Objednajte sa Opýtajte sa

Daniel Havlíček
karatista

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"Môj život sa píše od nuly v novej HD kvalite."

„Od piatich rokov sa venujem karate. Svoju cestu by som za nič na svete nemenil. Karate je viac ako bojové umenie. Pripraví vás fyzicky aj psychicky na situácie, v ktorých sa potrebujete dokonale ovládať. Naučí vás zvládať stres a zložité životné momenty,“ začína svoje rozprávanie pätnásťročný talentovaný Daniel, ktorého pokoj, vyspelosť a životné názory by ste skôr čakali od tridsiatnika ako od stredoškolského študenta. Mladý športovec už zožal viaceré svetové úspechy. Na konte má prvé miesta vo väčšine medzinárodných súťaží vrátane Karate K1 League v rakúskom Slazburgu, Austria Open (2013), Harashutu Cup v Poľsku (2013), 7. miesto z majstrovstiev Európy kadetov juniorov v Lisabone a viaceré zlaté medaily zo slovenských národných súťaží.

Na súťažiach nedovidel na kouča

Najbizarnejšie je, že svojich  - 3.5 dioptrií nijako nekorigoval. „Okuliare ani šošovky som vôbec nenosil. Dlho som vôbec netušil, že sú až také vysoké. Otec vždy vtipkuje, že som mohol prežiť len vďaka identifikácii ľudských tvárí a objektov kreatívnym centrom mozgu. Oči mi nefungovali. Zrak mi začal slabnúť už vo štvrtej triede. Sedel som v poslednej lavici a na tabuľu som skoro vôbec nevidel. Pred  pár mesiacmi sa stav tak vyhrotil, že som už nerozoznával ani profesorov z prvej lavice,“ spomína na nedávne obdobie.

Hoci mu zrak komplikoval bežné situácie najmä v škole, pri samotnom karate sa dokázal zaobísť. „Problémy nastávali na súťažiach. V novom rozľahlom priestore som sa nedokázal orientovať. Noví ľudia, miestnosti, ktoré som nepoznal, mi subjektívne  spôsobovali doslova slepotu. Najhoršie bolo, keď som počas súťaže potreboval nájsť očami kouča, aby mi pohľadom niečo odobril alebo ma povzbudil. V priestore pre pretekárov som bol úplne stratený, nadviazať očný kontakt bolo bez šance.“

Podľa Danielovho otca si talentovaný športovej uvedomoval problémy so zrakom najmä v škole. „Absolútne však odmietal nosiť dioptrické okuliare aj kontaktné šošovky. Postavil ma pred hotovú vec – preštudoval si všetky možnosti dnešnej laserovej chirurgie a rozhodol sa pre odstránenie dioptrií femtosekundovým laserom. S pani doktorkou Smorádkovou sme si prešli všetky riziká a prišli sme k záveru, že operácia bude jednoznačným prínosom pre Danielov život aj športovú kariéru.

Lekárka potrebovala zistiť, či je operácia skutočne túžba Daniela alebo výmysel jeho premotivovaných rodičov.

HD oči zmenili všetko v mojom živote

„Zákrok bol perfektný, počas neho ani po ňom som skutočne žiadnu bolesť necítil. Pani doktorka Smorádková mi všetko detailne vysvetlila. Cítil som, že som v tých najlepších rukách. NeoLASIK HD zmenil absolútne všetko v mojom živote. K lepšiemu. V škole sa cítim konečne vo svojej koži a nový zrak si najviac užívam v bežnom živote. Prvý raz po rokoch vidím nápisy. Viem, kam mám ísť, konečne sa dokážem orientovať v priestore. Akoby som svoj život začal nanovo písať v HD kvalite úplne od nuly. Spoznávam krásne tváre ľudí navôkol. Aj tých, ktorý kedysi stáli na meter odo mňa a ja som ich nedokázal rozpoznať.  Zrazu cítim úplne nový pocit slobody. Nemusím nikoho otravovať, aby mi prečítal to a to. Dokonalú orientáciu a schopnosť vnímať nové prostredie do najmenších detailov mi dáva úplne novú pohodu najmä na súťažiach.“