Objednajte sa Opýtajte sa

www.zoznam.sk: Veronika Rodová z Oktagon MMA po laserovej operácii očí

12.09.2019

Okrem práce si mala aj ďalšiu nevýhodu – krátkozrakosť. Ako ťa to obmedzovalo v bežnom živote i pri športe?

Áno, mala som dioptrie mínus štyri už od detstva. Od pätnástich som začala nosiť kontaktné šošovky. S tými sa ale nieslo viacero problémov a obmedzení. Ľudia so šošovkami vedia, že oči bývajú po celom dni unavené, obzvlášť, ak vykonávajú kancelársku prácu a celý deň pozerajú do počítača. Ak chce človek viesť aktívny život, je to náročné. Neustále si musí dávať pozor a kontrolovať sa, či už ide napríklad na dovolenku k moru alebo si len tak zaplávať v bazéne. Ráno vám všetko trvá oveľa dlhšie, pretože si najprv musíte nasadiť šošovky, a až potom môžete fungovať.

Pri športe to bolo ešte horšie. Pravidelne sa mi stalo, že šošovka mi vypadla počas tréningu alebo počas zápasu. Dlhšie potom trvá, kým sa oči znova zamerajú a zaostria na súpera, a to býva problém, pretože reakčný čas je alfou a omegou zápasu. Kvôli tomu som mohla byť pomalšia alebo zbytočne dostať ranu, ktorú som nevidela. Ťažší bol aj odhad vzdialenosti. Videnie sa mi rozmazávalo aj počas zápasu, keď sú všade naokolo ostré svetlá a kamery. Často sa stalo, že som po zápase súperku vlastne ani nevidela, lebo mi buď vypadli šošovky alebo som ich mala úplne zahmlené. Pre športovca je nosenie šošoviek či okuliarov určite hendikep. Preto som sa pre zlepšenie celkovej kvality života rozhodla podstúpiť laserovú operáciu očí. Myslím, že je to tá najlepšia investícia.

Pociťovala si pred operáciou strach?

Práve naopak, nemohla som sa dočkať. Verím doktorom a považujem to za zbytočný strach naviac. Myslím, že keď je človek pokojný a ide ku kvalitným odborníkom, nemá sa čoho báť.

Prečítajte si celý rozhovor s Veronikou.