FUNGUJEME, stále sa staráme o našich pacientov.

Chcem sa objednať

Na očiach záleží aj počas koronakrízy

05.10.2020
Na očiach záleží aj počas koronakrízy

Nachádzame sa v období plnom obmedzení. Druhá vlna koronakrízy ,,udrela“ a zodpovedné orgány každý deň nariaďujú nové opatrenia, ktoré musíme akceptovať. Argument, že zdravie obyvateľstva je prvoradé a musíme ho chrániť je správny. Tak prečo ho počas korony zanedbávame a odkladáme zdravotnú starostlivosť?

Odkladanie vyšetrenia, preventívneho vyšetrenia alebo zákroku môže spôsobiť ešte väčšie problémy, no málokto si to počas týchto dní uvedomuje. Zdravotný problém sa nevyrieši sám a jeho zanedbanie môžete neskôr ľutovať. Azda ešte o trochu viac to platí v oblasti oftalmológie. Oči nám dávaj 80% informácií z okolitého sveta a uznajte samy, aktuálne informácie v tejto dobe potrebujeme a sme od nich závislí. Aké opatrenia Vás čakajú po príchode na očnú kliniku NeoVízia? A je sa vôbec čoho báť? Na to nám odpovie primár MUDr. Radovan Piovarči.

Čo čaká pacienta pri príchode na kliniku?

Pacienti prichádzajú na kliniku v presne stanovenom čase a v priestoroch kliniky sa zdržiavajú len v minimálnom nutnom čase. Počas toho však dodržiavajú predpísané minimálne odstupy, majú povinnosť nosiť rúška, taktiež sú povinní pri vstupe použiť dezinfekciu rúk a je im meraná teplota. Na klinike sa nachádza menej ľudí aj z toho dôvodu, že doprovod čaká vonku pred čakárňou.

Ako sa chráni očná klinika a jej zamestnanci?

Zdravotný personál v pravidelných intervaloch dezinfikuje exponované kontaktné miesta, a to od kľučiek cez opierky na stoličkách až po samotné prístroje. Po uzatvorení kliniky používame germicídne žiariče a dezinfikujeme priestory kliniky pomocou ozónu. Našim zamestnancom je pravidelne meraná teplota a pravidelne počas dňa si menia rúška a dezinfikujú sa. Našim cieľom je poskytnúť pacientom a zamestnancom čo najvyššiu možnú ochranu. Nechceme nič zanedbať. Taktiež by sme nechceli aby pacienti zanedbali svoje zdravie a kvôli strachu svoj termín preložili alebo ešte horšie vôbec neprišli.

Ako vnímate správanie pacientov v týchto časoch?

Obavy určite sú, ale myslím si, že hneď po príchode na kliniku sa rozplynú. Napríklad herec Pavol Topoľský, ktorý u nás absolvoval zákrok PRELEX mi hovoril, že keď videl naše protiepidemické opatrenia okamžite pochopil, že je na bezpečnom mieste. A to je presne to čo chceme. Aby pacienti hneď po vstupe na kliniku vedeli, že sa u nás môžu cítiť bezpečne. Žiaľ nájdu sa aj takí, ktorým strach bráni prísť a potom sa dostávame do situácie, kedy vyslovene bojujeme o záchranu zraku. Príkladom toho je náš pacient Miroslav, ktorý pociťoval náhle zmeny videnia. Rozširujúca sa clona sa striedala s občasnými zábleskami, ktoré sa mihotali ako mušky. Vyšetrenie preukázalo, že sa jedná o odlúpenie sietnice. Prišiel doslova na poslednú chvíľu aj kvôli tomu, že sa bál nákazy. Radi by sme takýmto situáciám v budúcnosti predišli a preto apelujeme na ľudí: Neodkladajte vyšetrenia a zákroky, pretože neskôr môže znamenať neskoro!