Chcem sa objednať

Vetchozrakosť (presbyopia) - zlé videnie na čítanie

Presbyopia (vetchozrakosť) – zhoršenie zraku po  40. roku života. Hoci sme celý život okuliare nosiť nemuseli, po štyridsiatke sa bez nich nezaobídeme. S pribúdajúcim vekom totiž strácame schopnosť zaostriť na bežnú vzdialenosť pri čítaní.

Potrebujete okuliare na čítanie? Vyskúšajte operáciu očí metódou PRELEX alebo Raindrop. S pribúdajúcim vekom totiž strácame schopnosť zaostriť na blízku.

 

V čom je problém?

V mladom veku je očná šošovka veľmi pružná a ľahko mení tvar, čo umožňuje bez problémov zaostriť na rôzne vzdialenosti, a to aj na predmety nachádzajúce sa veľmi blízko (tento proces sa nazýva akomodácia). S vekom sa však vlastnosti šošovky menia a jej pružnosť sa postupne znižuje, takže čím bližšie sa predmet nachádza, tým ťažšie sa naň zaostruje.

Presbyopia sa objavuje medzi 40. až 45. rokom veku – záleží to od toho, aký je zrak pred vznikom presbyopie. Nakoniec sa jej ale nikto nevyhne. Pri ďalekozrakosti sa prejavuje skôr, pri krátkozrakosti sa naopak objavuje neskôr. Vadu a stupeň nevyhnutnej korekcie zistí očný lekár pri bežnom vyšetrení. V štyridsiatich rokoch väčšinou nameria +0,5 D, v päťdesiatich rokoch približne +1,5 D a v šesťdesiatich rokoch +2,5 až +3,5 D. Okolo 60. roku veku presbyopia vrcholí, zvyčajne sa stabilizuje a ďalej sa už nezhoršuje.

 

Presbyopia predstavuje neschopnosť zaostriť na bežnú vzdialenosť pri čítaní.

 

 

Príznaky a prejavy presbyopie

Presbyopia predstavuje neschopnosť zaostriť na bežnú vzdialenosť pri čítaní. Spočiatku zvyčajne postačí text pri čítaní oddialiť a držať ho vo vzdialenosti dĺžky paže. So zvyšujúcim sa vekom sa problémy stupňujú a pridávajú sa aj problémy s videním na počítač či na dlhšie vzdialenosti. Môžu sa objaviť aj tzv. astenopické problémy, napríklad únava a bolesti očí, akoby zahmlené videnie a bolesti hlavy.

 

Ako sa presbyopia rieši

Novinkou v liečbe presbyopie je Raindrop (dažďová kvapka). Ide o najmodernejšiu metódu, ktorú dnes svetová oftalmologia ponúka. Ide o implantáciu mikroskopickej hydrogelovej šošovky s 2 mm priemerom a hrúbke 30 mikrometrov.

Overeným a bezpečným riešením so stabilným výsledkom je zákrok PRELEX. Nelaserová operácia spočíva vo výmene pôvodnej ľudskej šošovky za umelú multifokálnu vnútroočnú šošovku, ktorá je natrvalo naimplantovaná (vsadená) do oka. Pri zákroku PRELEX je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií a zbaviť sa tak závislosti na okuliaroch.

konzultace