Chcem sa objednať

Váš operačný deň - operácia sivého zákalu alebo vnútroočnej operácie

Operácia sivého zákalu patrí medzi najčastejšie chirurgické zákroky na svete. A tiež medzi najbezpečnejšie. Aj vy už čoskoro uvidíte svet vo veselých, živých, jasných farbách. Váš operačný deň je tu. 

Operácia sivého zákalu alebo vnútroočnej operácie - priebeh

1. Na kliniku sa prosím dostavte presne v čas, na ktorom ste sa dohodli s recepčnou, ktorá vás objednávala na operáciu. Nie je nutné chodiť skôr, pretože všetci pacienti sú objednaní tak, aby zbytočne nečakali.

2. Po príchode a registrácii na recepcii vám zdravotná sestra zmeria vnútroočný tlak a nakvapká do očí kvapky, ktoré vaše oči znecitlivejú. Následne sestrička vykoná kontrolu interného vyšetrenia. Na predsálí operačnej sály sa prezlečiete do prineseného domáceho oblečenia, v ktorom sa cítite príjemne a pohodlne. V pohodlnom kresle počkáte na čas svojej operácie.

3. Chirurg vám pred operáciou veľmi podrobne vysvetlí celý priebeh zákroku. Dostanete presné inštrukcie, kam sa pozerať, ktoré svetielko sledovať. Avšak nie je potrebné sa obávať, že by ste niečo zabudli. Lekár vás bude navigovať samozrejme v priebehu celého zákroku. Počas operácie sa riaďte pokynmi lekára.

4. Na operačnej sále strávite približne 15 minút.Po celú dobu zákroku bude prítomný aj anestéziológ, ktorý bude starostlivo sledovať váš celkový stav. 

5. Po zákroku sa vrátite do pohodlných kresiel na predsálí a následne sa prezlečiete do svojich šiat. S doprovodom odchádzate domov. Váš operačný deň je na konci.

6. Nasledujúci deň je nutné vykonať kontrolu a ďalšie za týždeň po operácii. Druhé oko je zvyčajne operované do 14 dní od prvej operácie. 

 

A čo ďalej?

Po odchode z kliniky odporúčame stráviť zvyšok dňa doma. Väčšina pacientov sa po operácii prespí a večer sa už môžu bez problémov pozerať na televíziu a vykonávať bežné domáce činnosti, alebo napríklad ísť na prechádzku. Ráno si odstránite náplasť, ktorú vám na oko prilepila sestrička po operácii.

Čo nie je po operácii sivého zákalu / vnútroočnej operácii odporučené?

do týždňa:

  • pobyt v zafajčenom a silne prašnom prostredí

do 14 dní:

  • maľovanie a následné odličovanie očí do mesiaca
  • kúpanie vo verejných bazénoch a kúpeľoch, v prírodných nádržiach
  • násilné šúchanie očí
  • zdvíhanie ťažkých predmetov
  • silové športy
konzultace