Objednajte sa Opýtajte sa

Homeoffice. Pracujete z domu?

09.02.2021
Homeoffice. Pracujete z domu?

Súčasná životná situácia je nová pre každého. Vzhľadom na šíriaci sa koronavírus sme sa museli prispôsobiť novým pravidlám a nariadeniam. Väčšina z nás pracuje z domu. Okrem toho sa musíme s deťmi učiť online a zvyšok času si krátime sledovaním televízie alebo tabletu. Ale čo na to naše oči?

Nebezpečné ochorenie Covid-19 zatvorilo mnoho pracujúcich ľudí doma. Buď sa musia starať o menšie deti, ktoré nemôžu ostať samy, alebo využívajú možnosť home office. Jedno je však isté. Vzhľadom na aktuálne dianie čoraz viac času prežijeme pri obrazovkách. Nezáleží na tom, či je to počítač, televízor, mobilný telefón alebo tablet.

Seriály, filmy, počítačové hry, online vzdelávanie. Bežná realita slovenskej domácnosti týchto dní. Na jednej strane nám čas vďaka nej prejde rýchlo, no naše oči trpia. „Pri sledovaní obrazovky sa znižuje počet žmurknutí oka štyri až šesťkrát za jednu minútu. Zároveň sa vplyvom vertikálneho pohľadu na monitor zväčšuje plocha odkrytého povrchu oka, čo má za následok  zvýšené odparovanie slzného filmu, a tak sa dostaví pocit suchosti v očiach. V dôsledku kónického stočenia očí smerom k monitoru, dochádza k svalovej únave očných svalov, čo sa prejaví bolesťou očí, tlakom, napätím v očiach, pocitom rozmazaného videnia, spomaleným zaostrovaním, bolesťami hlavy,“ prezradila očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

Pomôžu prestávky

Rodičia si musia urobiť svoju prácu, rovnako aj deti svoje školské povinnosti. Nie je teda ničím výnimočným, že pri počítači strávia všetky vekové skupiny väčšiu časť dňa. MUDr. Smorádková preto radí robiť si pravidelné prestávky. „Odporúčam každú hodinu sa vzdialiť od monitora aspoň na desať minút. Pozerajte cez okno do diaľky a robte si svalové cvičenie očí. Očami sledujte obdĺžnik veľkosti 1m x 0,5m, pozerajte do všetkých krajných polôh pomysleného obdĺžnika, potom si zavrite oči a jemne si ich masírujte, použite umelé slzy. Počas ôsmich hodín aspoň tri až štyri razy“. Dôležitá je tiež správna veľkosť obrazovky, jej výška voči očiam. Zabúdať by sme nemali ani na veľkosť písma, sklon klávesnice a ďalšie parametre, o ktorých vás oboznámi očný lekár. Pre začiatok stačí, ak je monitor vzdialený od tváre 60 – 80 centimetrov.

Odhalený problém

Paradoxne, súčasný domáci životný štýl nám pomôže odhaliť aj možný problém s naším zrakom. Buď niektoré z refrakčných ochorení (krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus), alebo presbyopiu – chorobu krátkych rúk. Tá sa prejavuje tým, že text sa človeku číta lepšie z diaľky. Všimnúť si to môžete pri čítaní knihy alebo novín. Tento problém sa dá dnes riešiť bezpečne, rýchlo a jednoducho, a to metódou PRELEX. „Počas zákroku PRELEX očný chirurg implantuje multifokálne alebo trifokálne vnútroočné šošovky. Pomocou nich je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka aj do diaľky. Trendom sú trifokálne šošovky. Tie poskytujú špeciálne pohodlie pacientom, ktorí potrebujú perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj k práci so spomínaným počítačom,“ opísala zákrok MUDr. Smorádková.

Ak zas pociťujete opačný problém, teda príznaky krátkozrakosti a máte problém s videním do diaľky, možnosťou je odstránenie mínusových dioptrií femtosekundovým laserom. Ide o bezpečnú a bezbolestnú metódu, vďaka ktorej už večer v deň zákroku môžete pracovať s počítačom alebo sledovať televíziu. Na druhý deň dokonca šoférovať.

Dôležité je však podstúpiť v každom prípade dôsledné vstupné vyšetrenie. A tiež sa zaujímať o kliniku, ktorú sa chystáte navštíviť. Teraz je na to času dosť. Špecialisti NeoVízie však odporúčajú zvážiť návštevu napríklad tých, ktoré ponúkajú zákroky na zľavových portáloch. Tiež tých, ktoré sľubujú vyšetrenie a zákrok v jeden deň. Vhodné je, ak sa rozhodnete pre očnú kliniku, ktorá ponúka viaceré metódy s možnosťou prispôsobenia ich pacientovi na mieru. Pozornosť je vhodné zbystriť aj v tom prípade, ak je lekár skalopevne presvedčený o vhodnosti laserového zákroku, no vaše dioptrie sú vyššie ako mínus 10. Tu pomôže aj iný typ operácie, napríklad implantácia umelej šošovky ICL. Pýtajte sa tiež ľudí vo svojom okolí a nehanbite sa zaujímať aj o názor ďalších očných lekárov.