Objednajte sa Opýtajte sa

Vyšetrenie očí u diabetikov - skríning diabetickej retinopatie Aireen

Diabetes (cukrovku) často sprevádzajú očné komplikácie, ktoré môžu byť natoľko závažné, že môžu viesť až k slepote.

Diabetici (pacienti s cukrovkou) by mali každý rok absolvovať očné vyšetrenie. Očná klinika NeoVízia prichádza s technologickou novinkou, ktorá umožňuje rýchle, presné a bezbolestné vyšetrenie očí u pacientov s cukrovkou. Pri vyšetrení používame najmodernejšie prístrojové vybavenie a využívame aj umelú inteligenciu. Systém Aireen vyhodnotí snímok sietnice a indikuje, či je prítomná diabetická retinopatia - najčastejšia očná komplikácia pri cukrovke. 

V prípade, že ste diabetik (trpíte cukrovkou), príďte na vyšetrenie tzv. skríning (screening) diabetickej retinopatie na našu Očnú kliniku NeoVízia v Bratislave, v Poprade alebo v Trnave.

Objednajte sa na vyšetrenie a nečakajte. Skríning vykonávame v Bratislavev Poprade a v Trnave. Prípadne nás pre viac informácií kontaktovať telefonicky.

Pravidelné očné vyšetrenia diabetikov sú veľmi dôležité, preto ich neodkladajte. Chodievajte pravidelne! Bohužiaľ, v SR absolvuje vyšetrenie iba 30-40% diabetikov, pričom slepota spôsobená cukrovkou v SR postihuje približne 2 tisíc osôb.

Čo je diabetická retinopatia

Hlavným očným prejavom cukrovky (diabetes) je diabetická retinopatia (DR). Ide o ochorenie sietnice, ktoré je druhým najčastejším dôvodom slepoty.

Toto očné ochorenie je nebezpečné tým, že sa u neho dlho neprejavujú žiadne príznaky. K odhaleniu tak dochádza až v neskoršej fáze, kedy už ohrozuje zrak. „Viac než 50 tisíc diabetikov má diabetickú retinopatiu a ich počet každoročne rastie. Preto sú pre každého diabetika dôležité pravidelné vyšetrenia u očného lekára, minimálne 1x ročne," upozorňuje MUDr. Julia Belinska, lekárka Očnej kliniky NeoVízia Bratislava.

 diabetická retinopatia

40-70 % diabetikov na Slovensku však pravidelnú prehliadku vynecháva, aj keď môžu prísť o zrak. Výskyt diabetickej retinopatie je u nich pritom cca 11%. Častými dôvodmi neabsolvovania prehliadok je dlhá čakacia doba na vyšetrenie i jeho časová náročnosť.

 Aireen - Inovácia v skríningu diabetickej retinopatie

V NeoVízii sa snažíme reagovať na priania našich pacientov a hľadať nové riešenia. Preto sme pre diabetikov zavedli nový spôsob vyšetrenia prítomnosti diabetickej retinopatie. Využívame k tomu Aireen, najmodernejšiu technológiu na báze umelej inteligencie, na ktorej vývoji sa podiela i naša klinika.

vyšetrovanie diabetickej retinopatie

Prítomnosť diabetickej retinopatie zisťuje Aireen z fotografie sietnice. Vyšetrenia môžu pacienti absolvovať v Bratislave, Poprade, Trnave a na českých klinikách NeoVize v Prahe, Brne a v ambulancii Brno Běhounská. Je bezbolestné, trvá len pár minút a výsledok obdržia pacienti počas chvíle.

Systém Aireen je unikátny zdravotnícky prostriedok vyvinutý v spolupráci s poprednými oftalmológmi a diabetológmi. Prepája svet medicíny s digitálnymi technológiami. O jeho výnimočnosti a technologickej vyspelosti svedčia aj mnohé ocenenia. Aireen bola ocenená ako najinovatívnejšia firma v súťaži Vodafone Nápad roka 2021 a ďalej získala ocenenia Czech DIGI@MED Award či Microsoft Awards 2021 pre oblasť umelej inteligencie. Na jej vývoji sa podieľajú popredné české akademické pracoviská ako sú Oční klinika 1. LF Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice alebo Česká zemědělská univerzita. Aireen je tiež podporená v rámci programu Country for the Future a Pražský voucher. Technologickými partnermi sú Intel partner Alliance, Microsoft for Startups či Vodafone.

 
konzultace