Chcem sa objednať

Liečba ochorenia keratokonus

Keratokonus je ochorenie očí, ktoré sa často zamieňa za krátkozrakosť a ani mnohí lekári ho nevedia odhaliť. Ide pritom o závažné ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej postupnému vyklenutiu a stančovaniu. 

Rohovka nie je zaguľatená, ako by mala byť, vystupuje dopredu, vydúva sa a v dôsledku gravitácie aj mierne klesá nadol. Podľa MUDr. Adriany Smorádkovej, ktorá patrí ku svetovej špičke v liečbe keratokonusu, je princípom ochorenia postupná degenerácia rohovky zapríčinená poruchou kolegénových vlákien. Každým srdcovým úderom dochádza k miernemu napätiu v oku, a preto že sú kolegénové vlákna v rohovke oslabené, postupne sa rozťahujú. "Človek s keratokonusom má zdeformované videnie, vidí akoby cez zvlnené sklo. Zrak má neostrý, rozmazaný a rýchlo pribúdajú dioptrie. Mnohí sa dostanú až do stavu, keď majú aj mínus 18 dioptrií a vidia len na pár centimetrov," vysvetľuje MUDr. Smorádková.

MUDr. Adriana Smorádková špecialistka na liečbu keratokonosu

Ochorenie postihuje najmä mladých ľudí vo veku okolo 30 rokov. Problémom je, že sa toto degeneratívne ochorenie rohovky podobá na krátkozrakosť a mnohí ambulantní oční lekári nemajú k dispozícii špeciálny prístroj na určenie keratokonusu alebo nemajú dostatok vedomostí o tejto chorobe. Alebo sa zhoršujúce dioptrie tiež pripisujú astigmatizmu, pri ktorom ide o nerovnomerné zakrivenie rohovy, a to je rovnako iná diagnóza. 

Liečba keratokonusu

Hlavným rizikom pri keratokonuse je, že ak sa skríningovo nezachytí včas, hrozí aj úplné oslepnutie. Rohovka sa v poslednom štádiu tak vyklenie, že môže dôjsť k prasknutiu vnútronej membrány v oku a pod rohovku natečie voda. Rohovka teda definitívne zlyhá a človek oslepne. Následne sa čaká na stablizáciu, kým voda odíde a až potom môže človek podstúpiť transplantáciu rohovky. Podľa MUDr. Adriany Smorádkovej sú však takéto prípady výnimočné a keratokonus sa dá efektívne riešiť dvoma spôsobmi: 

  • pri prvom štádiu sa robí tzv. cross linking, ktorého úlohou je zastaviť proces keratokonusu. Táto metóda spevní rohovku pomocou riboflavínu, čo je vitamín, ktorý zlepí kolagénové vlákna. Následne sa zafixuje UV žiarením. 
  • omnoho častejšie sa však robí laserová implantácia plastových ringov - ICRS - Intrastromal Corneal Ring Segment. Operácia je rýchla, bezbolestná a prináša výborné výsledky. 

operácia keratokonusu - implantácia keraringov

 

Keraring - instrastromálne prstence

Modernú a účinnú metodóu liečby ochorenia keratokonusu predstavujú intrastromálne rohovkové prstence ICRS - Keraringy. 

Ak už ochorenie postúpilo do takej miery, že sa zhoršuje videnie, sú implantované do rohovky tzv. rohovkové segmenty. Na našej klinike použiváme ringy značky Keraringy. Pomocou keraringov vieme dosiahnuť oploštenie rohovky a zastavenie ďalšieho vyklenovania. Zvyčajne sa úspešne kombinuje s metódou CCL.

 

Intrastromálne prstence - keraringy - účinná liečba pre pokročilé štádiá keratokonu.

Rohovkové prstence (ICRS, Keraring) implantujeme pacientom s diagnózou keratokonus v NeoVízii od septembra 2011. „ Keraringy často predídu alebo aspoň oddialia transplantáciu rohovky. Upravia a vyrovnajú tvar rohovky, zjemnia jej zakrivenie a ako vedľajší efekt navyše zlepšia videnie. Po pár mesiacoch od implantácie zmiernia dioptrickú chybu a astigmatizmus. Navyše, Keraringy sú reverzibilné. Znamená to, že ak by to pacientov stav v budúcnosti vyžadoval, dajú sa z rohovky šetrne vybrať," vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa venuje liečbe tohto ochorenia.

Od 24. januára 2013 implantujeme Keraringy pomocou femtosekundového laseru VisuMax od spoločnosti Carl Zeiss Meditec. „Laserová implantácia celý zákrok zrýchľuje, zvyšuje bezpečnosť a precíznosť zákroku a je aj šetrnejší k rohovke.". 

Femtosekundový laser vytvára v rohovke špeciálny tunel, do ktorého implantujeme samotný rohovkový prstenec.

NeoVízia patrí k najvätším a najúspešnejším pracoviskám v Európe. Od zavedenia metódy sme na našich pracoviskách implantovali viac ako 1000 ringov.  MUDr. Adriana Smorádková implantovala najviac prestencov Keraring na Slovensku aj v Európe.

CCL, CXL - Collagen Cross Linking

Collagen Cross Linking - CCL, CXL vie účinne pozastaviť vykleňovnie rohovky v počiatočnom štádiu keratokonusu.

CCL je moderná metóda liečby keratokonusu, pri ktorom dochádza k stabilizácii rohovky a väčšinou tiež zastavenie ďalšieho vyklenovánia a stenčovania rohovky. Metóda CCL spočíva v aplikácii riboflavínu a lúčov ultrafialového svetla a tým dokážeme vytvárať posilňujúce väzobné mostíky medzi jednotlivými molekulami rohovkového tkaniva. A tkanivo sa tak stáva pevnejšie a odolnejšie.

 

Oční klinika NeoVize, léčba keratokonu, metoda CCL

 

Lokalita 

Odborné vyšerenie ako aj liečbu keratokonusu vykonávame na pobočke v Bratislave.

Cena zákroku 

Cenu zákroku nájdete v našom cenníku. Presné informácie vám budú poskytnuté priamo na vyšetrení. 

Liečebné metódy ICRS a CCL sú čiastočne hradené zdravotnými poisťovňami. Presné ceny zákrokov nájdete v cenníku.

konzultace