádzajú dôkladné vyšetrenia, výsledky ktorých rozhodnú o tom, či bude pacient vhodným kandidátom na laserový zákrok.
 • Koľko stojí laserový zákrok?
  Na základe vhodnej metódy laserového odstránenia dioptirí, ktorú určí lekár, sa môžete rozhodnúť či v rámci zákroku chcete doživotnú záruku alebo nie. Podľa toho sa odvíja aj cena, ktorá začína od 550 EUR/oko. Zákroky je možné hradiť aj na splátky s 0% úrokom.
 • Ako dlho trvá rekonvalescencia?
  Pri zákrokoch NeoLASIK HD a NeoSMILE PRO s využitím femtosekundového lasera je rekonvalescencia bezbolestná a nevyžaduje PN. Väčšina pacientov sa môže už na druhý deň vrátiť do práce a vykonávať bežné aktivity ako pred zákrokom. Podľa jednotlivého typu zákroku môžete opäť športovať, alebo sa kúpať už po 10 dňoch.
 • Aké riziká sú spojené s laserovým zákrokom?
  Za požadovaným výsledkom zákroku a novým ostrým videním stojí veľmi precízne vstupné vyšetrenie. Ak jeho výsledok potvrdí, že je pacient na zákrok vhodný, obavy môžu ísť bokom. Súčasné metódy s využitím femtosekundového lasera sú bezpečné, šetrné, bezbolestné, riadené počítačom, ktorý pri akomkoľvek nežiadanom pohybe okom zastaví svoju prácu.

 

Excimer operácia očí - história

Prvá excimer operácia očí, alebo zkrátene excimer, bola vykonaná v Nemecku v rokov 1987. Masovo sa excimer operácie vykonávajú od 90. rokov minulého storočia. Prvá laserová metóda bola PRK (Photo Refractive Keratomileusis), která bolo zdokonalená do podoby LASEK. Profesor Pallikaris z Grécka vykonal roku 1989 prvú excimer korekciu videnia metódou LASIK (Laser In Situ Keratomileusis). U metódy LASIK sa flap vytváral pomocou mechanického mikrokerotómu. Metoda LASIK bylo zdokonalená v 21. storočí, kedy bol zavedený femtosekundový laser pri tvorbe flapu. Táto metóda sa nazývá femto-LASIK alebo femtoLASIK.

*Ide o zdravotnícky prostriedok. Pre úplné informácie ohl'adom indikácií, kontraindikácií a varovanie si prečítajte návod na použitie a d'alšie dôležité informácie uvedené na stránke edfu.staar.com.

konzultace