Objednajte sa Opýtajte sa

Bode Miller
Športovec, olympijský víťaz

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"Laserová operácia očí mi mohla v Soči zabezpečiť víťazstvo"

„Mal som ísť na operáciu očí ešte pred Soči,“ konštatuje sklamaný päťnásobný olympijsky medailista v zjazdovom lyžovaní, Američan Bode Miller. Na ZOH v ruskom Soči aj kvôli zlému videniu skončil na ôsmom mieste.

Mal som ísť na operáciu očí, program mi však tak nahustili, že som si na ňu nenašiel čas.  Dnes som za to na seba naštvaný, pretože videnie je pre mňa kľúčové,“ prezradil sklamane päťnásobný olympijsky medailista. Pre svetové médiá dokonca pripustil, že dokonalý zrak po laseri mu mohol zaistiť medailu. Takto sa musel tridsaťšesťročný zjazdársky veterán známy riskantnou jazdou uspokojiť v nedeľnom zápase s ôsmym miestom.

S oslabeným zrakom využíva aspoň pomoc počasia. Aj to ho však už pár krát zradilo. „Keď je svetlo ideálne, môžem držať krok s najlepšími. Za oblačného počasia môj štýl trpí viac, ako je to pri lyžiaroch so stabilizovanejším postojom.“

 

Ťažšie zbadáte překážku

„Na svahoch býva vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostočne skorigovanými dioptriami sú veľmi svetloplachí. Žmúria a podráždené oči reagujú slzením a únavou. Navyše, bez okuliarov či s nevhodnou  korekciou oveľa ťažsie zbadajú prekážku na svahu a orientačné body. Trpia rozmazaným videním a v ostrom svetle nevidia detaily terénu. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu. Nezbadajú priehlbiny a odtiaľ je už krátka cesta k úrazu,“ varuje primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči.

„Nedostatočne skorigovaný zrak spôsobuje nielen nepríjemné pády a zranenia, ale aj horšiu výkonnosť. Každý lyžiar vie, že pri zlej viditeľnosti nevidí detaily pod nohami. Keď mu lyža vkĺzne to diery v snehu, minimálne ho to rozhodí,“ dodáva reprezentant Slovenskej republiky v SkiCrosse, Tomáš Bartalsky, ktorý podstúpil v NeoVízii laserovú operáciu NeoLASIK HD.

 

Dráždivé šošovky

Kontaktné šošovky sa popri tom všetkom javia ako spásonosné riešenie. Ráno ich vložíte do oka, večer vyložíte a celý deň si užívate slobodu na svahu. Sú však skutočne úplne neškodné?

„Určite ste už zažili moment, keď ste si po celodennej fantastickej lyžovačke vybrali večer šošovky a pocítili ste výraznú bolesť a rezanie. Možno vám silné slzenie a dráždenie prekazili plánovaný program v skibare. Vysvetlenie je jednoduché – v mraze a vetre rohovka oka horšie „dýcha“ a  oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíku, preto výraznejšie vnímáme pocit dráždenia. So stúpajúcou nadmorskou výškou a znižujúcim sa obsahom kyslíka vo vzduchu sa komplikácie stupňujú,“ eočný chirurg.

 

Možnosti modernej medicíny

„Problémy pri športe sú jednou z hlavných príčin, prečo  nás vyhľadávajú naši pacienti. Naštastie dnes máme k dispozícii bezpečné a spoľahlivé zákroky, ktoré neznižujú odolnosť oka a zabezpečujú vysokú kvalitu videnia,“ prezrádza primár Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovan Piovarči. Pre mladších športovcov je vhodný moderný laserový spôsob odstránenia dioptrií pomocou femtosekundového laseru, NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D.

„Tento typ operácie je maximálne šetrný, presný, bezbolestný a dostávate naň doživotnú záruku,“ vysvetluje chirurg, ktorý so svojim tímom zbavuje dioptrií rekreačných aj profesionálych športovcov, vrátane lyžiarov, thai-boxorov, tanečníkov, futbalistov či hokejistov Juraja Mikuša a Dušana Pašeka.