Chcem sa objednať

Keratokonus je ochorenie očí, ktoré sa často zamieňa za krátkozrakosť a ani mnohí lekári ho nevedia odhaliť. Ide pritom o závažné ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej postupnému vyklenutiu a stančovaniu. 

Rohovka nie je zaguľatená, ako by mala byť, vystupuje dopredu, vydúva sa a v dôsledku gravitácie aj mierne klesá nadol. Podľa MUDr. Adriany Smorádkovej, ktorá patrí ku svetovej špičke v liečbe keratokonusu, je princípom ochorenia postupná degenerácia rohovky zapríčinená poruchou kolegénových vlákien. Každým srdcovým úderom dochádza k miernemu napätiu v oku, a preto že sú kolegénové vlákna v rohovke oslabené, postupne sa rozťahujú. "Človek s keratokonusom má zdeformované videnie, vidí akoby cez zvlnené sklo. Zrak má neostrý, rozmazaný a rýchlo pribúdajú dioptrie. Mnohí sa dostanú až do stavu, keď majú aj mínus 18 dioptrií a vidia len na pár centimetrov," vysvetľuje MUDr. Smorádková.

MUDr. Adriana Smorádková špecialistka na liečbu keratokonosu

Ochorenie postihuje najmä mladých ľudí vo veku okolo 30 rokov. Problémom je, že sa toto degeneratívne ochorenie rohovky podobá na krátkozrakosť a mnohí ambulantní oční lekári nemajú k dispozícii špeciálny prístroj na určenie keratokonusu alebo nemajú dostatok vedomostí o tejto chorobe. Alebo sa zhoršujúce dioptrie tiež pripisujú astigmatizmu, pri ktorom ide o nerovnomerné zakrivenie rohovy, a to je rovnako iná diagnóza. 

Liečba keratokonusu

Hlavným rizikom pri keratokonuse je, že ak sa skríningovo nezachytí včas, hrozí aj úplné oslepnutie. Rohovka sa v poslednom štádiu tak vyklenie, že môže dôjsť k prasknutiu vnútronej membrány v oku a pod rohovku natečie voda. Rohovka teda definitívne zlyhá a človek oslepne. Následne sa čaká na stablizáciu, kým voda odíde a až potom môže človek podstúpiť transplantáciu rohovky. Podľa MUDr. Adriany Smorádkovej sú však takéto prípady výnimočné a keratokonus sa dá efektívne riešiť dvoma spôsobmi: 

  • pri prvom štádiu sa robí tzv. cross linking, ktorého úlohou je zastaviť proces keratokonusu. Táto metóda spevní rohovku pomocou riboflavínu, čo je vitamín, ktorý zlepí kolagénové vlákna. Následne sa zafixuje UV žiarením. 
  • omnoho častejšie sa však robí laserová implantácia plastových ringov, teda akejci obruče. Operácia je rýchla, bezbolestná a prináša výborné výsledky. 

operácia keratokonusu - implantácia keraringov

Lokalita 

Odborné vyšerenie ako aj liečbu keratokonusu vykonávame na pobočke v Bratislave.

Cena zákroku 

Cenu zákroku nájdete v našom cenníku. Presné informácie vám budú poskytnuté priamo na vyšetrení. 

Liečebné metódy ICRS a CCL sú čiastočne hradené zdravotnými poisťovňami. Presné ceny zákrokov nájdete v cenníku.

konzultace