Objednajte sa Opýtajte sa

Novinka v liečbe keratokonusu: Implantácia rohovkových prstencov pomocou femtosekundového lasera

24.01.2013
Novinka v liečbe keratokonusu: Implantácia rohovkových prstencov pomocou femtosekundového lasera

NeoVízia prináša pacientom s degeneratívnym ochorením rohovky (keratokonus) ďalšiu svetovú novinku - implantáciu keraringov pomocou femtosekundového lasera. Nový spôsob zabezpečuje ešte dokonalejšiu presnosť, bezpečnosť a jemnosť celého zákroku.

Rohovkové prstence, keraringy, implantujeme pacientom s diagnózou keratokonus v NeoVízii od septembra 2011. „Keraringy často predídu alebo aspoň oddialia transplantáciu rohovky. Upravia a vyrovnajú tvar rohovky, zjemnia jej zakrivenie a ako vedľajší efekt navyše zlepšia videnie. Po pár mesiacoch od implantácie zmiernia dioptrickú chybu a astigmatizmus. Navyše, Keraringy sú reverzibilné. Znamená to, že ak by to pacientov stav v budúcnosti vyžadoval, dajú sa z rohovky šetrne vybrať," vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa venuje liečbe tohto ochorenia.
Od 24. januára 2013 prinášame našim pacientom ďalšiu inováciu - implantáciu keraringov pomocou femtosekundového laseru VisuMax od Carl Zeiss.Nová metóda celý zákrok zrýchľuje, zabezpečuje ešte dokonalejšiu presnosť, bezpečnosť a jemnosť. Femtosekunfový laser nahrádza prácu mechanického noža. Otvor do tunela rohovky, do ktorého implantujeme samotný keraring, vykonáva pri tejto metóde už iba laser," vymenúva najväčšie výhody svetového postupu primár NeoVízie, MUDr. Radovan Piovarči.

Keratokonus - skrytá diagnóza dvadsiatnikov
Keratokonus, degeneratívne ochorenie rohovky, trápi najčastejšie mladých pacientov vo veku dvadsať až tridsať rokov a postihuje približne 0,5% svetovej populácie. „V NeoVízii sme však prekvapení častejšími nálezmi. Záchytnosť na našej klinike je výrazne vyššia v porovnaní so svetovým priemerom. Tvorí zhruba 4% všetkých pacientov. Vysvetľujeme si to tým, že na naše pracovisko sa obracajú pacienti, ktorí nenašli riešenie svojich problémov inde."
Keratokonus sa môže vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom (nepravidelným zakrivením rohovky), ktorý nie je možné korigovať žiadnymi okuliarmi. „Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a rozmazanie videnia, v niektorých prípadoch až jej pretrhnutie. Konečným riešením je transplantácia rohovky od iného darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať," vysvetľuje MUDr. Piovarči.
Štandardnou liečbou boli donedávna tvrdé kontaktné šošovky, nie každý pacient ich však dokázal zniesť. Pokrok v očnej medicíne prináša pacientom s keratokonusom novú nádej. „Kombinujeme viaceré kroky - pri takzvanej metóde CCL (Corneal Cross Linking) ožarujeme tkanivo rohovky ultrafialovým žiarením a podávame kvapky na spevnenie jej štruktúry. Tento postup sa využíva v menej pokročilých štádiách keratokonusu. Možná je aj kombinácia s laserovou refrakčnou operáciou PRK. Neskôr nastupujú Keraringy alebo ich kombinácia s metódou CCL. Stabilizujú celkový stav rohovky a zlepšujú zrakovú ostrosť," upozorňuje primár.

Neustále inovácie
Sme hrdí na to, že NeoVízia neustále sleduje súčasný vývoj moderných chirurgických trendov vo svete a zavádza ich do svojej lekárskej praxe. Aj vďaka tomu môžeme pacientom poskytovať každý deň to najlepšie z modernej očnej medicíny," dodáva primár očnej kliniky MUDr. Radovan Piovarči.