Objednajte sa Opýtajte sa

Juniorská vodná slalomárka Soňa Stanovská: Dokonalý zrak mi pomáha zlepšovať výkony

14.08.2017
Juniorská vodná slalomárka Soňa Stanovská:  Dokonalý zrak mi pomáha zlepšovať výkony

Z júlových majstrovstiev sveta si priniesla hneď dve medaily. Ani pár dní si však nevydýchla a už do kolotoča majstrovstiev spadne opäť. Tréningy a koncentrácia v tieto dni vrcholia. 17. – 20. augusta čakajú našu talentovanú juniorskú vodnú slalomárku perné dni :-). 

 

Vypadnuté šošovky

Odkedy v NeoVízii podstúpila bezbolestnú operáciu NeoLASIK HD femtosekundovým laserom, pri tréningoch na vode aj svetových súťažiach sa veľa zmenilo. „Vo finále svetového či európskeho pohára mi jazdu neraz skomplikovala vypadnutá šošovka. Prilepila sa mi na mihalnice alebo vypadla a som musela dokončiť jazdu s rozmazaným videním,“ spomína juniorská kajakárka a vodná slalomárka, ktorá mala tento rok výnimočne úspešnú sezónu. Počas Majstrovstiev sveta juniorov a U23 vo vodnom slalome v Čunove 21. júla 2017 získala striebornú (kategória C1) aj bronzovú medailu (kategória K1). Stala sa tak na pretekoch celkovo najúspešnejšou Slovenkou. 

 

„Dokonalý zrak po laserovej operácii NeoLASIK HD mi veľmi pomáha v športovom živote. Najmä väčšou presnosťou a lepším komfortom,“ hovorí naša juniorská vodná slalomárka Soňa Stanovská.

Spomína na to, ako jej spolužitie s kontaktnými šošovkami a dioptrickými okuliarmi pred operáciu komplikoval život, súťaže, tréningy. „Ráno som musela vstávať minimálne o pätnásť minúť skôr kvôli šošovkám. Často sa mi stalo, že som si ich ráno nasadila nesprávne. Oči ma štípali, musela som si ich vybrať a opätovne nasadiť. To mi bralo trpezlivosť aj čas. To je čo povedať, pre mňa je už vstávanie aj bez toho problematické,“ smeje sa sympatická kajakárka.

Kontaktné šošovky ju otravovali aj v bežných momentoch. „Najmä v škole, hodiny musíme sledovať prednášky cez data projektory. Oči ma po tých dlhých hodinách často svrbeli, niekedy aj boleli.

 

Bez okuliarov v kajaku

„Keď trénujem na divokej vode v Bratislave či Liptovskom Mikuláši, ktorá špliecha do všetkých strán, šošovky mi vedia narobiť galibu. Spomínam si, ako mi v Krakove na finále svetového pohára juniorov mi veľmi nepríjemne šplechla do očí. Prilepila sa mi na mihalnice alebo vypadla a som musela dokončiť jazdu s rozmazaným videním.

 

Počas Majstrovstiev sveta juniorov a U23 vo vodnom slalome v Čunove 21. júla 2017 získala striebornú (kategória C1) aj bronzovú medailu (kategória K1).

Spomína na istú súperku zo Španielska, ktorá nosí okuliare pod prilbou na vodu. „Voda však špliecha všade vôkol vás a neraz sa dostane aj pod prilbu. Neviem si predstaviť, ako dokáže vidieť za takýchto podmienok. Mnohí šošovky ani okuliare na vodu nenosia. Z vlastnej skúsenosti viem, že ak nemáte ako športovej dokonalý zrak, odrazí sa to v podobe slabšieho výkonu.“

 

Väčšia presnosť a pohodlie

Dnes, rok po šetrnom odstránení dioptrií s doživotnou zárukou vidí lepšie ako kedykoľvek v minulosti s najlepšími šošovkami. „Pred tým sme sa s bratom Samom vždy hádali, obviňoval ma, že nevidím na tyčky. Idete doslova na milimetre a so šošovkami som musela reagovať na poslednú chvíľu. Dnes so zrakom, ktorý je najlepší, aký si v živote pamätám, si viem prejazdy plánovať. Dokonalý zrak mi veľmi pomáha v športovom živote. Najmä väčšou presnosťou a lepším komfortom,“ spomína študentka dolnokubínskeho gymnázia, ktorý trávi s otcom – trénerom aj so zvyškom rodiny vždy tri mesiace z roka v Austrálii, kde sú podľa Sone pre kajakárov a vodných slalomárov špičkové podmienky.

 

Náročné tréningy

V Austrálii má režim vojaka. „Denne absolvujem dva tréningy. Niekedy cvičím už od 5.30. Druhý je popoludní, oba sú však veľmi náročné. Človek sa ocitá v permanentnej únave, viem však, že vtedy nesmiem ani na malú chvíľu poľaviť. Neostáva vám nič iné, iba vydržať.“

Aby ju zo školy pustli na  január, február, marec každý rok k protinožcom trénovať, zvyšné mesiace v škole musí učivo nadbehnúť. Aj počas školy však musí zvládať náročné tréningy. Každý deň po vyučovaní smeruje na vodu, potom na beh alebo iné cvičenie. Pred majstrovstvami tréningy silnejú. Ráno trávi dve hodiny na vode, po tréningu si ide zabehať, nasleduje oddych a druhý tréning na vode. Deň fyzickej námahy uzatvára večer v posilke.

 

Nový dokonalý zrak po bezbolestnej operácii očí NeoLASIK HD jej pomáha zlepšovať výkony a pohodlnejšie trénovať

Počas náročných prípravných tréningom aj talentovej športovkyni veľa krát preblesla hlavou myšlienka: Už mám dosť, končím. „Vždy si však uvedomím, že vytrvalosť je najdôležitejším základom úspechu. Uvedomujem si, čo v živote chcem. Mnohé kamarátky majú voľný čas, ktorý trávia oslavami či na párty, z toho však do budúcnosti člvoek nebude veľa mať.“

„Niektoré moje súperky zo zahraničia na tréningoch jazdia geniálne. No prídu na pretek a ich výkon je zrazu o polovicu horší ako na tréningu. Ja našťastie neprežívam stres, na preteky sa obyčajne teším, chcem len podať super výkon.“

 

Držíme palce

Soni držíme palce, 17. – 20. augusta ju čakajú Majstrovstvá juniorov v nemeckom Hohelimburgu.

 

vodná slalomárka a kajakárka Soňa Stanovská podstúpila v NeoVízii bezbolestnú laserovú operáciu NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom