Objednajte sa Opýtajte sa

Valéria Czoborová
niekdajšia zdravotná sestra

Sivý zákal - Očná klinika Neovizia

"Na operácii som sa skutočne cítila pomaly ako na masáži. Keby všetky zákroky boli ako operácie očí, život je rozprávka."

„Mama mi dlhšie spomínala, že má čudný pocit, keď sa pozerá do strany. Sťažovala sa, že ju ´tam´ niečo ruší a dobre nevidí. Veľmi dlho však o svojom zhoršenom zraku mlčala,“ spomína sympatická slovenská fitneska Zora Czoborová, ktorá prišla so svojou mamou na vyšetrenie na našu kliniku.

„Začala som zle vidieť najmä na pravé oko. Pracujem v záhrade a v lete som sa starala o stromy. Preto som si myslela, že mi do očí napadali smietky z viniča,“ spomína pani Valéria Czoborová (76). Keďže zhoršené videnie trvalo dlhšie, rozhodla sa, že sa o svojom stave poradí so svojou neterou, našou lekárkou a chirurgičkou, MUDr. Adrianou Smorádkovou.

Videnie ako cez vodu

Opísala som jej, že vidím ako cez vodu, alebo akoby som sa z nej práve vynárala. Už cez telefón mi z opisovaných príznakov určila diagnózu – sivý zákal. Okamžite mi dala termín vyšetrenia a o dva týždne termín zákroku. Šokovalo ma to. K očnému lekárovi chodím predsa pravidelne každý rok, lebo sa liečim na zelený zákal. Pred rokom mi o sivom zákale nič nevravel. Asi až o pol roka sa mi prejavili prvé príznaky,“  prezrádza pani Czoborová, ktorá celý život pracovala ako zdravotná sestra. Zoru Czoborovú vraj dodnes zastavujú ľudia na ulici a hovoria, aby od nich pozdravila rodičov. „Mama ako sestrička poznala po mene všetkých pacientov, ich deti aj vnúčatá.“

Operácia = relax ako na masáži

Pred operáciou vraj strach vôbec nemala. „Doktorka Aďka ma ubezpečila, že nič nebolí, počas operácie ani po nej. Absolútne som jej verila. Operoval ma primár Piovarči. Má zlaté ruky. Počas operácie som skutočne nič necítila. Keby sa so mnou s tímom nerozprávali, určite by som zaspala. Na operácii som sa skutočne cítila pomaly ako na masáži. Keby všetky zákroky boli ako operácie očí, život je rozprávka,“ vtipkuje spokojná pacientka.

Valérii Czoborovej primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči počas operácie sivého zákalu implantoval multifokálne vnútroočné šošovky. Vďaka nim počas jediného zákroku zbavil pacientku zákalu, okuliarov na čítanie a do diaľky.

„Teším sa z nových očí, lebo mi dali úplne novú dimenziu života. Dokonalý zrak potrebujem v mojom veku pri všetkých  mojich koníčkov – najmú pri práci v záhrade. To ale musím pred Zorkou tajiť, hnevá sa na mňa, že som stále v predklone a už veľmi nevládzem,“ dodáva.

Jediné, čoho sa Zora dnes obáva, sú náklady na upratovačku. „Prišli sme v rodine na to, že operácia má okrem nového dokonalého videnia jedno negatívum - mama po rokoch vidí každý detail a každé zrnko prachu, ktoré v minulosti ľahko prehliadla. Pri našich psoch a ich chlpoch to bude náročné:-).“

Operácie sivého zákalu bez doplatku 

Operácie sivého zákalu s monofokálnymi šošovkami (odstránia zákal a dioptrie na jednu vzdialenosť) preplácajú v NeoVízii všetky zdravotné poisťovne.

Pacient si dopláca za vykonanie operácie laserom a za nadštandardné multifokálne, trifofokálne a torické šošovky, ktorými sa zbaví všetkých dioptrií (blízko, stred, diaľka) aj astigmatizmu súčasne.