Chcem sa objednať

Katka Páterová
sestrička z traumatológie

PRK / LASEK - Očná klinika Neovizia

"V NeoVízii sa cítim úžasne. V porovnaní so štátnou nemocnicou tu je celkom iný, profesionálny a priateľský prístup, skvelý lekársky a sesterský tím, špičkové vybavenie, odborníci, žiadne čakanie."

Čaká vás vysnívaná lyžovačka? Na svah sa vyberte s dokonale skorigovaným zrakom, inak si koledujete o pekné problémy, vystríha sestrička zo súkromnej traumatologickej ambulancie priamo na Chopku, Katka Páterová. V NeoVízii podstúpila operáciu degenerácie rohovky - keratokonusu.

„Spomínam si, že dioptrie do diaľky mi namerala obvodná lekárka, keď som bola šesťročná prváčka. V trinástich mi diagnostikovali keratokonus. Najskôr mi dávali tvrdé kontaktné šošovky, z ktorých ma však oči neskutočne rezali. Každý rok som lekárke na kontrole klamala, že ich nosím poctivo. Do oči som si ich však nedala. V štrnástich som dostala predpis na okuliare, ale ani z nich som nebola nadšená.“ A tak desať rokov ako študentka nedávala svojmu zraku žiadnu pomôcku.

Prvá pacientka

Keď sa zamestnala na oddelení neurochirurgie vo vojenskej nemocnici ako sestrička, navrhli jej operáciu keratokonusu. „Nemali však v minulosti podobných pacientov. Bola by som bývala prvý pokus, na ktorom by testovali neznámu metódu.“

Degeneratívne ochorenie rohovky, pri ktorom sa vykleňuje a stenčuje očná rohovka, však každý rok naberalo na sile. „Po druhom dieťati som si povedala, že je čas ísť. Načítala som si všetko o diagnóze keratokonus, len som netušila, ako sa ten môj bude ďalej vyvíjať. Rozhodla som sa svoj problém konečne vyriešiť. Googlila som a našla NeoVíziu a jej hlavnú odborníčku na liečbu keratokonus, ktorá svojimi výsledkami patrí k špičke európskych lekárov.“

Katka sa celý život pohybuje pracovne v prostredí nemocníc. „V NeoVízii sa cítim úžasne. V porovnaní so štátnou nemocnicou tu je celkom iný, profesionálny a priateľský prístup, skvelý lekársky a sesterský tím, špičkové vybavenie, odborníci, žiadne čakanie.

Pozitívne zmeny v jej videní okamžite postrehol Katkin manžel. „Celý život mi opakoval, že na semaforoch nič nevidím. Týždeň po implantácii rohovkových prstencov - keraringov – som začala na muža v aute kričať a komentovať, ako to vlastne šoféruje. Vtedy skonštatoval, že prvýkrát v živote skutočne vidím.“

Zdravé oči na svahu 

Sestrička zo súkromnej traumatologickej ambulancie priamo na Chopku rieši v práci úrazy lyžiarov, šije otvorené rany. Dobre vie, aké šialené úrazy vie spôsobiť kombinácia nedokonalého zraku a rýchlej jazdy na svahu.

Stačí pol dioptrie hore – dole a pri behu riskujete vážne zranenia. Oneskorene zbadáte prekážku a horšie sa orientujete v priestore. „Na svahoch je vysoká intenzita slnečného svetla. Lyžiari s nedostatočne skorigovanými dioptriami bývajú svetloplachí. Žmúria a oči im reagujú slzením a únavou. Ťažšie zbadajú prekážku, trpia rozmazaným videním. Snehové bubny im splývajú do jedného bieleho povrchu, majú problémy s periférnym videním“ varuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.