Chcem sa objednať

Eva Manáková (54)
kozmetička

Raindrop - Očná klinika Neovizia

"Teším sa, že na dovolenke prečítam desiatky kníh."

Deň po operácii si opäť vidia prečítať cenovky v obchode, vybaviť esemesky či e-maily na smartfóne, vybrať si z jedálneho lístka či prelistovať noviny bez okuliarov na čítanie. Svetová metóda vo svete známa ako Raindrop je už k dispozícii aj slovenským pacientov, ktorých krátko po štyridsiatke postihla presbyopia, dioptrie na čítanie podmienené vekom. 

Obmedzenia, nespokojnosť, hendikep, závislosť. To všetko prežívajú aktívni štyridsiatnici, ktorých z ničoho nič prekvapí potreba okuliarov na čítanie. Presbyopia, vekom podmienené zhoršené videnie na blízko,  má podľa najnovších prieskumov rovnako negatívny dopad na psychiku človeka ako vysoký krvný tlak.  „Je to prekvapujúce zistenie. Doteraz spoločnosť presbyopiu výrazne podceňovala.Čerstvých štyridsiatnikov trápi nespokojnosť s vlastným výzorom. Majú obavy, že ´starecké ´okuliare na čítanie zbytočne zdôrazňujú ich vek. Nevedia si zvyknúť na novú ´závislosť ´ a to, že si ich musia neustále skladať a odkladať. Ak si ich náhodou niekde zabudnú, zostanú ´nahratí´. Jednoducho nevidia,“ tvrdí Nicolas Parriaux z Revision Optics, ktorá priniesla svetu pred niekoľkými rokmi riešenie presbyopického problému. Od 30. mája 2014 ho už pozná aj prvá šestica slovenských pacientov. 

„Neustále som ich musela hľadať po všetkých možných a nemožných miestach. Obmedzovali ma v každej bežnej činnosti. V jednom kuse som ich musela vyťahovať, nezvládla som si bez nich prečítať ani titulky článkov v časopisoch či cenovky na tovare v obchode,“ spomína na obdobie s okuliarmi na čítanie kozmetička Eva Manáková (54) z Pezinka.

Komplikácie s okuliarmi na čítanie ju priviedli k prečítaniu si článku v týždenníku ŠARM. S okuliarmi na nose so záujmom čítala, ako ich pomocou novej metódy konečne zahodiť.

„Dozvedela som sa, že už aj u nás existuje možnosť pre pacientov, ktorí vidia dobre do diaľky, no po 45. roku života im pribudli okuliare na čítanie. Dohľadala som si informácie na internete a metódu Raindropsom vyhodnotila ako najlepšiu operáciu vzhľadom na môj stav. Poslala som e-mail pani doktorke a na druhý deň sa mi ozvali z kliniky. Do NeoVízie som prichádzala na sto percent rozhodnutá. Dúfala som len v tom, že očné vyšetrenie potvrdí môj zámer a budem na zákrok ideálny kandidát. Pred zákrokom som mala samozrejme trochu strach. Bála som sa, či nebudem cítiť  niečo priamo počas zákroku, či budem mať oko skutočne dostatočne znecitlivené. Dnes viem, že strach bol úplne zbytočný. Zákrok ani rekonvalescencia skutočne ani trochu nebolí. Sama to nedokážem pochopiť. Veď je to medicínsky zázrak, že vám operácia vráti zrak a pritom vás nič ani trochu neštipne.“