Objednajte sa Opýtajte sa

LASEK, PRK

LASEK a PRK predstavujú najstaršiu, 1. generáciu laserových zákrokov, ktoré pomocou modernej techniky poskytujú kvalitný výsledok - jasný a ostrý zrak.

 

 

PRK

Je najstaršia štandardná laserová operačná metóda, ktorú FDA (Americký úrad pre schvaľovanie liečiv) schválil už v roku 1995. Oční chirurgovia ju používajú už od prvej polovice osemdesiatych rokov. Celosvetovo je overená na miliónoch spokojných pacientov. LASEK rovnako ako epiLASEK sú skratky používané na modifikáciu technického postupu pri PRK.

Ako zákrok prebieha?

PRK (fotorefrakčná keratektomia) je laserová metóda, pri ktorej je zákrok vykonaný na povrchu oka bez vytvorenia ochrannej rohovkovej lamely. V prvom kroku chirurg mechanicky odstráni epitel rohovky (ide o povrchovú časť oka, hrubú asi 50 um).

V druhom kroku excimerový laser, na základe dioptrického výpočtu očnej chyby, odstráni požadované dioptrie. Následne chirurg na rohovku položí kontaktnú šošovku, ktorá ostáva v oku 4 dni. Počas týchto 4-och dní dorastie epitel na povrchu rohovky a ochranná šošovka bude z oka odstránená.

Na operačnej sále strávite približne 15 minút. Pred zákrokom vám sestrička oči znecitlivie kvapkami, preto v priebehu operácie nepocítite žiadnu bolesť. Zákrok je vykonaný postupne na jednom a následne na druhom oku.

Kedy sa rozhodnúť pre PRK?

Pre laserový zákrok PRK sa pacienti rozhodujú na základe odporúčania lekára, ktorý najčastejšie túto metódu zvolí pri nedostatečnej hrúbke rohovky. Druhým dôvodom je finančný faktor a nižšia cena zákroku.

Aká je doba hojenia? 

Pri voľbe laserového zákroku PRK je potrebné počítať s dlhšou dobou hojenia - obyčajne 3 až 4 dni. Počas nich môžete pociťovať mierne dráždenie alebo pálenie, ktoré však po zahojení úplne odoznie. Je nutné dodržiavať presne stanovený harmonogram kvapkania očných kvapiek.

Na čo slúži PRK?

Metóda je vhodná na odstránenie nižšieho stupňa krátkozrakosti. Na Očnej klinike NeoVízia neodporúčame túto metódu na odstraňovanie ďalekozrakosti a astigmatizmu, pretože výsledky nie sú celosvetovo uspokojivé.
Metóda PRK (ani LASEK) nie je tiež vhodná pre pacientov so zvýšenými nárokmi na videnie za šera a na videnie počas zhoršených svetelných podmienok.

Pre koho nie táto metóda vhodná?

PRK, a ani LASEK, nie je metóda tiež vhodná pre pacientov so zvýšenými nárokmi na videnie za šera a na videnie počas zhoršených svetelných podmienok.

 

Naše odporúčanie a skúsenosti

Naši lekári majú so zákrokmi pomocou excimerového laseru bohaté skúsenosti. Výsledky týchto operácií sú vysoko stabilné a presné. Prečítajte si viac o obrovskom pokroku laserových operácií očí.

konzultace