Objednajte sa Opýtajte sa

Valéria Farkašovká
folklóristka

LenSx – laserová operácia PRELEX - Očná klinika Neovizia

"Mať na sebe ľudový kroj, bohato zdobený čepiec a dioptrické okuliare však nevyzerá dobre. Táto kombinácia nebola pre mňa praktická,"

„Veľmi často a rada nosievam typický spišský odev. Mať na sebe ľudový kroj, bohato zdobený čepiec a dioptrické okuliare však nevyzerá dobre. Táto kombinácia nebola pre mňa praktická,“ hovorí milovníčka slovenského folklóru, Valéria Farkašovská, ktorá bola najprv odkázaná na okuliare s plusovými dioptriami. „Neskôr mi počas očného vyšetrenia MUDr. Lucia Sonntag povedala, že potrebujem už aj okuliare do diaľky. Nevedela som si predstaviť, že by som zrazu musela neustále striedať dvoje okuliarov, prípadne nosiť multifokálne. Začala som preto rozmýšľať nad riešením. Dôležité pre mňa bolo vyriešiť problém tak, aby nebol narušený pekný dojem z môjho kroja.“

Bezbolestne, rýchlo, natrvalo

Jej kroky preto smerovali do popradskej očnej kliniky NeoVízia, kde absolvovala sériu niekoľkých vyšetrení. Na základe ich výsledkov jej MUDr. Lucia Sonntag odporučila bezbolestnú metódu PRELEX„Počas zákroku očný chirurg implantuje multifokálne alebo trifokálne vnútroočné šošovky. Pomocou nich je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií do blízka aj do diaľky. Trendom sú trifokálne šošovky. Tie poskytujú špeciálne pohodlie pacientom, ktorí pracujú dlhé hodiny na počítači a potrebujú perfektné videnie nielen na čítanie a do diaľky, ale aj na strednú vzdialenosť,“ opísala zákrok MUDr. Lucia Sonntag z popradskej očnej kliniky NeoVízia.

Pani Valéria neváhala a zákrok PRELEX podstúpila. „Nový zrak som dostala ako darček na päťdesiatku od mojich najbližších. Ráno v nasledujúci deň po operácii bolo neopísateľné. Zrazu som videla všetko jasne a ostro. Keď som si obliekla môj kroj, zaplavila ma radosť a šťastie,“ hovorí spokojná folkloristka, ktorá v kroji prišla aj na nasledujúcu kontrolu u pani doktorky Sonntag.

Ani zrnko

Radosť z výsledku neskrýval ani manžel pani Valérie. Z dôvodu, ktorý mnohých rozosmieva dodnes. „Týždeň po zákroku prišiel za mnou a povedal mi, že som zákrok PRELEX mohla absolvovať už pred desiatimi rokmi. Vraj je teraz doma upratané tak, ako nikdy predtým. Veď bodaj by aj nie, keď už vidím aj ja každé zrnko prachu,“ dodáva so smiechom pani Valéria.

Trend dnešnej doby

Nikto z  nás nechce byť obmedzovaný. Žijeme len raz, a  tak je dôležité vedieť si život vychutnávať bez komplikácií a neodopierať si to, čo milujeme. Bez ohľadu na vek. V ambulanciách očných lekárov pribúdajú pacienti, ktorí sú si tejto skutočnosti vedomí. „Neustále rastúce životné nároky a zvyšujúca sa dĺžka produktívneho veku spôsobuje, že dnešní päťdesiatnici a  šesťdesiatnici sú aktívnejší ako kedykoľvek v minulosti. Do vysokého veku pracujú, venujú sa najrôznejším športom a koníčkom, veľa cestujú. Aktívny život nie je kompatibilný s obmedzeniami, ktoré spôsobujú multifokálne okuliare, prípadne striedanie viacerých pri rôznych činnostiach. A tak hľadajú efektívne možnosti, ktoré ich tohto obmedzenia môžu natrvalo zbaviť,“ hovorí na záver o skúsenosti z praxe očná lekárka MUDr. Lucia Sonntag.