Chcem sa objednať

Operácie sivého zákalu

Úplne nový pohľad na svet

Hoci zistenie, že vás postihol sivý zákal, môže byť nepríjemné, nie je dôvod k obavám. Moderná medicína totiž dokáže sivý zákal vyriešiť veľmi jednoducho – niekoľkominútovou operáciou, po ktorej uvidíte ako zamlada. Základný zákrok je v plnej výške hradený poisťovňou a pokiaľ sa rozhodnete maximálne využiť všetky možnosti, môžete sa okrem zákalu zbaviť aj dioptrií či astigmatizmu. Operácia sivého zákalu vám skutočne prinesie nový pohľad na svet, takže sa potom môžete bez obmedzení venovať svojim záľubám, športovať, pracovať na záhrade, lúštiť krížovky, háčkovať i vyšívať, dívať sa na televíziu, a donekonečna čítať rozprávky vnúčatám...

Sivý zákal (katarakta) je očné ochorenie, ktoré sa objavuje najmä vo vyššom veku. Prejavuje sa zhoršeným videním, citlivosťou na ostré svetlo, skresleným obrazom, odlišným vnímaním farieb...Problémy spôsobujú vnútorné zmeny očnej šošovky, ktorá potom stráca priehľadnosť, a to negatívne ovplyvňuje videnie. Sivý zákal sa objavuje na jednom alebo oboch očiach, môže sa rozvíjať mesiace i roky a napriek tomu, že nebolí, je to veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré značne zhoršuje kvalitu života. Aké sú presné príčiny šedého zákalu jasné nie je, napriek tomu, že sa dáva do súvislosti hlavne so starnutím, je to ochorenie spôsobené mnohými faktormi. Na vzniku katarakty sa môžu podieľať niektoré ochorenia ako je cukrovka, zápal dúhovky, zelený zákal...Príčinou môže byť tiež úraz oka a nezdravý životný štýl, hlavne fajčenie, drogy a zlá životospráva. Určitý vplyv má aj UV žiarenie, niektoré lieky, vyššie dioptrické vady a tiež dedičnosť. Sivému zákalu zatiaľ nie je možné nijako zabrániť, ovplyvniť sa dá len jeho predčasný vznik. Predchádzať ochoreniu je možné zdravým životným štýlom, vyváženým jedálničkom s dostatkom vitamínu A a E, dôležitá je tiež ochrana pre UV žiarením, teda nosenie slnečných okuliarov.

operácia sivého zákalu

Spôsob liečby sivého zákalu

Sivý zákal sa nedá vyliečiť žiadnymi liekmi ani zlepšiť nosením okuliarov. Jedinou účinnou metódou je operácia, kedy je zakalená očná šošovka z oka odstránená a nahradená umelou vnútroočnou šošovkou. Tá zostáva v oku po celý zvyšok života, nevyžaduje žiadnu údržbu ani výmenu.

Liečbu šedého zákalu nie je vhodné odkladať, pretože sú počiatočné príznaky sotva rozoznateľné, lekári odporúčajú pristúpiť k operácii čo najskôr. U „staršieho“ zákalu totiž býva očná šošovka viac postihnutá, je tvrdšia a horšie sa odstraňuje, naopak u „mladšieho“ zákalu je operácia šetrnejšia.

 

Typy očných šošoviek

Po operácii sivého zákalu zostáva umelá očná šošovka v oku natrvalo až do konca života. Videnie po operácii preto významne ovplyvňuje nielen práca operatéra, ale tiež kvalita a typ vnútroočnej šošovky. V rámci zdravotného poistenia je hradená štandardná vnútroočná šošovka (monofokálna), ktorá rieši videnie na jednu vzdialenosť, záleží, čomu dáte prednosť, či videniu na diaľku alebo na blízko. Na opačnú vzdialenosť potom budete musieť nosiť okuliare.

V rámci prémiovej liečby sivého zákalu môžete získať špeciálne očné šošovky a okuliare natrvalo odložiť. Zvoliť môžete multifokálne očné šošovky, ktoré zabezpečia ostré videnie na blízko i do diaľky, šošovky trifokálne umožňujú lepšie videnie na strednú vzdialenosť a pokiaľ je pre vás dôležité dokonalé videnie za šera, je vhodná asferická šošovka ... (ďalšie šošovky: torická, prídavná).

Našim pacientom pri operácii katarakty implantujeme všetky typy šošoviek so špeciálnym (žltým) filtrom, ktoré znižujú riziko poškodenia sietnice – zabraňujú prieniku modrého spektra svetla do oka a tým oko chráni a bráni následnému zhoršovaniu zraku.

 

Operácia šedého zákalu laserom LenSx herca Ivana Letka

 

Operácia sivého zákalu – predoperačné vyšetrenie

Podrobná diagnostika je na našej klinike neoddeliteľným základom operácie, vyšetrenie trvá 90 minút a je bezbolestné.

Okrem anamnézy budeme zisťovať aktuálny stav očí, dioptrické vady, vnútroočný tlak, po rozkvapkaní očí vás čaká vyšetrenie očného pozadia a absolvujete tiež biometrické meranie, aby sme zistili presné parametre pre výber vhodnej umelej šošovky. Častokrát je nutné aj ultrazvukové vyšetrenie oka, prípadne vyšetrenie na niektorom z ďalších špeciálnych prístrojov, pomocou ktorých stanovíme presné parametre oka. Počas vyšetrenia bude každé oko vyšetrené zvlášť.

Na záver vyšetrenia vám lekár vysvetlí priebeh operácie a odporučí vám vhodnú umelú vnútroočnú šošovku. Pokiaľ zvažujete niektorú z prémiových šošoviek, ktoré vyriešia dioptrickú vadu alebo astigmatizmus, opýtajte sa lekára na všetky možnosti. Typ vnútroočnej šošovky sa určuje na základe vyšetrenia, ktoré ste absolvovali, ale dôležité sú tiež vaše potreby a priania. Lekár vám všetko vysvetlí, podrobne preberiete, aká šošovka by pre vás bola najvhodnejšia.

Okrem podrobného očného vyšetrenia musíte absolvovať tiež interné predoperačné vyšetrenie (najčastejšie u svojho praktického lekára), ktoré v deň operácie nesmie byť staršie ako 14 dní.

 

Doporučenie

Na vyšetrenie si prineste občiansky preukaz, kartičku zdravotnej poisťovne, okuliare, ktoré nosíte, a vhodný je tiež zoznam liekov, ktoré užívate.

 

Pred operáciou sivého zákalu

Tak ako pri iných operáciách je dôležité, aby ste sa cítili dobre, neboli prechladnutí a nemali opar. Ráno pred operáciou nepoužívajte mastný krém na tvár a nepoužívajte očné líčidlá. So sebou si vezmite čisté domáce oblečenie, do ktorého sa pred zákrokom prezlečiete.

Na kliniku sa dostavte včas, po celú dobu sa vám budú venovať sestričky, v rámci predoperačnej prípravy vám do operovaného oka nakvapkajú špeciálnej kvapky, ktoré zabezpečia bezbolestnosť zákroku. Tesne pred operáciou sa vás ujme operujúci lekár, ktorý vám všetko vysvetlí a odvedie vás na operačnú sálu.

 

Operácia sivého zákalu

Operácia sivého zákalu patrí medzi najčastejšie a najbezpečnejšie chirurgické zákroky. Operácia prebieha ambulantne s využitím najmodernejších prístrojov a netrvá dlhšia ako 20 minút. Samozrejmosťou je bezbolestnosť, vďaka kvapkám na znecitlivenie oka, takže celková anestéza nie je nutná.

Po celú dobru operácie budete pohodlne ležať na operačnom lôžku, pred tým získate presné inštrukcie, kam sa dívať, ktoré svetielko sledovať a čo robiť. Počas operácie sa stále riaďte pokynmi lekára.

Očné viečka budú v správnej polohe pridržiavané špeciálnym fixátorom, ktorý zabraňuje žmurkaniu. Takže obavy, že žmurkaním zhoršíte priebeh operácie, sú zbytočné, rovnako tiež sú lekári pripravení riešiť akúkoľvek situáciu – potrebujete kedykoľvek kýchnuť, pohnúť sa, zakašľať, dáte jednoducho lekárovi najavo, že sa niečo deje a prácu preruší.

Počas operácie je najprv z oka odstránená zakalená očná šošovka, preto lekár pri zákroku vytvorí malý rez a pomocou špeciálneho prístroja – ultrazvukového fakoemulzifikátoru – zakalenú očnú šošovku rozdrví a z oka odsaje. Aby jemné očné štruktúry boli ochránené pred poškodením, je do oka ihneď aplikovaný špeciálny gél. Na našej klinike obdržíte gél úplne zadarmo a bez doplatku.

Po odstránení zakalenej šošovky sa do púzdra, ktoré po odstránení šošovky v oku zostalo, zavádza umelá šošovka. Je veľmi tenká a pružná, lekár ju pred vložením do oka najprv stočí a do oka ju vloží rovnakým operačným otvorom, ktorým pôvodnú šošovku odstraňoval. Vo vnútri oka sa potom šošovka rozvinie. Vďaka skutočne malým rozmerom operačnej rany sa oko veľmi rýchlo, jednoducho a samo zacelí. Po operácii je oko prelepené náplasťou. Na klinike si ešte chvíľku odpočiniete a najlepšie v doprovode inej osoby môžete z kliniky odísť.

Pokiaľ šedý zákal postihol obe vaše oči, najprv podstúpte operáciu jedného oka, druhé oko väčšinou operujeme s odstupom 7 dní.

 

Po operácii sivého zákalu

Po operácii je vhodné odpočívať, večer môžete sledovať televíziu, ísť na prechádzku a pod. Náplasť si z oka neodstraňujte skôr ako na druhý deň ráno, do operovaného oka aplikujte očné kvapky, ktoré uľahčujú hojenie, a dodržujte odporúčania lekára. Do oka si nesiahajte, nijak ho nešúchajte a chráňte ho pre úrazom. V prípade silných bolestí okamžite kontaktujte lekára. A nezabúdajte na predpísané kontroly.

Počítajte s tým, že videnie nebude hneď stopercentné, počas niekoľkých dní sa ale všetko zlepší a asi do mesiaca sa videnie stabilizuje. Tiež sa môže stať, že oko bude určitú dobu citlivé na svetlo a pobyt na slnku vám bude nepríjemný, v takom prípade noste tmavé okuliare. Inak ale slnečné okuliare nie sú nutné.

 

Doporučenie po operácii sivého zákalu

  • týždeň sa vyhýbajte pobytu v zafajčenom a prašnom prostredí
  • do práce sa môžete vrátiť niekoľko dní po operácii
  • 14 dní nepoužívajte líčidlá
  • 4 týždne nevstupujte do kontaktu s infekčným prostredím
  • 6 týždňov nevykonávajte fyzicky náročnú prácu
  • šoférovaniu sa venujte až po operácii druhého oka
  • 4 týždne sa vyhýbajte kúpaniu vo verejných bazénoch, kúpeľom a prírodným kúpaliskám
  • dodržujte termíny kontrol

Všetky odporúčania vám na klinike povie váš ošetrujúci lekár.

 

Sprievodca operáciou sivého zákalu na stiahnutie zdarma

Nechajte si ZDARMA na váš e-mail zaslať návodného sprievodcu operáciou sivého zákalu od NeoVízie. Zadajte váš email nižšie alebo si ho stiahnite cez web www.sivyzakallaserom.sk

 

Petr Kocian- Očná klinka NeoVízia

Každý náš pacient dostáva najkvalitnejšiu vnútroočnú šošovku na trhu. 98% pacientom implantujeme vnútroočné šošovky AcrySof® so žltým filtrom chrániacim sietnicu. Implantujeme kvalitné nemecké vnútroočné šošovky od výrobcov Carl Zeiss, Oculentis alebo švajčiarske Staar Surgical. Bojujeme proti druhotriednym materiálom a šošovkám vyrobeným v Ázii, ktoré kvalitou nespĺňajú všetky najprísnejšie požiadavky kvality.“

Petr Kocian, riaditeľ Očnej kliniky NeoVízia

 

Máte dotazy?

Zavolajte nám alebo nám napíšte. Naše odborne vyškolené koordinátorky zdravotnej starostlivosti vám rady vaše dotazy zodpovedajú.

 

konzultace