Objednajte sa Opýtajte sa

MUDr. Peter Snopek
kardiológ

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"Už druhý deň po operácii som začal pozorovať zostrenie videnia."

„Zmenu kvality života si uvedomujem každý deň najmä za volantom. Konečne ma už netrápi zhoršené periférne videnie a nemusím otáčať pri pohľade do spätného zrkadla. Ďakujem pani doktorke Smorádkovej, veľmi mi pomohla,“  prezradil  kardiológ MUDr. Peter Snopek, ktorý v NeoVízii podstúpil implantáciu rohovkových prstencov - keraringov pomocou femtosekundového laseru.

Keratokonus, degeneratívne ochorenie rohovky, sa môže vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. „Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom (nepravidelným zakrivením rohovky), ktorý nie je možné korigovať žiadnymi okuliarmi. Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a ´rozmazanie ´ videnia. V niektorých prípadoch sa dokonca môže až pretrhnúť. Konečným riešením je transplantácia rohovky od iného darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať,“  vysvetľuje lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa v NeoVízii venuje diagnostike aj operáciám keratokonusu.

Zhoršené periférne videnie

„Keratokonus mi diagnostikovali zhruba pred piatimi rokmi. Keď si na obdobie pred zákrokom spomínam dnes, viem, že ma trápilo zhoršené periférne videnie. Komplikovalo mi šoférovanie, pri pohľade do ľavého spätného zrkadla som musel otáčať hlavou. Pred operáciou som videl neostrejšie až zahmlene. Mával som problémy s koncentráciou, častými a rýchlejšími pocitmi únavy. Keďže sa mi zrak zhoršoval pozvoľna, na "zmeny som si akosi privykol". Dnes po operácii môžem konštatovať, že bol na zhoršené videnie natoľko zvyknutý, že som ho ani neregistroval,“ prezrádza galantský kardiológ MUDr. Peter Snopek, ktorý sa o NeoVízii dozvedel od svojho kamaráta, očného lekára.

 Rohovkové prstence implantujeme laserom

Štandardnou liečbou boli donedávna tvrdé kontaktné šošovky, nie každý pacient ich však dokázal zniesť. Pokrok nastal vďaka takzvanej metóde CCL (Corneal Cross Linking). „Používa sa pri prvom štádiu keratokonusu. V prvej fáze zákroku na rohovku kvapkáme Riboflavín. Následne rohovku ožarujeme ultrafialovým žiarením, vďaka čomu dochádza k jej spevneniu."

Najväčším prínosom v liečbe keratokonusu sa stala implantácia rohovkových prstencov – keraringov. „Keraringy často predídu alebo aspoň oddialia transplantáciu rohovky. Upravia a vyrovnajú tvar rohovky, zjemnia jej zakrivenie a ako vedľajší efekt navyše zlepšia videnie. Už niekoľko dní od operácie zmiernia dioptrickú chybu a astigmatizmus. K stabilizácii dochádza po pár mesiacoch. Navyše, Keraringy sú reverzibilné. Znamená to, že ak by to pacientov stav v budúcnosti vyžadoval, dajú sa z rohovky šetrne vybrať,“ dodáva.

Od januára 2013 ponúka NeoVízia svojim pacientom ešte šetrnejšiu novinku – implantáciu keraringov pomocou femtosekundového laseru VisuMax od Carl Zeiss. „Metóda celý zákrok zrýchľuje, zabezpečuje ešte dokonalejšiu presnosť, bezpečnosť a jemnosť. Femtosekundový laser nahrádza prácu mechanického noža. Otvor do tunela rohovky, do ktorého implantujeme samotný keraring, vykonáva pri tejto metóde už iba laser,“ vymenúva najväčšie výhody zákroku, ktorú podstúpil aj pacient MUDr.Peter Snopek, chirurgička.

Štyri štádiá

„Pacientovi vždy vysvetlíme možnosti liečby, ktoré sú najväčším prínosom pre jeho stav. V prvom štádiu keartokonusu pristupujeme obyčajne k metóde CXL, v druhom a v treťom sú najúčinnejšie Keraringy. Vo štvrtom už ochorenie zvráti iba transplantácia rohovky. Predchádzajúcími krokmi sa jej však snažíme zabrániť,“ vysvetľuje postup výberu najvhodnejšej metódy MUDr. Adriana Smorádková. V prípade implantácie Keraringov precízne počíta, plánuje a vhodný ring konzultuje so zástupcom výrobcu priamo v Anglicku.  

„Pri Keraringoch máme na výber zo štyridsať rôznych modelov. Na základe typu vyklenutia rohovky a ďalších parametrov konzultujeme a hľadáme ten najideálnejší z nich,“ opisuje precízny postup výberu lekárka. Rozhoduje sa medzi päť a šesť milimetrovými prstencami v rozsahu od 90 do 210 stupňov. 

„Kompletné vyšetrenie trvalo zhruba tri hodiny. Nasledovala konzultácia s pani doktorkou, ktorá kompletne zanalyzovala môj stav. Samotný zákrok som vnímal ako bleskový. Znecitlivenie oka, následne krátky rozhovor s MUDr. Adrianou Smorádkovou. Nasledovala operácia, fotka s operatérkou na pamiatku a odchod domov. V mojom prežívaní to bolo veľmi krátke." 

„Už druhý deň po operácii som začal pozorovať zostrenie videnia. Dnes som vďačný za úpravu zraku, uvedomujem si ju každý deň za volantom, kedy ma už netrápi zhoršené periférne videnie. Konečne sa nemusím otáčať pri pohľade do spätného zrkadla. Ďakujem pani doktorke Smorádkovej, veľmi mi pomohla.“