Objednajte sa Opýtajte sa

Alžbeta Bacharová

LenSx - laserová operácia sivého zákalu - Očná klinika Neovizia

"Zakopávala som sa o vlastný tieň."

„V tridsiatke sa mi začal rapídne zhoršovať zrak. Veľmi veľa a rada som čítala, myslela som si, že za horšie videnie môže práve táto námaha. Lekárka ma informovala, že chybou zraku trpím od puberty. Ani po vyšetrení sa veľká zmena nestala. Aj s okuliarmi som videla pramálo. Pomohli mi len na počítač, stav do diaľky nevyriešili. Postupne som však aj na obrazovku začala žmúriť.  Neustále sa mi zhoršoval zrak. Ku koncu, pred operáciou, som sa už zakopávala aj na rovnej ceste,“ spomína Alžbeta Bacharová na obdobie, keď jej zhoršujúcu sa diagnózu keratokonusu (degenerácie rohovky) neodhalilo ani vtedajšie očné vyšetrenie.

Stresy pri cestovaní

„Najhoršie scenáre som prežívala, keď som cestovala za dcérou do Anglicka.  Na letisku som nevidela takmer nič. Predstavte si, že vnímate iba slabé machule na mieste so stovkami informačných tabúľ a obrazoviek. Potrebujete ich jednoznačne prečítať, a to bolo tragické. Vždy som pri cestovaní  cítila strašný stres. Bolo mi trápne, že som sa musela postaviť priamo pod tabuľu, aby som vôbec zistila, odkiaľ mi odlieta lietadlo,“ spomína Alžbeta.

Keratokonus jej však znepríjemňoval aj každodenné situácie: „Keď ma na druhej strane cesty niekto pozdravil, ani s dioptrickými okuliarmi som nemala potuchy, kto sa skrýva v tej ´machuli´. V práci som sa zakopávala pomaly o vlastný tieň, aj pri rovnej chôdzi som nabúrala do presklenej steny. Obraz sa mi neustále deformoval, videla som rozmazane a bez reálnych línií.

Pred tromi rokmi jej lekári v Bratislave konečne potvrdili diagnózu, ktorá jej dlhé roky nivočila zrak – keratokonus.

Riziko doživotného poškodenia videnia

Degeneratívne ochorenie rohovky sa môže vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. „Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom (nepravidelným zakrivením rohovky), ktorý nie je možné korigovať žiadnymi okuliarmi. Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a ´rozmazanie ´ videnia. V niektorých prípadoch sa dokonca môže až pretrhnúť. Konečným riešením je transplantácia rohovky od iného darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať,“  vysvetľuje lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa v NeoVízii venuje diagnostike aj operáciám keratokonusu.

Dcéra ma presvedčila

„Odporučili mi tvrdé kontaktné šošovky, nezniesla som však nič tvrdé do oka. Preto som svoj stav nijako neriešila. Až pred niekoľkými mesiacmi som sa rozhodla, že už čakať nemôžem. Zrak sa mi rapídne zhoršoval, každý týždeň som pociťovala výrazné slabnutie.

"K tejto klinike som vďaka dcérinmu rozprávaniu cítila takú obrovskú dôveru, že som aj napriek obrovskému strachu nepochybovala, kam ísť. Deniska ma dotlačila na vstupné vyšetrenie. Počula som od nej toľko superlatív a chvály, že som sa rozhodla podstúpiť najnovšiu terapiu implantáciou rohovkových prstencov. Lekári NeoVízie sa zhodli, že práve ringy boli spôsobom, ako zastaviť moje ochorenie.

Ringy výrazne zlepšia videnie

Hoci je implantácia keraringov stále novinkou v liečbe keratokonu, chirurgovia ju využívajú už roky, má za sebou dlhé roky výskumu. Aké sú najväčšie výhody tejto metódy? „Keraringy často predídu alebo aspoň oddialia transplantáciu rohovky. Upravia a vyrovnajú tvar rohovky, zjemnia jej zakrivenie a ako vedľajší efekt navyše zlepšia videnie. Po pár mesiacoch od implantácie zmiernia dioptrickú chybu a astigmatizmus. Navyše, Keraringy sú reverzibilné. Znamená to, že ak by to pacientov stav v budúcnosti vyžadoval, dajú sa z rohovky šetrne vybrať,“ informuje MUDr. Smorádková.

Konečne sa cítim slobodne

„Pred zákrokom som mala riadny stres a strach. Priebeh operácie predčil všetky moje očakávania. Celý chirurgický tím bol skvelý, upokojil ma tak, že som sa na sále cítila dokonca príjemne. Žiadna bolesť, len obrovská túžba výjsť zo sály a konečne uvidieť.“

Dnes žije mamička našej kolegyne už niekoľko týždňov s novými očami. „Je to fantastický pocit, výrazne sa mi zlepšil stav. Som vďačná za to, že už aj na Slovensku môžu pacienti s keratokonusom podstúpiť implantáciu rohovkových prstencov, ktoré nám tak veľmi pomáhajú zlepšiť stav. Dnes sa cítim skvele. Čítam noviny a pozerám televíziu bez okuliarov. Na nákupoch vidím tovar  v regáloch, prečítam si nápisy, nemusím sa vypytovať. Cítim sa konečne slobodne.“