Objednajte sa Opýtajte sa

Anna Rumanková

Sivý zákal - Očná klinika Neovizia

"Zrazu vidím všetko ako by som sa práve narodila. Všetko ma teší, všetko sa mi zdá krásne. A to sa mi pred operáciou zdalo všetko škaredé."

„Keď som dávnejšie sedela u nás na záhrade v Mankovciach s mamou a sesternicpou, obe zakričali na našu vzdialenú tetu Aničku. Blúdila pohľadom. Každý deň chodí z horného konca dediny dva kilometre do dolného a túto trasu otočí aj niekoľko krát. Už voľným okom som videla, že má sivý zákal v pokročilom štádiu. Hrozilo, že dostatočne však nezaregistruje blížiace sa auto a môže prísť k úrazu,“ vysvetľuje vzdialená rodina pani Anna Rumankovej (80) z Mankoviec, naša lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

Operácia sivého zákalu ako prevencia úrazov

Upozorňuje, že operácia sivého zákalu, ktorá je bezbolestná a kompletne hradená všetkými zdravotnými poisťovňami, je pre seniorov bez obmedzenia veku často prevenciou stavov smútku a tiež úrazov.

Kvôli zhoršenému, rozmazanému videniu, ktoré je bežným príznakom sivého zákalu, starší ľudia strácajú orientáciu, zamotajú sa, padajú, prichádzajú k nešťastným úrazom či zlomenín,“ pokračuje lekárka.

Aj podľa primára NeoVízie, MUDr. Radovana Piovarčihoak človek horšie vidí, nevšimne si schodík či inú nerovnosť na zemi. Ľahko sa potkne, spadne a u staršieho človeka je oveľa vyššie riziko hojenia zlomenín. „Najmä v prípade zlomenín bedrových kĺbov, ktoré pacienta pripútajú na lôžko, neraz nasleduje do pol roka zápal pľúc a stav, ktorý je náročné vyliečiť.“

Stav zrakovej ´neistoty´ môžu starší ľudia prežívať aj na prechode pre chodcov. „Najmä za ostrého svetla majú pred okom akoby mliečny film. Často si nevšimnú, že z niektorej strany sa rúti auto. Teoreticky tak operácia sivého zákalu môže v prípade niektorých seniorov zachrániť aj život.“

To všetko prebleslo hlavou našej lekárke, keď tetu Aničku zbadala na prechádzke so slabým zrakom v Mankovciach. Odporučila, aby ju zoperovali, okamžite ju zavolala na vyšetrenie dnes pani Anna vidí podľa vlastných slov ako za mlada.

Zrazu vidím všetko ako by som sa práve narodila. Všetko ma teší, všetko sa mi zdá krásne. A to sa mi pred operáciou zdalo všetko škaredé,“ vtipkuje príjemná a veselá pani Anička.  „Ďakujem celému kolektívu očnej kliniky, že mi daroval nový zrak.“