Chcem sa objednať

Mária Rozborilová
mama Vila Rozborila

LenSx - laserová operácia sivého zákalu - Očná klinika Neovizia

"Necítila som žiadnu bolesť, mala som pocit, že to prešlo tak rýchlo a v podstate príjemne, ako by som si iba zbehla na kávu."

Som vďačný za operáciu mojej mamy. Z jej operácie sa teším viac ako z toho môjho zákroku, pri ktorom mi primár Piovarči odstránil okuliare na čítanie aj do diaľky. Najmä preto, že pri vstupnom vyšetrení jej okrem sivého zistili aj zelený zákal v pokročilom štádiu. Zelený zákal jej diagnostikoval doktorka Smorádková, sivý zákal jej operoval primár Piovarči, ktorý operoval aj mňa. Mamine sa operáciou sivého zákalu výrazne zvýši kvalita života, tímu NeoVízie za to nesmierne ďakujem.“ Vilo Rozboril

Neliečený zelený zákal

„Odkedy si nechal Vilo v NeoVízii  odstrániť dioptrie na čítanie aj do diaľky, zrazu je úplne iným človekom. Od toho dňa ho stále rozčuľovalo, že horšie vidím a stále prekladám a strácam okuliare. Navyše, všetky okuliare som už v poslednej dobe iba lámala. Trochu zahmlene a horšie som videla, myslela som si, že mám asi sivý zákal. Vilko mi preto zarezervoval termín vyšetrenia v NeoVízii, kde ma pani doktorka Smorádková vyviedla okamžite po vyšetrení z omylu. Sivý zákal mi skutočne potvrdila, prekvapila ma však informáciou, že oveľa vážnejší bol môj zelený zákal,  o ktorom som netušila. Chodila som k svojej lekárke, ale nezvykla mi merať vnútroočný tlak. Netušila som, že trpím zeleným zákalom a to v takom pokročilom štádiu. Pani doktorka Smorádková mi doslova povedala, že som do NeoVízie prišla o päť minút dvanásť.“

Kombinácia sivého a zeleného zákalu 

„Pani Rozborilová si za posledné tri roky si všimla, že vidí akosi neostro a zahmlene, občas na oku cítila tlak, častejšie ju bolievala hlava. Na poslednom očnom vyšetrení bola pred siedmymi rokmi. Vtedy jej nemerali vnútroočný tlak, ktorý je pri diagnostike zeleného zákalu kľúčový.

Mama nášho pacienta Vila Rozborila trpela kombináciou zeleného zákalu vo vysokom štádiu v kombinácii so sivým zákalom. Vilo Rozboril ju k nám priviedol na vyšetrenie takpovediac o päť minút dvanásť. Počas vstupného vyšetrenia sme jej zistili nadmerne vysoký vnútroočný tlak. Vyšetrenie zorného poľa potvrdilo aj poškodenie zorného poľa jedného oka. Najskôr sme preto začali s liečbou zeleného zákalu. Postupne sme zastabilizovali očný tlak a pripravovali ju na operáciu sivého zákalu.

Po operácii sivého zákalu, pri ktorej sme ju zbavili sivého zákalu aj dioptrií do diaľky, sa jej zároveň zlepší stav zeleného zákalu. Dnešná operácia pomôže lepšej cirkulácii vnútroočnej tekutiny. Pani Rozborilová bude aj naďalej pokračovať v liečbe zeleného zákalu, hovorí jej ošetrujúca lekárka, špecialistka na liečbu glaukomu, lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

Mala pred operáciou strach?

Keď mi povedal Vilo – vieš aký som ja strachoprd. Môžeš mi veriť, keď ti ja poviem, že to nebolo nič, skutočne sa nemáš čoho báť, žiadnu bolesť pred operáciou ani po nej cítiť nebudeš. Mala som vďaka tomu najlepšiu referenciu. Samotnú operáciu som prežila skvele. Na sále som sa cítila výborne, pán primár mi všetko vysvetlil. Počas operácie mi hovoril všetko, čo sa deje. Necítila som žiadnu bolesť, mala som pocit, že to prešlo tak rýchlo a v podstate príjemne, ako by som si iba zbehla na kávu.“

Čo je zelený zákal

Zelený zákal je ochorenie, pri ktorom sa postupne poškodzuje zrakový nerv. Tvorí ho cca milión nervových vlákien, ktoré vysielajú zrakový vnem zo sietnice do mozgu. Podstatou zeleného zákalu je zvýšenie tlaku tekutiny vo vnútri oka (vnútroočného tlaku). Vysoký tlak utláča vlákna zrakového nervu a spôsobuje ich postupné odumieranie. Odumieranie vlákien zrakového nervu sa prejavuje zužovaním zorného poľa a neskôr aj znížením zrakovej ostrosti.

Neliečený zelený zákal môže skončiť aj dnes v dvadsiatom prvom storočí žiaľ slepotou. Zmeny na zrakovom nerve sú v pokročilom štádiu zeleného zákalu už nezvratné. V pokročilom štádiu hrozí reálne riziko, že pacient oslepne.

Čo je sivý zákal

Ochorenie spôsobuje prirodzené starnutie a zakaľovanie vnútroočnej šošovky. Rýchlosť zakalenia však môže byť individuálna. Od počiatočných ťažkostí do úplnej slepoty môžu uplynúť roky a desaťročia. V niektorých prípadoch na to stačia mesiace. Mierny stupeň zákalu ešte nemusí ovplyvniť videnie, zmeny vo videní vôbec nemusíte postrehnúť. V pokročilom štádiu už zbadáte tieto sprievodné príznaky: citlivosť na svetlo, neostré videnie, zahmlený obraz, farby so sivožltým nádychom.

Jedinou možnou liečbou sivého zákalu je operácia, pri ktorej očný chirurg odstráni zakalenú šošovku a nahradí ju novou. Mýtus, že zákal musí ´dozrieť´, kým sa operuje, dávno neplatí. Naopak, čím skôr zákrok podstúpite, tým menej komplikácií riskujete. Počas operácie očný chirurg odstráni z puzdra šošovky zakalenú šošovkovú hmotu a nahradí ju umelou. Operácia sivého zákalu je pätnásťminútovým bezbolestným zákrokom. Operáciu prepláca zdravotná poisťovňa.