Objednajte sa Opýtajte sa

Gabriela Raczová
sivý zákal

Sivý zákal - Očná klinika Neovizia

"Pred každým zákrokom v živote som mala obavy a strach. V NeoVízii som ho celkom stratila."

Henricha (45) a jeho mamu Gabrielu (72) sme zbavili operáciou PRELEX a odstránením sivého zákalu dioptrií na čítanie aj do diaľky. Aké bolo prekvapenie sympatického Henricha, keď vo svojej ošetrujúcej lekárke MUDr. Adriane Smorádkovej objavil po rokoch bývalú tanečníčku z folkĺorneho súboru.

O diagnóze sivého zákalu nemala tušenia 

„O diagnóze sivého zákalu som nemala tušenia. Dlhé roky som nebola u očného lekára. Vždy som len rýchlo zbehla do optiky nechať si za pár minút skontrolovať zrak a vyrobiť si nový rám,“ prezrádza Gabriela Ráczová (71). „Syn Henrich bol však v NeoVízii na operácii dioptrií a čítanie aj do diaľky a s jeho novým dokonalým zrakom je nadmieru spokojný."

Jeho ošetrujúca pani doktorka MUDr. Adriana Smorádková im po synovi odkázala, aby som sa u nej nechala vyšetriť aj ja. Precízne vyšetrenie odhalilo začínajúci sivý zákal. V podstate to bola náhoda, hoci už dlhšie som tušila, že niečo nebude v poriadku. Dioptrie sa mi neustále zvyšovali, z pol dioptrie do diaľky postupne narastali na jednotky, dvojky, trojky, až sa zastavili pomaly pri päťke. Zhoršujúcu kvalitu videnia som vnímala najmä za šera, keď som už počas venčenia so psíkom nevidela takmer nič. 

Pred každým zákrokom v živote som mala obavy a strach. V NeoVízii som ho celkom stratila. Syn Henrich tu na klinike podstúpil odstránenie okuliarov na čítanie aj do diaľky a upokojil ma, že som v tých najlepších rukách a nič nebolí. 

Z pána primára Piovarčiho a MUDr. Smorádkovej ide toľko dobra, pozitívnej energie a pokoja... Pani doktorka Smorádková ma pred operáciou tak upokojila a posmelila, že som na sálu vstupovala s pokojom a doslova s radosťou.

Na samotnej operačnej sále to bola zábava. Chirurgický tím na sále bol skvelý, pokojný, veselý. Hneď na druhý deň po operácii som čítala, pozerala televíziu, všetko som dokonale videla. Stále je to pre mňa malým zázrakom. Jediný problém je, že dnes vidím aj to, čo by som nemala. Navyše, vďaka perfektnému zraku už nemusí vyhadzovať peniaze za dioptrické rámy. V poslednej dobe som ich často menila."

 PRELEX ho zbavil okuliarov na čítanie aj do diaľky 

„Na diaľku som mal mínus päť a pol. V ostatných rokoch som už cítil obrovský nekomfort. Stále som menil a hľadal okuliare na čítanie a do diaľky. Okuliare som všade strácal a neustále zabúdal, asi žiaden div, keď som striedal tie na čítanie s tými do diaľky. Musel som s nimi ísť aj do mora a občas sa s nimi dokonca aj potápať,“ hovorí Henrich Rácz (45).  

Obaja synovi hrajú hokej. Keď som si sem tam išiel s nimi zachytať, musel som si dávať ochrannú masku, bez nich by som nevidel.

V rádií som započul hlas primára NeoVízie a dve známe mi však medzitým stihli povedať, že ich život sa zmenil absolútne k lepšiemu. Jedna podstúpila odstránenie dioptrií do diaľky femtosekundovým laserom, druhá odstránenie okuliarov na čítanie aj do diaľky metódou PRELEX.

Objednal som sa na niekoľkohodinové precízne vstupné vyšetrenie, v závere ktorého som vošiel do ambulancie MUDr. Adriany Smorádkovej na záverečný rozhovor. Skoro som odpadol, keď som v nej objavil svoju skvelú spolutanečnicu vo folklórnom súbore Zobor. Bol to vysokoškolský klub, kde sa už na strednej škole chodili učiť trénovať. Tam sa zoznámili a spoločne sme tancovali.

Pred operáciou som sa samozrejme bál. Zákrok však prebehol perfektne, pán primár mi vysvetľoval každý jeden krok. Dokázal ma perfektne upokojiť, bol vážny aj veselý, vtipkoval. Veľmi pozitívne ma prekvapil celý personál a každý člen tímu, ktorého som v NeoVízii stretol. Je to výnimočný profesionálny tím.

Pred operáciou som mal problém prečítať si esemesku v mobile, vidím všetko, čo som pred operáciou nevidel. Teším sa a užívam si všetky radosti, ktoré so sebou leto prináša."