Objednajte sa Opýtajte sa

www.pluska.sk: Nevidíte v šere? Mrkva pomôže, iba keď dodržíte jedno pravidlo

26.12.2017

Nie je šeroslepota ako šeroslepota. Kým jedna vás pomaly oberá o zrak, proti tej druhej môžete účinne zabojovať aj mrkvou.

Vidíte horšie, keď sa začne stmievať? „Je prirodzené, že väčšina ľudí nevidí za šera tak dobre ako za jasného dňa,“ hovorí očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková. Je však podstatné rozlíšiť, o ktorú šeroslepotu ide. „Pravá šeroslepota vzniká pri ochorení retinopatia pigmentosa. Je to závažné dedičné ochorenie sietnice, pri ktorom postupne odumierajú jej bunky,“ opisuje odborníčka proces, ktorý vedie k ťažkej poruche periférneho videnia a problémom s priestorovou orientáciou. „Začnete narážať do nábytku, rámu dverí, nebudete vedieť, kde ste v šere a tme,“ opisuje lekárka.

Do štyridsiatky

V závere ochorenia pacienti vidia ako v tuneli, len v rozsahu päť až desať stupňov okolo bodu, na ktorý sa pozerajú. Posledným štádiom je slepota. „Retinopatiu môže skomplikovať aj sivý zákal, keď zakalená vnútroočná šošovka zhoršuje zostatkové videnie,“ vysvetľuje Adriana Smorádková.
Dedičný typ retinopatie sa prejavuje od útleho detstva, ale príznaky sa môžu dostaviť aj vekom, obyčajne do štyridsiatky. „Napriek pokrokom v medicíne ochorenie nevieme liečiť. Odporúčame len vitamínoterapiu a niekoľkokrát do roka infúzie na prekrvenie sietnice.“

Odkaz na článok: https://www.pluska.sk/izdravie/liecba/nech-je-tma.html?utm_source=Pekne-Byvanie-rubrika&utm_medium=cross-box-prave-teraz-na&utm_campaign=vb