Objednajte sa Opýtajte sa

Operácia sivého zákalu

Hovorí sa, že čas lieči. V prípade katarakty, ako sa sivý zákal odborne nazýva, to však neplatí. Oční lekári NeoVízie popierajú mýtus týkajúci sa jeho dozretia. Podceňovanie ochorenia totiž môže spôsobiť vážne komplikácie, v krajných prípadoch až slepotu.

Vekom podmienenému ochoreniu sa nevyhne nikto z nás. Nezáleží na životnom štýle, prevencii ani genetike. Šošovka sa vplyvom metabolických procesov, ktoré v nej prebiehajú, zakalí neskôr každému. Otázne je, kedy sa rozhodneme pre jeho odstránenie. To je možné len prostredníctvom bezpečného a bezbolestného operačného zákroku, ktorý je navyše hradený zdravotnou poisťovňou. 

„Operácia sivého zákalu je v súčasnosti najčastejšie sa realizovanou operáciou vôbec. Trvá niekoľko minút, je bezbolestná, bezpečná a počas nej je možné dokonca odstrániť okuliare na čítanie, do diaľky i oboje. Všetko však závisí od individuálnych možností konkrétneho pacienta. Preto je veľmi dôležité zaujímať sa nielen o stav jeho zraku, ale tiež o jeho profesiu, záľuby a očakávania,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, očná lekárka z bratislavskej očnej kliniky NeoVízia. 

Ján Petrenka po operácii sivého zákalu

Pacient pred zákrokom bojuje s viacerými dôsledkami sivého zákalu, ktoré mu bežný život značne znepríjemňujú: citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom.„Okolie pripisuje letargiu svojho príbuzného v mnohých prípadoch inej príčine. Pacient však často stráca energiu a chuť komunikovať, lebo jednoducho nevidí. Po operácii zrazu mentálne ožije. Opäť vie čítať, sledovať obľúbené televízne programy. Vidí, komunikuje, všetko sa zlepšuje,“ pokračuje MUDr. Smorádková.

Spôsob liečby sivého zákalu

Jedinou liečbou sivého zákalu je operácia, ktorej predchádza veľmi precízne vstupné vyšetrenie. Počas operácie, ktorá trvá 20 minút, je zakalená očná šošovka z oka odstránená a nahradená umelou vnútroočnou šošovkou. Samozrejmosťou je bezbolestnosť, vďaka kvapkám na znecitlivenie oka, takže celková anestéza nie je nutná. Krátko po operácii odchádzate domov, ideálne so sprievodom. Pokiaľ sivý zákal postihol obe vaše oči, môžete sa rozhodnúť pre dve varianty. Buď podstúpite operáciu jedného oka a druhé oko vám väčšinou operujeme s odstupom 7 dní, alebo vám jednoducho vykonáme zákrok na oboch očiach naraz. Rozhodnutie je na vás.

Už na druhý deň po operácii sivého zákalu môže pacient bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života. Operácia si nutne nevyžaduje vašu PN či dovolenku. Ďalšie upozornenia týkajúce sa aktívneho pohybu, športu, líčenia vám povie ošetrujúci lekár. 

Očná klinika NeoVízia je jedným z najlepších európskych mikrochirurgických pracovísk a s operáciami sivého zákalu máme niekoľkoročné skúsenosti. 

Výhody operácie sivého zákalu v NeoVízii: 

 • ambulantná operácia
 • špičkové vnútroočné šošovky pre každého pacienta
 • implantovaná vnútroočná šošovka zostáva v oku po celý zvyšok života, nevyžaduje žiadnu údržbu ani výmenu
 • základnú operáciu hradí zdravotná poisťovňa
 • skúsení chirurgovia NeoVízie vykonávajú tisíce operácií sivého zákalu ročne

 lekári NeoVízie, ktorí vykonávajú vnútroočné operácie očí

Ako uvidíte po operácii?

Pri jednom zákroku sa môžete zbaviť nielen sivého zákalu, ale aj dioptrií do diaľky, na počítač alebo na čítanie a užívať si tak život bez okuliarov. To všetko je možné vďaka moderným vnútroočným šošovkám, ktoré dokážu natrvalo korigovať aj celoživotné zrakové chyby, napr. ďalekozrakosť, krátkozrakosť či astigmatizmus. Ich vynikajúce vlastnosti budú znamenať veľkú pozitívnu zmenu vo vašom živote. 

Vyberajte šošovky podľa svojich zrakových nárokov, potrieb, životného štýlu a priania. Naši lekári vám poradia a všetko podrobne vysvetlia. 

Počas operácie vám bude nahradená vaša prirodzená očná šošovka novou, umelou vnútroočnou šošovkou. 

Štandardná vnútroočná šošovka

 • monofokálna vnútroočná šošovka - hradená v rámci zdravotného poistenia. Rieši videnie na jednu vzdialenosť. Záleží, čomu dáte prednosť, či videniu na diaľku alebo na blízko. Na opačnú vzdialenosť potom budete musieť nosiť okuliare.

Nadštandardná vnútroočná šošovka, ktorá vás zbaví okuliarov natrvalo

 • multifokálna vnútroočná šošovka - zabezpečí ostré videnie na čítanie aj do diaľky
 • trifokálna vnútroočná šošovka - zabezpečí videnie na čítanie, do diaľky aj na počítač (strednú vzdialenosť)
 • asferická vnútroočná šošovka - zabezpečí videnie do diaľky, na TV a za zhoršených svetelných podmienok. 
 • ďalšími variantami vnútroočných šošoviek je tiež torická šošovka, ktorá zároveň odstraňuje aj astigmatizmus (cylindre) a prídavná šošovka Add-On. Tá slúži pre pacientov, ktorí už v minulosti podstúpili operáciu sivého zákalu so základnou monofokálnou šošovkou, no teraz túžia po lepšom videní bez okuliarov. 

"Pomocou najmodernejšej technológie a prémiových šošoviek dokážeme každému pacientovi nájsť riešenie na mieru. Počas jedného zákroku zbavíme pacienta sivého zákalu, astigmatizmu aj závislosti na okuliaroch." - primár MUDr. Radovan Piovarči. 

Našim pacientom implantujeme vysoko kvalitné vnútroočné šošovky od renomovaných výrobcov. Obsahujú žltý filter a UV filter na ochranu sietnice. Všetkým pacientom odporúčame asferickú variantu šošovky pre dokonalé videnie za šera. 

 spokojní pacienti po operácii sivého zákalu

Zvoľte si operáciu sivého zákalu laserom LenSx

Operácia sivého zákalu pomocou femtosekundového laseru LenSx nahradí v určitých krokoch operácie všetky ostré nástroje. Pacientom prináša úplnú presnosť, šetrnosť a pohodlie. 

Výhody: 

 • bez skalpela
 • 10x vyššia presnosť zákroku
 • bezbolestná a bezpečná operačná metóda
 • nižšie riziko komplikácií
 • rýchla rekonvalescencia

Očná klinika NeoVízia a jej lekári majú najdlhšie skúsenosti s laserovými operáciami sivého zákalu na Slovensku. 

Operácia sivého zákalu laserom LenSx herca Ivana Letka

Lokalita 

Operáciu sivého zákalu vykonávame na pobočkách v Bratislave a v Poprade

Cena zákroku 

Cenu zákroku nájdete v našom cenníku. Presné informácie vám budú poskytnuté priamo na vyšetrení. 

Sprievodca operáciou sivého zákalu na stiahnutie zdarma

 

Sprievodca operáciou sivého zákalu

Stiahnite si zadarmo sprievodcu
v PDF formáte alebo do vašej mobilnej čítačky

 

Časté otázky

 • Je možné sivý zákal liečiť?
  Jedinou liečbou sivého zákalu je operácia, ktorej predchádza veľmi dôkladné vstupné vyšetrenie. Odstránenie sivého zákalu nie je vhodné odkladať a už dávno neplatí ani starý mýtus, že zákal musí dozrieť. Čím skôr zákrok podstúpite, tým predídete možnému zhoršeniu videnie, či dokonca jeho strate.
 • Koľko stojí operácia sivého zákalu?
  Základnú operáciu sivého zákalu prepláca zdravotná poisťovňa. V prípade záujmu o nadštandardný typ operácie sa cena odvíja od vašej zdravotnej poisťovne.
 • Kedy je vhodné podstúpiť operáciu sivého zákalu?
  Operáciu je vhodné vykonať v čo najkratšom časovom intervale od jeho diagnostikovania a je možné ho podstúpiť prakticky celoročne. Názor, že sivý zákal by mal tzv. dozrieť je mýtus.
 • Ako dlho trvá rekonvalescencia?
  Už na druhý deň po operácii sivého zákalu môže pacient bezproblémovo fungovať a užívať si radosti bežného života. Operácia si nutne nevyžaduje vašu PN či dovolenku. Ďalšie upozornenia týkajúce sa aktívneho pohybu a iných denných aktivít vám povie ošetrujúci lekár.

 

konzultace