Objednajte sa Opýtajte sa

Toto je naša Cezmínka

27.12.2017
Toto je naša Cezmínka

U nás v NeoVízii máme k dispozícii najmodernejšie svetové technológie a špičkových odborníkov, ktorí vašim očiam venujú všetku svoju odbornosť, precíznosť, odhodlanie a svoj čas. O to viac sa nás dotýkajú diagnózy, pri ktorých ani najnovšie metódy nedokážu pomôcť prinavrátiť pacientovi zrak.

 

Prečo sme sa rozhodli pomôcť 

Žiť bez toho najcennejšieho zmyslu, ktorým sa pozeráme na náš krásny svet, je veľmi náročné. So štvornohým pomocníkom, ktorý dokáže nevidiacemu človeku ponúknuť istotu orientácie a pohybu, sa to však dá v mnohých prípadoch ľahšie zniesť.

Preto sme sa v NeoVízii rozhodli podporiť Výcvikovú školu pre vodiace a asistenčné psy tým, že sme si čiastočne „adoptovali“ jedného z budúcich vodiacich a asistenčných psíkov, Cezmínku.

 

Výchova a výcvik vodiaceho psa nie je jednoduchá, ani lacná vec.Stojí približne 20 000 eur a štát škole prepláca asi polovicu. Život a výcvik našej Cezmínky bude potrebovať rovnako čas aj finančné prostriedky. Približne  jeden rok bude žiť u svojej vychovávateľky, pani Darinky. Predtým, ako sa z Cezmínky stane vodiaci pes, prežije radostné detstvo v rodine svojho vychovávateľa.  

 

Toto je naša Cezmínka, vodiaci a asistenťný pes, ktorého výchovu sme sa v NeoVízii rozhodli podporiť

Náročná škola Cezmínky

K svojim ľudským rodičom príde šteniatko vo veku 8 týždňov a zostane u nich približne 12 mesiacov. Najdôležitejšou úlohou vychovávateľa je vybudovať medzi ním a šteniatkom pozitívny vzťah založený na dôvere ku človeku. Počas výchovy sa pripravuje na svoje zodpovedné budúce povolanie. Musí sa tak napr. naučiť:  pohybovať sa pokojne v rámci prostredí a vecí v našom ľudskom svete. Teda napríklad spoznávať mosty, podchody, nákupné centrá, chodiace schody, dopravné prostriedky a iné, vrátane všetkých netradičných situácií, vecí a strojov. Musí si osvojiť schopnosť prinášať predmety z rôznych materiálov. Napríklad kľúče, balíček papierových vreckoviek a čokoľvek iné;  alebo aj dobre reagovať na privolanie či sa pokojne správať v interiéroch.

 

Takúto musí mať Cezmínka povahu

Aby bol vodiaci pes spoľahlivým pomocníkom, musí spĺňať náročné povahové kritériá a rovnako dôležitý je aj jeho dobrý zdravotný stav. Samozrejmosťou u budúceho vodiaceho psa je aj dobrá ovládateľnosť a bezproblémové správanie v každom prostredí. Hlavnou úlohou vodiaceho psa je bezpečne viesť svojho pána, upozorniť ho na prekážky a nájsť a označiť napr. schody, dvere či okraje vozovky. Toto všetko sa mladý pes učí počas výcviku, ktorý trvá 6 až 8 mesiacov. Už počas výcviku nosí pes biely kožený postroj, v ktorom bude neskôr pracovať. Skúška Výcvik sa ukončuje oficiálnou skúškou a po jej úspešnom absolvovaní sa pes stáva oficiálnym vodiacim psom.

 

Pracovný život našej Cezmínky bude približne 8 rokov. Preto je nevyhnutné, aby si so svojím budúcim pánom plne vyhovovali (povahová stránka, temperament) a aby dvojica vedela spolupracovať. Tréner vycestuje za klientom – budúcim majiteľom a približne počas jedného intenzívneho týždňa učí človeka so zrakovým postihnutím všetko potrebné, čo predstavuje informácie od komunikácie so psom, jeho starostlivosťou až po učenie sa jednotlivých trás, na ktorých sa bude človek so psom pohybovať.