Objednajte sa Opýtajte sa

Soňa Stanovská a Paša Smirnof
Vodní slalomári

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"Veľakrát sa nám stalo, že Soňa alebo Samuel kvôli zhoršenému videniu mali v celkovom súčte o sekundu menej a to rozhodlo..."

Skvelá správa pre slovenský vodný slalom. Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome, bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, priniesli Slovensku z tohtoročnej olympiády v Riu de Janeiro druhú medailu. 

To, aký kľúčový je špičkový zrak pre profesionálnych športovcov, vedia aj juniorskí vodní slalomári Soňa a Samuel Stanovskí, ktoých sme minulý rok zbavili v NeoVízii dioptrií do diaľky. 

Vo finále európskeho či svetového pohára sa mi neraz stalo, že mi jazdu pokazila vypadnutá šošovka. Prilepila sa mi na mihalnice a jazdu som musela dokončiť s neostrým videním,“ spomína talentovaná kajakárka a vodná slalomárka Soňa Stanovská, ktorá však napriek tvrdej disciplíne a talentu mnohé jazdy tak či tak vyhrala. Naposledy 4. miesto na Majstrovstvách sveta juniorov a pretekárov do 23 rokov v kanoistike na divokej vode v Brazílli (ICF Junior and U23 Canoe Slalom World Championships).

Vodným slalomom žije celá rodina Stanovských. „Na divokej vode zaváži každý detail. Dole vodou idete obrovskou rýchlosťou. Najrýchlejší je ten, kto zvláda bránky čo najtesnejším ´prejazdom´. A to dokáže vodný slalomár iba s dokonalými očami. Veľakrát sa nám stalo, že Soňa alebo Samuel kvôli zhoršenému videniu mali v celkovom súčte o sekundu menej a to rozhodlo...,“   prezrádza Sonin a Samuelov otec a tréner v jednej osobe, Miroslav Stanovský, tiež vodný slalomár. Ako prvý Slovák v histórii získal v kategórii kajakárov pre Slovensko striebornú medailu z majstrovstiev Európy v roku 1996 v nemeckom meste Augsburg. Dnes lásku k divokej vode odovzdáva deťom – juniorským vodným slalomárov Soni a Samuelovi.

Medaila s novými očami

„Môj brat Samuel skončil na Majstrovstvách sveta v Brazílii tiež ako štvrtý. Zlý zrak predtým komplikoval tréningy aj výsledky na majstrovstvách. Má sedemnásť rokov a túži sa stať pilotom. Potreboval prejsť zdravotnou previerkou na jednotku.“ Preto sa otec a tréner rodiny rozhodol, že Samuel z rodiny ako prvý otestuje, ako mu operácia očí femtosekundovým laserom zmení výkony profesionálneho športovca.

„Laserovú operáciu očí femtosekundovým laserom podstúpil v NeoVízii v januári 2015. Priamo potom sme odlietali na prípravu na majstrovská sveta a okamžite som uňho spozoroval pozitívnu zmenu vo výkonoch. V slalome ide o desatiny sekundy a na Samuelovi veľmi vidno, ako mu nové dokonalé videnie všetko zlepšilo. Majstrovstvá sveta absolvoval už po operácii očí a v Brazílii skončil štvrtý. Po tom, ako sme mesiace sledovali pozitívne vplyvy nových očí na jeho pohodlie a športové výkony sme sa rozhodli, že operáciu podstúpi aj Soňa a syn nášho priateľa z Ruska, Pavel Smirnof.“  

Lepšie ako s najlepšími šošovkami

Rozdiel je obrovský. Dnes vidím ešte lepšie ako pred operáciou s najlepšími šošovkami. Teším sa na rýchlejšie reakcie na vode, na to, že konečne vidím všetko v detailoch. A možno budem s perfektným zrakom konečne môcť odpisovať na písomkách,“ vtipkuje cieľavedomá a talentovaná Soňa. V rodine Stanovských je ešte jeden šikovný kajakár, Sonin a Samuelov bratranec. „Mal tiež veľmi silné dioptrie a neuveriteľne sa mu zlepšili športové výkony,“ prezrádza Stanovský – senior.  

Na operáciu do NeoVízie až z Ruska

Operáciu očí femtosekundovým laserom odporučil Miroslav Stanovský aj synovi svojho priateľa, Pašovi.  „Na medzinárodných súťažiach som si dlhšiu dobu všímal, že talentovaný Paša jednoducho nevidí. Je cieľavedomý a výnimočne nadaný. Vysoké dioptrie mu však spôsobovali vážny hendikep. Po tom, ako som videl, ako operácia očí zlepšil život môjmu synovi, odporučil som zákrok aj Pašovi. Najskôr ho chceli nechať operovať v Rusku, ale naša pozitívna skúsenosť z celej rodiny ich priviedla do bratislavskej NeoVízie,“ dodáva Miroslav Stabovský.

Celý život som trénoval bez okuliarov a šošoviek. Ako dieťa som ešte v Rusku podstúpil operáciu očí, ale nemal som dobrú skúsenosť. Od malička som tvrdo trénoval a oči som nevnímal ako problém. Vedel som, že nevidím, ale jednoducho som to neriešil. Otcovi som hovoril, že ďalšiu operáciu očí už podstúpiť nemienim.“

Nadaného Pašu presvedčila pozitívna skúsenosť slovenských vodákov. „V Brazílii ma vyhľadal Samuel, poslal mi stránku NeoVízie a presvedčil ma, že nový zrak pomôže aj mne. Dohodol som sa s rodičmi a kúpili si letenky,“ hovorí Paša, ktorý skončil na 8. mieste v kategórii C1 (kanoe) na tohtoročných majstrovstvách.

„Sledoval som Pašu. Je trpezlivý a nadaný, zlý zrak ho však neraz zradil, keď to nečakal,“ dodáva jeho otec a tréner v jednej osobe, pán Smirnof – senior. „Celý život sa nakláňal nad veci, lebo na ne nevidel. Na druhý deň po operácii v NeoVízii som ho prvý raz v živote uvidel sedieť a stáť vzpriamene. Máme veľkú nádej, že jeho nový zrak mu zlepší toľko vecí v živote.“