Objednajte sa Opýtajte sa

Sietnica, makula, sklovec

Sietnica, makula, sklovec - Perfektný zrak bez ochoreniaSietnica je najdôležitejšia a najcitlivejšia časť nášho oka. Vo forme tenkej vrstvičky pokrýva zadnú vnútornú stenu oka. Obsahuje svetlocitlivé bunky tyčinky a čapíky a nervové vlákna.

Sietnica zachytáva obraz ako svetlocitlivý čip v digitálnom fotoaparáte a zrakovým nervom ho posiela do mozgovej kôry. Ochorenie sietnice je vždy veľmi závažné a často nezvratné a môže viesť až k strate zraku.

Pre ostré videnie, čítanie, riadenie auta, sledovanie televízie a rozoznávanie tvárí je najdôležitejšia centrálna časť sietnice - makula (žltá škvrna). Ochorenie makuly vedie k strate ostrého videnia.

Periférna sietnica zabezpečuje periférne videnie. Zásobenie sietnice kyslíkom poskytujú sietnicové cievy, tepny a žily. Ich poruchy (uzávery alebo krvácanie) vedú k závažným poruchám zraku.

Sklovec je rôsolovité, priehľadné tkanivo, ktoré vypĺňa očnú dutinu a zvnútra nalieha na očnú sietnicu. Poruchy sklovca vedú k ochoreniam sietnice a k poruchám videnia.
V NeoVízii venujeme včasnej identifikácii a následnej liečbe veľkú pozornosť. Naši skúsení lekári majú dlhoročnú bohatú prax s liečbou ochorení sietnice a sklovca, a preto sú schopní poskytnúť starostlivosť na najvyššej európskej a svetovej úrovni.

konzultace