Objednajte sa Opýtajte sa

Bratislava má opäť svoju očnú električku

11.11.2020
Bratislava má opäť svoju očnú električku

Očná električka v uliciach Bratislavy opäť ožila. Jej cestujúci si po ceste do cieľovej stanice stihnú aj sami vyšetriť zrak. Síce bleskovo, ale aspoň na chvíľu sa pozornosť upriami na najdôležitejší orgán, na ktorý množstvo ľudí často zabúda.

V Bratislave ju stretnete na trasách električiek číslo 2 (Železničná stanica Nové mesto – Hlavná stanica), 7 (Staré mesto; Námestie SNP Železničná stanica Rača Vinohrady), 8 (Ružinov – Námestie Ľudovíta Štúra), 9 (Ružinov – Karlova Ves).

Je úžasné, že si v rámci presunu električkou z miesta na miesto môžete spraviť očné testy, aby ste vedeli, či sa máte k očnému ponáhľať alebo nie,“ teší sa primár a očný chirurg, MUDr. Radovan Piovarči.

elektrika NeoVízia

„Ľudia si väčšinou myslia, že jediným ochorením oka je nutnosť nosenia okuliarov. Oko však postihuje množstvo iných ochorení, ktoré v počiatočnej fáze nesprevádzajú žiadne príznaky - začervenanie, bolesť, zhoršovanie videnia. Pacient si ich nemá šancu všimnúť, zbadá ich až v pokročilejšom štádiu, kedy je už liečba zložitá. Preto je veľmi dôležité nepodceňovať prevenciu ani v súčasnosti - v dobe pandémie koronavírusu. Neskôr môže byť potom neskoro.

Vo vnútri električky si môžu cestujúci krátkym testom otestovať farbocit či spraviť test  zameraný na odhalenie ochorení sietnice. Súčasťou interiéru električky sú aj informácie o najnovších operáciách očí femtosekundovým laserom, o operácií očí po päťdesiatke a o ochorení sivého zákalu.

Pripomína, že jazda bratislavskou električkou nenahradí vyšetrenie u lekára. NeoVízia ňou chce však vzbudiť záujem verejnosti o dôležitosť včasnej prevencie a moderných typoch operácií a liečby očných ochorení, ktorá je k dispozícii už všetkým slovenským pacientom.

Pozrite si jej "vznik".

Prajeme jej veľa šťastných kilometrov a spokojných pasažierov. :-)

 

Zdroj foto: Barbora Kapustová