Chcem sa objednať

Čo je to syndróm suchého oka?

Ako už z názvu vyplýva, ide o poruchu omývania očného povrchu. Spôsobuje celý rad subjektívnych problémov vrátane zápalu rohovky a spojiviek a môže viesť až k závažným zrakovým problémom.

Toto ochorenie je v súčasnosti veľmi časté. Jeho príčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tým, že sa spomalí tvorba sĺz, vznikajú nepríjemné subjektívne pocity, ktoré sprevádza neustále dráždenie oka, ktoré môže viesť až k poškodeniu jeho povrchu. Príčinou býva nielen nedostatočné množstvo sĺz, ale aj ich zhoršená kvalita. Slzy totiž obsahujú vodu, hlien a olej a tieto tri zložky oko chránia a zvlhčujú.

očné vyšetrenie v NeoVízii

Syndróm postihuje veľmi často ženy v období menopauzy, môže sa však objaviť v každom veku.

Na jeho vznik majú určitý vplyv aj podmienky vonkajšieho prostredia:

  • prašné, suché a zafajčené prostredie,
  • vietor, pobyt v prekúrených a klimatizovaných priestoroch,
  • dlhodobá práca s počítačom,
  • nosenie kontaktných šošoviek
  • stres
  • určitý vplyv môžu mať aj niektoré lieky, dlhodobé používanie očných kvapiek a niektoré ochorenia (cukrovka, zápaly očí, infekcie, alergie, autoimunitné ochorenia a podobne)
  • a niekedy sa toto ochorenie objavuje u ľudí s rôznymi vrodenými či získanými deformitami očných viečok.

Ako sa syndróm suchého oka prejavuje

"Ochorenie sa prejavuje nepríjemnými pocitmi, ktoré sprevádza pálenie, svrbenie a rezanie očí, tlak v očiach, únava očí, svetloplachosť, zhoršené videnie alebo bolesti hlavy. Tieto pocity môže sprevádzať začervenanie a podráždenie očí, kedy na povrchu oka vznikajú drobné odreniny, ktoré vedú až k vzniku zápalu. Často sa objavuje aj nadmerné slzenie – je spôsobené nekvalitným slzným filmom, pri ktorom dochádza k neustálemu dráždeniu zaschýnajúceho povrchu oka, čo často vyvoláva ďalšiu tvorbu sĺz," vysvetľuje MUDr. Miriam Záhorcová. Aj keď máte pocit, že nepríjemné pocity zvládnete vyriešiť sami pomocou rôznych očných kvapiek, ktoré sú voľne predajné v lekárni, radšej svoje problémy konzultujte s lekárom. Len ten môže určiť príčinu problému a typ ochorenia a odporučiť vhodnú liečbu. Nevhodná samoliečba môže problémy zhoršiť a predĺžiť liečbu.

Liečba suchého oka

Liečba syndrómu suchého oka vychádza zo závažnosti ochorenia a z príčin, ktoré ho spôsobujú. Dôležité je zamerať sa aj na celkové ochorenia, ktoré môžu byť príčinou syndrómu suchého oka – včasná diagnóza a správna liečba zmenší problémy a zlepší kvalitu videnia i samotného života.

  • Ľahšie formy ochorenia sa liečia pomocou tzv. umelých sĺz – očných kvapiek, ktoré oko zvlhčujú a chránia. Niekedy sa používajú aj očné gély a masti, ktoré sa aplikujú na noc.
  • V ťažších prípadoch lekári odporúčajú špeciálne zvlhčujúce gély alebo sa pristupuje k bezbolestnému ambulantnému zákroku - implantácii plugov do slzných kanálikov, ktorému sa venuje MUDr. Miriam Záhorcová. Cieľom liečby je vytvoriť rovnomernú vrstvu slzného filmu, ktorá na oku určitú dobu zostane a zabráni jeho vysychaniu a dráždeniu.

Súčasťou liečby je aj správna hygiena očných viečok. Je dôležité vyhýbať sa stresovým faktorom a odstrániť faktory vonkajšieho prostredia, ktoré problém negatívne ovplyvňujú atď. Vhodná je aj zmena životného štýlu – prechádzky na čerstvom vzduchu, časté vetranie a dostatok tekutín.

konzultace