Chcem sa objednať

Laserová operácia očí

Hendikep. Tak označujú mnohí z nás pomôcku na nose, ktorá má vyriešiť problém s dioptriami. Okuliare nám prekážajú, v niektorých prípadoch dokonca negatívne vplývajú na sebavedomie. Kontaktné šošovky sú ich možnou alternatívou, ale aj ony predstavujú hneď niekoľko zdravotných rizík. Najmä v tom prípade, ak ich nosievate inak, než vám očný lekár odporučil. Krátkozrakí ľudia s mínusovými dioptriami alebo astigmatizmom, však môžu spoznávať svet bez obmedzení, s neporovnateľne lepším a kvalitnejším zrakom. Laserové operácie sú ideálnou možnosťou. Dôležité je nebáť sa. Navyše, nie je na to dôvod. Preto nedovoľte zbytočnému strachu vidieť za vás. 

Lujza Garajová po NeoSMILE 3D

Precízne vyšetrenie pred laserovou operáciou očí je základ

„Každému jednému zákroku predchádzajú prísne predoperačné vyšetrenia, výsledky ktorých rozhodnú o tom, či bude pacient vhodným kandidátom na operáciu. Na operačnú sálu sa dostane len tá osoba, ktorá splní všetky kritériá. V tom prípade už strach nie je namieste. Pacient si môže byť istý, že mu zákrok neublíži. Naopak, zlepší mu život,“ utvrdzuje MUDr. Radovan Piovarči.

Absolvovať vyšetrenie v ten istý deň ako zákrok však nie je ideálne. „Počas vyšetrenia sa aplikujú do oka kvapky, ktoré na určitý čas zmenia jeho vlastnosti a trvá šesť až 24 hodín, kým sa oko a zreničky opäť ustália,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči, primár očnej kliniky NeoVízia, ktorý bezbolestný zákrok femtosekundovým laserom na odstránenie dioptrií podstúpil tiež. 

Na základe výsledkov vyšetrenia očný lekár následne odporučí ďalší postup a navrhne ideálnu metódu zákroku na odstránenie dioptrií. Jedným z kľúčových kritérií je napríklad hrúbka rohovky. „Neexistujú dve rovnaké oči, s rovnakými vlastnosťami a parametrami. Vybrať pacientovi metódu zákroku len podľa všeobecných tabuliek nie je vhodné. V NeoVízii sme zástancami individuálneho prístupu a o metóde by mali rozhodnúť dôkladné merania a vyšetrenia ušité na mieru pacienta,“ pokračuje MUDr. Piovarči. 

Michaela Kertészová po NeoLASIK HD

 • Michaela Kertészová po NeoLASIK HD

Typy laserových operácií očí. Chcite pre svoje oči viac!

Súčasná očná medicína používa pri odstránení mínusových dioptrií dva druhy laserov. Excimerový a femtosekundový. Vďaka tomu môžete podstúpiť jednu z troch metód.

 1. Hĺbkovú (podpovrchovú) metódu SMILE. Počas nej očný chirurg pracuje len s femtosekundovým laserom.(ReLEx Smile, NeoSMILE 3D)
 2. Hĺbkovu metódu femtoLASIK. Ide o bezbolestnú metódu, pri ktorej sa využíva excimerový a femtosekundový laser. (LASIK, NeoLASIK HD)
 3. Treťou, najstaršou metódou je LASEK či PRK, pri ktorej sa používa len excimerový laser. (No Touch Laser)

„Pacient by sa mal vždy zaujímať o to, aký laser sa v jeho prípade použije. To veľa napovie o následnom hojení a o rizikách, ktoré môžu byť so zákrokom spojené. A povedzme si úprimne, aj s bolesťou počas rekonvalescencie,“ radí primár Piovarči.

Dioptrie laser odstráni pôsobením na určitú časť našej rohovky. No aby sa k nej dostal, je dôležité odstrániť jej vrchnú - epitelovú vrstvu. A tu je dôležitá nielen použitá metóda, ale aj laser. Pri povrchovej metóde, akou je LASEK i PRK, sa daná vrstva odstráni mechanicky (alkoholom a špachtľou) alebo s excimerovým laserom. Ten následne upraví aj zostávajúcu časť rohovky, vďaka čomu pacienta zbaví mínusových dioptrií. Obdobie obnovy povrchového epitelu rohovky je však po zákroku bolestivé a proces hojenia trvá aj niekoľko mesiacov, počas ktorých je potrebné striktne dodržiavať určité pravidlá. Tým, že oko príde o prirodzenú UV ochranu, je pacient nútený sa niekoľko dní po operácii zdržiavať v tmavšej miestnosti. Nosiť slnečné okuliare s UV filtrom a tiež si kvapkať kortikoidné kvapky môže trvať niekoľko mesiacov až pol roka. Tieto kvapky však zvyšujú riziko vzniku zeleného a sivého zákalu. „Z týchto dôvodov u našich pacientov preferujeme operácie femtosekundovým laserom,“ dodáva MUDr. Piovarči.

Hĺbkové (podpovrchové) metódy, pri ktorých sa používa už aj femtosekundový laser, sú bezbolestné nielen počas operácie, ale najmä v pooperačnom období. V prípade zákroku femtoLASIK (NeoLASIK HD) sa za pomoci femtosekundového lasera Visumax vytvorí na povrchu oka ochranná lamela (flap) so špeciálnym bezpečnostným „zámkovým“ okrajom v tvare písmena Z. V druhom kroku operatér odstráni dioptrie pomocou excimerového lasera MEL 80. Zámkový okraj zabezpečí, že sa lamela vráti na svoje pôvodné miesto a zabráni sa tak jej následnému možnému pohybu.

Pri najnovšej z metód, ReLEx Smile (NeoSMILE 3D), pracuje očný chirurg iba s femtosekundovým laserom. Ten odstráni dioptrie priamo v rohovke bez excimerového lasera a bez vytvorenia flapu. Nakoľko je rohovka celistvá, ide o najprogresívnejšiu metódu súčasnosti.

Pri oboch podpovrchových metódach ostáva povrch rohovky neporušený, vďaka čomu je hojenie rýchle a bezbolestné. Pacient už večer v deň zákroku môže normálne existovať, pracovať s počítačom a sledovať televíziu. Na druhý deň môže šoférovať, pracovať,... O pár týždňov športovať a plávať

Veronika Rodová z Oktagon po NeoSMILE 3D

Doživotná záruka

Operácie NeoSMILE 3D a NeoLASIK HD ponúkajú vrátane maximálnej kvality, komfortu, bezpečnosti a šetrnosti, tiež bezproblémovú dokorekciu.

V rámci doživotnej záruky vám v prípade potreby zrak kedykoľvek úplne zdarma dolaserujeme. Preto nemusíte čakať: 

 • ak nemáte dostatočne ustálené dioptrie,
 • na operáciu až po pôrode/tehotenstve,
 • či z dôvodu iných strarých mýtov. 

Pred laserovou operáciou očí

Pred zákrokom je dôležité dodržiavať všetky predoperačné odporúčania:

 • v deň operácie by ste nemali byť prechladnutý a mať opar
 • nepoužívajte mastný krém, špirálu a iné líčidlá
 • so sebou si vezmite slnečné okuliare
 • na kliniku príďte včas – dodržujte termín objednania.

Na klinike sa o vás postará sestrička, pripraví vás na zákrok a aby ste počas operácie necítili žiadnu bolesť, do očí vám nakvapká kvapky na znecitlivenie. Tesne pred operáciou sa vás ujme lekár, ešte raz vás zoznámi s priebehom operácie a odvedie vás na operačnú sálu. Nie je dôvod k obavám, po celú dobu sa snažíme, aby ste sa cítili bezpečne, príjemne a pohodlne.

Priebeh laserovej operácie očí

Laserové operácie očí sú bezbolestné, netrvajú dlhšie ako 20 minút a počas jedného zákroku absolvujete operáciu oboch očí. Samozrejmosťou je bezbolestnosť, vďaka kvapkám na znecitlivenie oka, takže celková anestéza nie je nutná. Krátko po operácii odchádzate domov, ideálne so sprievodom. Odporúčame si so sebou doniesť slnečné okuliare, nakoľko ste po operácii viac citlivejší na svetlo.

Po operácii je doporučený kľudový režim, ideálny je spánok. Vo večerných hodinách sa môžete pozerať na televíziu, ísť na prechádzku – svoj program prispôsobte pocitom. V prípade, že vás oči pália, odpočívajte a príliš ich nenamáhajte. Používajte doporučené očné kvapky a dodržujte pokyny lekára.

Už na druhý deň po laserovej operácii očí môže pacient bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života bez okuliarov. Operácia si nevyžaduje vašu PN či dovolenku. Ďalšie upozornenia týkajúce sa aktívneho pohybu, športu, líčenia vám povie ošetrujúci lekár.  

Majte na pamäti

 • vyhýbajte sa ponukám operácií na zľavových portáloch
 • zbystrite pozornosť pri sľuboch o vyšetrení a zákroku v jeden deň
 • rozhodnite sa pre očnú kliniku, ktorá ponúka viaceré metódy s možnosťou ich prispôsobenia pacientovi na mieru
 • zbystriť pozornosť by ste mali aj v tom prípade, ak je lekár skalopevne presvedčený o vhodnosti laserového zákroku, no vaše dioptrie sú vyššie ako mínus 10. Tu pomôže aj iný typ operácie, napríklad implantácia umelej šošovky ICL
 • pýtajte sa tiež ľudí vo svojom okolí a nehanbite sa zaujímať aj o názor ďalších očných lekárov

Operácia očí moderátorky Kvetky Horváthovej, NeoLASIK HD

 

 

Lokalita 

Laserové operáciu vykonávame na pobočke v Bratislave.

Cena zákroku 

Cenu zákroku nájdete v našom cenníku. Presné informácie vám budú poskytnuté priamo na vyšetrení. 

Financovanie laserovej operácie očí je možné aj cez náš jedinečný splátkový program - Operácie na splátky

Sprievodca laserovou operáciou očí na stiahnutie zdarma

Nechajte si ZDARMA na váš e-mail zaslať návodného sprievodcu laserovou operáciou očí od NeoVízie. Zadajte váš email nižšie alebo si ho stiahnite cez web www.neosmile.sk. 

konzultace