Objednajte sa Opýtajte sa

sestra Celestína
sestra z rádu Vincentínok

Sivý zákal - Očná klinika Neovizia

"Prajem si, aby žiaden človek na svete nedospel do takého pokročilého štádia sivého zákalu ako ja."

Posledné mesiace som už nedokázala čítať ani pozrieť si televíziu. Prajem si, aby žiaden človek na svete nedospel do takého pokročilého štádia sivého zákalu ako ja. Keby som v ten deň nepočúvala rádio a nezapočula primára NeoVízie MUDr. Piovarčiho, možno by som vyšetrenie aj operáciu stále odďaľovala. Mal však taký príjemný hlas, že si okamžite získal moju dôveru,“ spomína na moment sestra Celestína z rádu Vincentínok, keď sa rozhodla, že nastal čas už neotáľať s vyšetrením sivého zákalu.  

Červený svet

Prvé príznaky začala pozorovať pred dvoma rokmi. „Na pravé oko som slabšie videla. Po roku sa mi zrak zhoršil natoľko, že už bol takmer nefunkčný.“ Sestra Celestína už videla svet okolo seba nielen do sivo žlta, ale až dočervena, čo je typickým prejavom pokročilého štádia ochorenia. „Milujem knihy, celý život som bola náruživá čitateľka. Posledný rok som však už nedokázala nič prečítať. Dokonca aj modliť som sa začala už iba s rádiom.

Náročné to bolo aj v kuchyni, kde sestrička vypomáha ostatným stravníčkam. „Chcela som postaviť kanvicu do okna. Mala som pocit, že už je na okne a vtom s z nej všetko vylialo.“ Väčšinu života prežila v Čechách ako vedúca sestrička v domoch charity. Práca jej kvôli zhoršenému videniu veľmi chýbala. „Samozrejme, že som sa bála. Pani doktorka Záhorcová a pán primár Piovarči ma však natoľko upokojili, že aj strach zo mňa opadol. Primár mi všetko vysvetlil. Ubezpečil ma, že počas zákroku ani po ňom nič bolieť nebude. Za svoj život som už veľa zažila. Podstúpila som päť operácií, no musím úprimne povedať, že taký profesionálny a láskavý prístup celého kolektívu som nikdy nikde nezažila. Pán primár má zlaté ruky. Dnes chcem robiť osvetu vo svojom okolí, aby zákrok nikto z nás zbytočne neodďaľoval.“

Operáciu aj s vnútroočnou monofokálnou šošovkou sestričke Celestíne, tak ako všetkým našim pacientom, kompletne preplatila zdravotná poisťovňa.