Objednajte sa Opýtajte sa

Herečka Zuzana Tlučková podstúpila implantáciu multifokálnych šošoviek: „Okuliare mi spôsobovali problémy pri hraní aj v dabingu.“

07.08.2012
Herečka Zuzana Tlučková podstúpila implantáciu multifokálnych šošoviek: „Okuliare mi spôsobovali problémy pri hraní aj v dabingu.“

„Kvôli striedaniu okuliarov na čítanie a do diaľky som začala byť nepresná v dabingu. Režisér ma pár krát zastavil s otázkou - Čo ty nevidíš? To ma nakoplo," prezrádza jeden z dôvodov svojej očnej operácie Zuzana Tlučková. K implantácii umelých multifokálnych šošoviek ju inšpiroval jej kolega Maroš Kramár, ktorý operáciu PRELEX podstúpil pred dvoma mesiacmi.

„Chrobáka do hlavy" dal Zuzane Tlučkovej jej herecký kolega Maroš Kramár, ktorý podstúpil PRELEX s implantáciou vnútroočnej multifokálne šošovky pred dvoma mesiacmi. „Brala som ho s rezervou. Rozprával mi, že ide na operáciu, púšťala som to však jedným uchom dnu, druhým von. Maroš je hypochondrik, neverila som, že sa na to dá," smeje sa predstaviteľka hlavnej sestry Andrei Ryšavej v jojkárskom seriáli Panelák. „Na predstavení Mandarínková izba, kde hráme spolu s Marošom, ma skutočne presvedčil. Po zákroku dokázal čítať bez okuliarov text, na ktorý päť rokov nedovidel. Pochopila som, že to nie sú pózy a že neoblbuje. Okamžite som sa objednala na vyšetrenie na petržalskú očnú kliniku NeoVízia a všetko nabralo rýchly spád."

Problémy pri moderovaní a v dabingu
Motivácia Zuzana Tlučkovej zbaviť sa dioptrických okuliarov bola obrovská. Keďže sa nechcela zmieriť s non-stop nosením multifokálnych skiel, pravidelne striedala okuliare na čítanie s okuliarmi do diaľky. A to jej spôsobovalo nemalé ťažkosti.
Obrovský problém som mala v dabingu. Texty čítate na blízko. Zároveň musíte vnímať na tri metre vzdialenú televíznu obrazovku, aby ste sa trafili do úst herca, ktorého dabujete. Nevidela som. Kvôli dvojo okuliarom na čítanie a do diaľky som začala byť nepresná v dabingu. Režisér ma pár krát zastavil s otázkou - Čo ty nevidíš? No nevidím, šomrala som. To ma nakoplo."
Komplikácie prežívala aj pri moderovaní spoločenských a firemných akcií. „Mnohé texty som vedela naspamäť. Aby som však neskomolila mená a názvy, radšej som ich čítala. Vždy som spriadala plány, kam okuliare na blízko vo večernej robe s doskami v rukách ukryjem. Problémy vznikali aj keď mi pri natáčaní vypadol text, pri šoférovaní a náhodných stretnutiach s ľuďmi, ktorých som bez okuliarov jednoducho nespoznávala," opisuje herečka peripetie s dvomi okuliarmi.

Uvidí už do konca života
Čo vlastne herečka pri zákroku PRELEX podstúpila? „Pani Tlučkovej sme implantovali umelé vnútroočné multifokálne šošovky, ktoré ju zbavili okuliarov na čítanie aj do diaľky. Metóda v očnej medicíne známa ako PRELEX (Presbyopic Lens Exchange / Presbyopická výmena šošoviek) je 15-minútový ambulantný nelaserový zákrok, pri ktorom očný chirurg do oka natrvalo implantuje multifokálnu vnútroočnú šošovku. Tá úplne nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať," vysvetľuje očná lekárka MUDr. Petra Schreinerová z petržalskej Očnej kliniky NeoVízia, ktorá herečku diagnostikovala na zákrok. „Pomocou tejto metódy je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií. Pacienta zbaví okuliarov do blízka aj do diaľky. Zároveň je preventívnym liečebným zákrokom - s implantovanou vnútroočnou šošovkou vám nehrozí vznik sivého zákalu a výrazne si znížite riziko záchvatovitého zeleného zákalu."


Pred operáciou nemala obavy
Mala pred zákrokom strach? „Naopak, veľmi som sa tešila. Nepripúšťala som si žiadne komplikácie. Tešila som sa na to, ako konečne odložím okuliare do ´najposlednejšieho šuflíka´. Nemala som dôvod cítiť obavy. Maroš bol pre mňa skvelá referencia. V superlatívoch opisoval všetko od predoperačných vyšetrení, prostredia na klinike, prístupu personálu až po primára Piovarčiho," prezrádza herečka. „Každý, koho operoval primár NeoVízie, sa o ňom vyjadruje v superlatívoch. Je to človek, z ktorého srší pokoj, istota a obrovská empatia. Ak by som sa mala znovu rozhodnúť, určite len pre zákrok pod jeho rukami." Na kontrolu na druhý deň po zákroku sa priviezla vlastným autom. „Počas zákroku ani po ňom som necítila ani štipku bolesti. Už deň po operácii som vnímala obrovský rozdiel. Videla som si prečítať esemesky, čo som predtým bez okuliarov nezvládla. V obchode dovidím na dátumy spotreby bez toho, aby som sa musela naťahovať do kabelky po dioptrické okuliare. Konečne vidím ostro aj ľudí navôkol. Je úžasné, že dnešné očné zákroky sú také bezproblémové a šetrené. Pred operáciou som mala stále pocit, akoby mi niekto natiahol pred oči igelit. Nestíham sa čudovať, aký je svet nádherný," prezrádza Zuzana Tlučková.

S okuliarmi otravovala rodinu
Aké boli rekcie okolia? „Najbližšia rodina mala o mňa samozrejme strach. Hoci je dnes očná chirurgia na špičkovej úrovni, stále ide o zákrok. Dnes sú všetci nadšení, konečne ich neobťažujem svojimi prosbami - Prosím ťa prečítaj mi toto, povedz mi, kto volá... Myslím, že im to značne liezlo na nervy."
Na čo sa s novými očami teší najviac? „Na život bez obmedzení. Napriek svojmu veku konečne uvidím ako v dvadsiatke. Najlepšie je, že mi dokonalé videnie na čítanie aj do diaľky zostane už do konca života. Implantácia multifokálnych šošoviek je skvelým úžasným výdobytkom modernej očnej medicíny, ktorá dokáže neopísateľne zlepšiť kvalitu každému po päťdesiatke. Donedávna ste v tomto veku nemali inú možnosť, iba sa s okuliarmi zžiť. Je úžasné, očná medicína prináša takéto ´zázraky ´."