Chcem sa objednať

Erik Sabo
horolezec

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"Operácia bola skutočne rýchla. Večer sme si už užívali dokonalé videnie."

Keď väčšina z nás vypekala vianočné koláče, Erik s kamarátom zlaňovali kolmé vrchy na horolezeckej ceste Insomnia po Chile. „Vybrali sme sa samí dvaja, celé týždne sme trávili v dolinách lezením po nádherných kolmých kompaktných žulových stenách. Uprostred ničoho, bez mobilné signálu. Užívali sme si ticho hôr, výhľad na zasnežené a nádhernú čilskú prírodu.“ Tomu sa hovorí oddych :-). Lezeniu po kolmých plochách v slovenských Tatrách a svetových veľhorách prepadol už dávno pred rokmi. 

„Nie je to úplne klasické horolezectvo. Začínate na umelých stenách a postupe pridávate prírodné terény,“ pochvaľuje si najmä Čile a francúzsky Chamonix – Mont Blanc. „Lezectvo je krásny pohyb. Ste obklopení nedotknutou prírodou a cítite toľko adrenalínu, že ho ťažko porovnať s iným športom.“

Keď šošovka vypadne počas výstupu ...

Láska ku športu a horolezectvu ho priviedla k túžbe aj potrebe zbaviť sa dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek. „Pri športe som bol nútení nosiť výhradne kontaktné šošovky. Pri pobyte v horách som mal však problémy s hygienou a čistotou prstov pri nasadzovaní a vyberaní šošoviek. Pri výstupoch, ktoré trvali od rána do večera, mi šošovky oči často dráždili. V horšom prípade mi neraz z oka vypadli a musel som vymýšľať plán B,“ spomína Erik, ktorý raz kvôli vypadnutej šošovke musel prerušiť výstup a zlaňovať späť.

Na laserovú operáciu femtosekundovým laserom v NeoVízii nahovoril aj brata a tak si dopriali do nového roka 2016 úplne nový štart. :-) „Vyšetrovala ma MUDr. Miriam Záhorcová, operoval primár MUDr. Radovan Piovarči. Obaja sú veľkí profíci. Ako pacienti sme veľmi ocenili ich pokoj a schopnosť utíš akékoľvek obavy. Priamo pred zákrokom si so mnou primár sadol, vysvetlil mi, čo sa bude diať, ako sa budem cítiť. Operácia bola skutočne rýchla. Večer sme si už užívali dokonalé videnie. Najlepšie je, že po operácii femtoskeundovým laserom sme nemuseli sedieť doma a nič nerobiť. Už po pár dňoch sme si vybehli zabehať. Najlepšie je, že obaja vidíme oveľa ostrejšie ako sme kedy videli s okuliarmi alebo so šošovkami. Večer chodievam behať na kolibu. Máte z nej krásny výhľad na celú osvetlenú Bratislavu,“ teší sa Erik, ktorého čaká na jar skialpinistický výlet na Balkán a horský prechod v okolí Sarajeva.