Objednajte sa Opýtajte sa

MUDr. Dominik Dorko
lekár

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"V NeoVízii som spoznal úžasný personál. Možno to tak ako tu bude raz vyzerať v každej slovenskej nemocnici."

Jeho optimizmus, láskavosť a odhodlanie pomáhať dnes celkom naplnili našu kliniku. MUDr. Domonik Dorko k nám prišiel na mesačnú kontrolu po bezbolestnej operácii femtosekundovým laserom, NeoLASIK HD a podelil sa s nami o pocity, ktoré mu do života priniesol nový dokonalý zrak.

„Od prvého dňa od operácie prežívam neskutočné pocity. Rozdiel videnia s – 6.5 dioptriami a priamo po operácii, od kedy vidím na viac ako 100%, sa nedá ani opísať,“ hovorí mladý lekár, ktorý podľa vlastných slov každý deň prežíva malý zázrak z nového videnia.

Klinika príkladom

V NeoVízii som spoznal úžasný personál. Možno to tak ako tu bude raz vyzerať v každej slovenskej nemocnici.“

Počas veľkej zisťovacej misie, na ktorú slovenskú očnú kliniku ísť, si preštudoval informácie o každom pracovisku, očnom chirurgovi, laserovej metóde. „Vyšlo mi, že najlepších odborníkov má NeoVízia. Operácie femtosekundovým laserom na Slovensko priniesli, dbajú na precízne vyšetrenia, celkovo NeoVízia pôsobila na mňa na najvyššej odbornej úrovni,“ spomína mladý lekár, ktorého indikovala MUDr. Adriana Smorádková a operoval primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči.

 V Sudáne s okuliarmi

Mladý lekár začal o operácii premýšľať už počas štúdia na lekárskej fakulte. „Veľmi rád športujem, behám, cvičím. Okuliare mi prekážali pri väčšine činností,“ spomína. Najviac komplikácii mu však spôsobovali na misiách v Indii a v Južnom Sudáne.

Najmä v noci, keď ma zobudili k pacientom, som ako prvé hľadal všade okolo seba okuliare, ako druhé baterku a už sme bežali.“

Na prvých misách musel vždy myslieť na záložný dioptrický plán. „Vždy som si na cesty balil náhradné okuliare. Ak by som ich stratil alebo by sa mi rozbili, ostal by som nahratý. Prekážali mi aj počas misií, kde som sa venoval detským pacientom. Malými ručičkami capkajú hore dole, často mi okuliare padali na zem a len som tŕpol, či to bez zlomenia prežijú.“

Malária u detí

Do Indie a Afriky ho ako lekára pritiahla túžba spoznať jednoduchosť aj náročnosť medicíny. Situácie, v ktorých sa lekár musí naučiť diagnostikovať aj liečiť v najjednoduchších možných podmienkach.

„Bez špecializovaných vyšetrení musíme rozmýšľať, o aké ochorenie môže ísť a s dostupnými prostriedkami pacienta bez ohľadu na závažnosť diagnózy vyliečiť.“

Najťažšie pre Dominika bolo zvyknúť si na ťažké prípady malárie u detí v Južnom Sudáne, ktoré k nemu nosila rodina v kŕčoch, v bezvedomí, vo vysokých horúčkach.

„Ich stav bol niekedy taký vážny, že dieťatko boj s chorobou v niektorých prípadoch nezvládlo.“

Krásne momenty prežíva vždy, keď vidí, že nastavená liečba skutočne zabrala. „Dieťa o pár dní opäť behá, smeje sa,“ to sú pre lekára nádherné pocity.

Fazuľa, fazuľa, fazuľa

Okrem blízkosti smrti, odbornej „samoty“, kedy nemá pri sebe tím lekárov – kolegov, s ktorými by sa mohol poradiť, nedostatku spánku, sa naučil aj nechať si zájsť chuť na dobré jedlo od mamy. „V Južnom Sudáne som celé mesiace nejedol nič iné, iba fazuľu. Dúfal som, že aspoň občas pribudnú aj arašidy, ale nakoniec to bola vždy iba fazuľa,“ usmieva sa pokojným, vyrovnaným, odhodlaným výrazom Dominik.

Rwanda a Burundi

Túžba pomáhať, spoznať pravidlá medicíny, pri ktorej lekár často nemá potrebné prístroje, ho ženie aj na ďalšie misie. Babička v Michalovciach sa už vraj vyplakala. Dnes je Dominikova rodina zmierená s tým, že mladý lekár sa prvé roky svojej praxe rozhodol napriek tvrdým podmienkach pomáhať mimo domova.  

O pár týždňov už bude ošetrovať pacientov v malej dedinke v africkej Rwande. Na celú malú kliniku bude ako lekár sám. „Budem mať sestričku :-), tak to zvládneme. Dedinka sa nachádza 2300 m nad morom, okolo nej sa rozliehajú kávové a čajové plantáže. Teším sa na všetkých nových pacientov,“ dodáva mladý lekár, ktorý má už aj po niekoľkých mesiacoch v Rwande presný plán. Svoje lekárske topánky namieri za pacientmi do Burundi.  

Ľudia, ktorí sa rozhodli obetovať svoj život, čas, nasadenie, pohodlie, svoje vlastné ja s túžbou pomáhať ostatným, sú pre nás v NeoVízii skutočnými víťazmi. Mnohí z našich pacientov sa rozhodli pre operáciu, aby s dokonalým zrakom mohli ešte intenzívnejšie pomáhať.