Objednajte sa Opýtajte sa

Primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči rok po operácii NeoLASIK HD: „Môj život s HD očami“

20.10.2011
Primár NeoVízie MUDr. Radovan Piovarči rok po operácii NeoLASIK HD: „Môj život s HD očami“

Na ktoré momenty uplynulého roka s novými „HD očami" si spomínate najradšej?
Rok je presne doba, počas ktorej som mohol všetky momenty s novými očami prežívať prvý krát. V deň operácie som zažil obrovský skok zo zlého videnia na výborné. Nastal náhle, v nasledujúcich týždňoch sa mi videnie už len veľmi jemne dolaďovalo. Musím priznať, že prvé dni som neveril tomu, že vynikajúce videnie je skutočne realitou. Každé ráno, keď som sa zobudil, som kontroloval pravé a ľavé oko na displeji hodiniek a zisťoval, či mám nový ostrý zrak stále funkčný:-).

V čom vám operácia NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom najviac pomohla pri práci očného chirurga?
Moji pacienti si vážia to, že som absolvoval operáciu, ktorú sám ponúkam. Je to pre mňa obrovská pomôcka. Pýtajú sa ma na detaily, na ktoré by som im iba ako chirurg nedokázal odpovedať. Vďaka tomu, že som NeoLASIK podstúpil, im viem aj z pohľadu pacienta presne opísať, čo budú počas zákroku cítiť a upokojiť ich, ak majú strach. Navyše, cítim aj väčšie pohodlie pri pozeraní do okuláru mikroskopu. Pri nosení okuliarov to bolo komplikovanejšie, vždy som si ich pred prácou s mikroskopom musel dôkladne čistiť, neraz sa mi dioptrické sklá navyše poškriabali či odreli. Vďaka NeoLASIKu sa tento problém úplne stratil.
Je pravda, že medzi očnými lekármi je veľmi málo takých, čo nosili okuliare a rozhodli sa pre operáciu. Ťažko povedať, čo je príčinou - či ide o strach alebo konzervativizmus. Voľba operácie často závisí od toho, do akej miery nám okuliare prekážajú. Mne život komplikovali a som veľmi rád, že som zákrok podstúpil. Patrí k najlepším rozhodnutiam môjho života.

Vo voľnom čase ste vášnivým cestovateľom. Ako zmenil NeoLASIK HD vaše pohodlie na cestách?
Na zahraničných cestách musíte vždy myslieť na to, aby ste si do kufra pribalili náhradné okuliare a mali istotu v prípade, že jedny stratíte alebo vás okradnú. Vždy som to riešil a zavadzali mi v batožine. Zrazu mi táto starosť úplne odpadla. Okrem toho na cestách cítite neopísateľnú slobodu, že sa nemusíte zaťažovať výmenou dioptrických okuliarov za slnečné či procedúrami so šošovkami.

Čo vás na spoznávaní vzdialených kútov sveta najviac fascinuje?
Začínali sme spoznávaním Európy, najväčšiu vášeň však vo mne vyvolal Ďaleký Východ. Tieto krajiny sú akési iné a exotické, počnúc prírodou, architektúrou, ľudskou dušou, až po filozofiu vnímania života, choroby, biedy, bolesti a smútku miestnymi obyvateľmi. Spoznáte tu úplne iný prístup k životy, iné ľudské hodnoty. Tunajší ľudia žijú v biede. Nemajú vôbec nič. Dokážu byť šťastní a tešiť sa aj z tých najnenápadnejších maličkostí. Na rozdiel od nás Európanov, ktorí máme v živote všetko, čo si dokážeme predstaviť, napriek tomu sme však vystresovaní a frustrovaní. Milujem ľudskú tvár spoznávania vzdialených častí sveta.

Precestovali ste Indiu aj Nepál. Spomeniete si na niečo, čo na vás ľovi zanechalo ´stopu?
V bývalom cisárskom meste vo Vietname je v istom kláštore na strome zavesený tento nápis:
Vo svete existujú 4 skupiny ľudí: Tí, ktorí sa narodili so svetlom a žijú vo svetle. Tí, ktorí sa narodili v tme a žijú vo svetle. Tí, ktorí sa narodili so svetlom a žijú v tme. Tí, ktorí sa narodili v tme a žijú v tme.

Najbližšie sa chystáte do iránskeho Teheránu. Aký máte plán cesty?
Plánujeme spojiť prácu s cestovaním. Vyberieme sa na súkromnú očnú kliniku našich priateľov. Teším sa na spoznávanie očného lekárstva v tejto krajine, o ktorej aj vďaka dezinformáciám či obmedzenému množstvu informácií z médií vieme stále málo. Týždeň budeme cestovať po krajine, spoznávať miestnu kultúru a ľudí.