Objednajte sa Opýtajte sa

Helena Šustáková

Sivý zákal - Očná klinika Neovizia

"Bolesť nebola a navyše som tu stretla takých milých ľudí, že to nedokážem ani opísať. "

Pani Šustáková má 80 rokov, komplikovaný zelený zákal, porušený zrakový nerv a maličké oči, ktoré sa lekárom nedajú rozkvapkať. Akoby toho nebolo dosť, pridružila sa aj diagnóza sivého zákalu. Komplikovanú operáciu vykonal bravúrne primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči. Sympatickú osemdesiatročnú dámu nestála nič. Kompletne ju uhradila jej zdravotná poisťovňa.

Helena Šustáková (80) sa od roku 1978 lieči na diagnózu zeleného zákalu. Podstúpila niekoľko operácií, ani tie jej však nezachránili zrakový nerv pravého oka. Očná lekárka z Nitry jej k tomu odhalila diagnózu sivého zákalu. Každý z oslovených očných chirurgov v regióne ju však operovať pri komplikovanej diagnóze odmietol.

„Máme veľké šťastie, že moja sestra pracuje v Bratislave ako poštárka. Na rajóne má osemdesiatročnú pani, ktorá podstúpila operáciu sivého zákalu v NeoVízii a úplne sa jej rozjasnil svet. Boli sme zúfalí. Už sme nedúfali, že niektorá klinika nájde odvahu pustiť sa do zákroku. V NeoVízii sme objavili to, čo nikde inde v Nitre či Bystrici,“ spomína dcéra pani Šustákovej, Alena Ratičáková.

V nemocniciach ma dvakrát odmietli

V nemocnice mi povedali, že môj stav operovať nevedia. Že môj poškodený zrakový nerv už nezachráni nič,“ spomína pani Šustáková a jej dcéra dodáva: „Boli sme absolútne zúfalí a znechutení z prístupu lekárov. Mali sme toho dosť, na žiadnu kliniku sa nám už nechcelo volať a zisťovať, čo sa dá. Navyše, kvôli úplne zoslabenému videniu mala mama v roku 2011 nehodu. V kostole, do ktorého chodieva, odkrývali hrobku. Nebola označená, mama ju nevidela,  stúpila do prázdna a spadla do dvojmetrovej hĺbky. Odniesla si to jej zlomená noha. Každý, kto má rodiča v podobnom veku si vie predstaviť, aké vážne komplikácie predstavuje slabý zrak a zlomenina u starého človeka. Zrak sa jej stále zhoršoval, sama som ju nemohla pustiť z dozoru. Navyše som bola vtedy na materskej a situácia si vyžadovala od každého z nás veľmi veľa síl,“ dodáva sympatická dcéra Alena.

„Moja očná lekárka z Nitry sa veľmi hnevala, že ma všade odmietli. Hovorila, že na odstránenie sivého zákalu je najvyšší čas. Na operáciu ma odoslala dvakrát, vždy ma však vrátili späť. V mojom veku som si už pripadala, že som lekárom na príťaž. Keď si prečítali, že som narodená v roku 1933, akoby chceli dať ruky preč. Zrak sa mi však zhoršoval zo dňa na deň. Navyše som mala všetko zahmlené. Bála som sa hocikam ísť, stále som padala a nevidela som takmer nič.“

Kombinácia zeleného zákalu, porušeného zrakového nervu a zakalenej šošovky

„Napriek veľmi komplikovanej diagnóze, predchádzajúcim operáciám glaukomu, poškodenému zrakovému nervu a veľmi malým očiam, ktoré nebolo možné vyšetriť v rozkvapkaní, sa nám podarila úžasná vec. Ľavé oko, ktoré videlo len na 30% vníma dnes na 100%. Pravé s poškodeným zrakovým nervom je schopné vidieť na 40% a to je pri tejto diagnóze veľký úspech,“ prezrádza ošetrujúca lekárka pani Šustákovej MUDr. Adriana Smorádková a s obdivom hodnotí úspech jej kolegu, primára MUDr. Piovarčiho. „Primár si musel poradiť s mnohými komplikovanými parametrami. Zvládol to bravúrne,“ dodáva MUDr. Adriana Smorádková. My dodávame, že za operáciu, implantáciu monofokálnej šošovky ani pooperačné kontroly neplatila pani Šustáková nič. Operácie sivého zákalu hradia v NeoVízie všetky zdravotné poisťovne.

Taký vľúdny kolektív som zažila prvý krát

„Operáciu sivého zákalu som zvládla aj v mojom veku výborne. Bolesť nebola a navyše som tu stretla takých milých ľudí, že to nedokážem ani opísať. Na recepcii sú veľmi milé a pekné dievčatá. Lekári a sestry vám prejavia toľko pozornosti, že sa cítite, akoby ste boli pre nich v daný deň jediným pacientom. Nikdy vo svojom živote som sa  s takýmto vľúdnym kolektívom ešte nestretla. Som taká šťastná, že som napísala aj pánovi primárovi list.“

Ten nám na kliniku prišiel presne dnes, počas kontroly našej 80.ročnej pacientky. „Nakoľko mám glaukom, vysoký očný tlak a tiež porušený očný nerv, bola to komplikovaná operácia. Obávala som sa, či sa vôbec podarí. Ale moju obavu ste rozptýlili už len samotným prístupom a preto sa vám aj celému kolektívu chcem poďakovať.“ (úryvok z listu)

Mama sa môže konečne sama prechádzať

„Videnie sa mi výrazne zlepšilo. Zrazu vidím svet oveľa farebnejšie a jasnejšie,“ prezrádza naša pacientka. „Najdôležitejšie pre nás všetkých je, že sa jej opäť vrátila istota, orientácia v priestore a sama si zájde aj na prechádzku von. Pred zákrokom som ju vždy musela sprevádzať. Som vďačná, operácia jej veľmi pomohla,“ dodáva dcéra Alena.

„Viete, 90%  každého úspechu je v prístupe. Medicína nie je povolanie, ale poslanie. Za úsmev a dobré slovo netreba platiť poplatok. Malo by to byť v nás. Tak, ako sme to zažili tu.“