Objednajte sa Opýtajte sa

www.pluska.sk: 19 dôležitých otázok o očiach

23.09.2019

Oči sú brána do našej duše. Treba si na ne dávať pozor po celý rok, v lete obzvlášť. Primára očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovana Piovarčiho sme sa opýtali, ako si chrániť oči v lete a ako sa starať o zrak po celý rok.

1 Ako sa máme my ženy starať o oči?
Do starostlivosti očného lekára nepatria len oči samotné, ale aj ich okolie - obočie, mihalnice. Pre očného lekára je okolie oka dôležité z hľadiska výskytu prejavov niektorých celkových ochorení, ako sú napríklad hypercholesterolémia (zvýšená hladina cholesterolu v krvi), alergie, niektoré autoimunitné ochorenia, ochorenia obličiek, prípadne nádorové ochorenia. Pri očiach sa treba mať na pozore pred nadmerným vystavovaním sa všetkým druhom žiarenia: infračervenému, intenzívnemu viditeľnému svetlu aj ultrafialovému žiareniu.

2 Čo vplýva na ich kvalitu?
Kvalitu zraku ovplyvňujú viaceré faktory. V letných mesiacoch je to najmä klimatizácia. Tá spôsobuje vysychanie sliznice oka – oči môžu byť suché, slzia, pália, režú. V zimných mesiacoch sú to zasa prekúrené miestnosti, ktoré vyvolávajú podobné ťažkosti. Riešením môže byť kvap- kať si do očí takzvané umelé slzy, ktoré povrch oka zvlhčujú. Únava a nedostatok spánku tiež prispievajú k tomu, že oči nezaostria, pretože aj ony potrebujú oddych a spánok. Zrak zlepšuje pobyt v prírode s množstvom zelene, vtedy preostrujeme do diaľky a uvoľňujeme očné svaly, ktoré sú po sedení pri počítači a zaostrovaní do blízka napäté a unavené.

3 Na čo si dávať pozor?
Infračervené svetlo môže mať za následok predčasný vznik sivého zákalu, niektoré zložky viditeľného svetla môžu z dlhodobého hľadiska poškodiť oblasť žltej škvrny. Oko je dobre chránené pred UV žiarením, ale nadmerná expozícia často spôsobuje predčasné starnutie kože v okolí oka, vrásky. Spojovkové tkanivo oka môže degenerovať a v očnej štrbine tak vznikajú belavo-žltasté fliačky. UV žiarenie však môže naštartovať aj proces malignizácie pigmentového névu (znamienka) na zhubný melanóm so všetkými rizikami. V posledných rokoch je veľký problém kombinácia práce pri počítači v klimatizovanom priestore pod umelým osvetlením, čo môže vyvolať rezanie očí, začervenanie a únavu. V neposlednom rade sú to aj úrazy oka.

Prečítajte si celý rozhovor.