Chcem sa objednať

Viki Lacová
riaditeľka umeleckej školy

Sivý zákal - Očná klinika Neovizia

"Dnes vidím aj to, čo som nevidela ani s najlepšími okuliarmi. "

„Ostatné dva roky sa mi výrazne zhoršovalo videnie. Svet okolo mňa som vnímala rozmazane. Prestávala som poriadne vidieť na blízko aj do diaľky. Pracujem v škole, aktívne sa venujem tanečným choreografiám. Učím tanec, hrám na cimbal a pri tom všetkom ma okuliare nesmierne zaťažovali. Nielenže som nevidela na študentov, už sa mi plietli aj noty,“ prezrádza riaditeľka umeleckej školy Viktória Lacová. Rámy jej prekážali aj z estetického hľadiska. „Tancujem v kroji a s okuliarmi to bolo často tragikomické,“ dodáva. O tom, že okrem dioptrickej chyby trpia jej oči aj sivým zákalom, sa dozvedela náhodou.

Vyšetrenie v Jordánsku

Minulý rok na letnej dovolenke v Jordánsku sa mi rozbili okuliare a v optike mi nechceli urobiť nové bez toho, aby som podstúpila vyšetrenie u očného. Na miestnej klinike mi diagnostikovali sivý zákal. Tvrdili mi však, že mám čas a s operáciou sa nemusím ponáhľať. Vraj treba počkať, kým pekne ´dozrie´. A tak som čakala, no môj stav sa čím ďalej, tým viac zhoršoval. Známi mi poradili skonzultovať môj stav v NeoVízii. Bola som veľmi milo prekvapená precíznosťou kompletného vyšetrenia. Už som toľkokrát bola na očnom, nikde ma však nikdy nevyšetrili ako tu. Doktorka Záhorcová v tom období  zdiagnostikovala sivý zákal u ďalšej štyridsiatničky. Na ľavom oku som mala navyše  astigmatizmus, preto som sa rozhodla zbaviť sa všetkých očných chýb počas jedného zákroku.

Jeden zákrok odstránil všetky očné problémy

„Spolu s lekárkou sme vybrali multifokálne vnútroočné šošovky, ktoré ma zbavili zákalu, aj dioptrií do diaľky, na čítanie aj astigmatizmu zároveň. Rozhodovala som sa, či podstúpiť operáciu femtosekundovým laserom alebo chirurgicky. Počula som však vynikajúce referencie na pána primára. Preto som bola pokojná aj pri klasickom operačnom postupe.“

Nádherná farebná šou

„Samozrejme, že som mala strach. Všetky obavy však zo mňa opadli hneď v prípravnej miestnosti. Starostlivosť personálu je tu úžasná. Zdravotný brat Adam, ktorý ma pripravoval a rozkvapkával, bol taký milý a dôsledný, že som sa cítili úplne pokojne. Napriek tomu, že trpím tetániou a mala som obrovský strach, klapalo všetko ako hodinky. Ani som sa nenazdala a pán primár Piovarči mi hovorí: Pani Lacová, skončili sme. Nechápala som, ako rýchlo mohlo tých pätnásť minút ubehnúť. Keďže robím v umeleckej sfére, vnímala som celú operáciu ako nádherný estetický zážitok. Počas zákroku som videla krásne farebné obrazce. Hovorím si – akú zaujímavú farebnú šou vníma pacient počas zákroku.

Chcem upokojiť všetkých pacientov, ktorí majú operáciu sivého zákalu ešte len pred sebou. Strach je tu naozaj zbytočný. Na druhý deň po operácii som otvorila oči a cítila som sa, ako by som sa znovu narodila. Dnes vidím aj to, čo som nevidela ani s najlepšími okuliarmi. Pre kolegov som chodiaca atrakcia. Všetkým, ktorí nedovidia na malinké písmená, ich čítam ja. Predtým som nevidela pomaly ani text na bilbordoch. V NeoVízii som našla vysoko odborný personál. Zabezpečila som operáciu dioptrií femtosekundovým laserom aj svojmu synovi. Je profesionálny športovec, vďaka NeoLASIK HD si nevie vynachváliť novú slobodu pri športe.

Oči sú náš najdôležitejší orgán. Zo zdravotného hľadiska som úplne novým človek. Som vďačná, šťastná, nadšená.“