Objednajte sa Opýtajte sa

Druhotný sivý zákal

Počuli ste o druhotnej katarakte? Ste po operácii katarakty (sivého zákalu) a pociťujete zahmlené videnie?

Druhotná katarakta sa vyskytuje približne u 10-15% pacientov po operácii. Ide o ľahké zakalenie puzdra šošovky, v ktorom je uložená umelá šošovka. Videnie sa opäť zahmlieva s poklesom videnia do blízka aj do diaľky. "Okrem zahmleného videnia, druhotná katarakta žiadnym iným spôsobom oko nepoškodzuje. Dochádza k nemu už niekoľko mesiacov po operácii, ale najčastejšie v priebehu jedného až troch rokov," vysvetľuje primár MUDr. Radovan Piovarči. Diagnostika sekundárnej katarakty je bezbolestná, rovnako ako jej odstránenie.

vyšetrenie na štrbinovej lampe

Ako sa dá sekundárna katarakta odstrániť?

Sekundárnu kataraktu je možné odstrániť jednoducho pomocou Nd:YAG lasera. Jedná sa o bezbolestný neinvazívny laserový zákrok s minimálnym rizikom komplikácií. Zákrok sa vykonáva ambulantne a trvá len pár minút.

"Pri samotnom zákroku laser otvorí zakalené puzdro šošovky a pacient opäť bezchybne vidí. Zákrok je podobný vyšetreniu očí na štrbinovej lampe a bezprostredne po ňom sa opäť môžete venovať bežnej činnosti bez obmedzení," upresňuje MUDr. Piovarči. Po zákroku sa aplikujú do ošetreného oka kvapky na zmiernenie možnej pooperačnej reakcie.

Yag laser MUDr. Lucia Sonntag

Lokalita 

Operáciu sivého zákalu vykonávame na pobočkách v Bratislave, v Poprade a v Trnave

Cena zákroku 

Odstránenie sekundárnej katarakty je v plnej výške hradené zdravotnou poisťovňou.