Objednajte sa Opýtajte sa

Veronika Prengelová
štátna správa

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"Teraz sa smejem na tom, aká som bola tvrdohlavá a o koľko radostí som sa pripravila."

Nabrať odvahu, nabrať odvahu,... To isté si dookola Veronika opakovala približne päť rokov. Presne tak dlho totiž trvalo, kým sa rozhodla zmeniť svoj život a podstúpiť bezpečný, bezbolestný a rýchly laserový zákrok na odstránenie mínusových dioptrií. „Moja sestra Lenka absolvovala operáciu skôr než ja a musím povedať, že som jej celé tie roky ticho závidela bezstarostné chvíle a intenzívnejšiu radosť zo života. Mojím problémom bola krátkozrakosť, dioptrie som mala vysoké, cez mínus šesť, takže som bez okuliarov nemohla doslova existovať,“ spomína si na roky pred operáciou sympatická Zvolenčanka.

Problémom bola chýbajúca odvaha a rozvaha. Dlhé roky znášala Veronika všetky nepraktické stránky nosenia okuliarov. Frustroval ju prechod zo zimy do tepla, no stratená sa cítila aj v momentoch a chvíľach, ktoré by si mala vychutnávať. „Napríklad taká návšteva sauny bola pre mňa veľmi nepríjemná. Nemala som z nej doslova nič, nakoľko som nevidela ľudí okolo seba a horšie som sa orientovala v priestore. Sledovanie televízie bolo tiež nepríjemné, keďže som si musela stále hľadať takú polohu, v ktorej by ma okuliare netlačili. Neustále som sa obmedzovala a dostala som sa do štádia, keď som si na okuliare nadobro zvykla. Aspoň som si to nahovárala,“ pokračuje sestra blogerky a influencerky Lenky Madlenovej, známe aj ako Sty.le.mon.

Práve ona bola tým hnacím motorom, ktorý Veroniku inšpiroval k veľkej životnej zmene. „Presne na piate výročie od mojej operácie laserový zákrok v Očnej klinike NeoVízia podstúpila aj Veronika. Celý ten čas som sa jej snažila vysvetliť, o aký bezpečný a bezbolestný zákrok ide, no márne. Mala neopodstatnený strach. Až jedného dňa nastal zlom a vtedy som doslova prvýkrát neverila vlastným očiam. Moja sestra sa pre zákrok s využitím femtosekunodvého lasera rozhodla, a to na základe priaznivých výsledkov precízneho vstupného vyšetrenia,“ hovorí s hrdosťou v hlase Lenka.

Aj kvalita spomínaného vyšetrenia a vysokoodborný i ľudský prístup personálu Očnej kliniky NeoVízia Veroniku utvrdili v tom, že sa rozhodla dobre. „Každému by som dnes poradila to isté. Neváhajte, nepodriaďujte sa zbytočnému strachu. Zákrok som si vo svojich myšlienkach predstavovala oveľa horšie a bolestivejšie. Teraz sa smejem na tom, aká som bola tvrdohlavá a o koľko radostí som sa pripravila,“ dodáva Veronika.

Dnes sú spokojné so svojím zrakom už obe sestry. Každá z nich vie, že začať lepší život s lepším zrakom je skutočne jednoduché. Energiu netreba investovať do neopodstatnených obáv, ale skôr do výberu kliniky. Veronika mala to šťastie, že na svojej setre Lenke doslova videla všetky benefity, ktoré zákrok v NeoVízii so sebou prináša. Najmä teraz, keď najmodernejšia a najobľúbenejšia očná klinika na Slovensku ako prvá ponúka svojim pacientom najnovšiu verziu femtosekundového lasera VISUMAX 800. Ten skrátil čas zákroku na menej než desať sekúnd. V súčasnosti sa používa pri dvoch metódach - NeoLASIK HD a NeoSMILE Pro. „Takmer celý zákrok vykonáva femtosekundový laser sám. Odstráni dioptrie priamo v rohovke, pričom sa na nej vykoná rez len o veľkosti troch milimetrov. Lekár následne veľmi šetrným spôsobom vyberie kúsok rohovky v tvare malého disku. Ide o časť s dioptriami či astigmatizmom, ktorú bolo potrebné odstrániť. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Večer v deň zákroku môže pacient normálne fungovať, o sedem dní po operácii opäť športovať,“ vysvetľuje MUDr. Miriam Záhorcová z Očnej kliniky NeoVízia, ktorá operovala obe sestry.