Chcem sa objednať

Marián Laky
bývalý majster v Slovnafte

Sivý zákal - Očná klinika Neovizia

"Pri chôdzi som zakopával a na všetkých papučiach som zodieral špičky. V obchodných centrách som narážal do skla ako opitý."

Pred pätnástimi rokmi som podstúpil bežnú očnú kontrolu. Robil som v Slovnafte a už vtedy ma vyšetrovala doktorka Smorádková. Diagnostikovala mi začínajúci sivý zákal, postupne sa mi však diagnóza veľmi zhoršila. Pred dvoma rokmi som bol na ďalšej preventívnej prehliadke. Lekár z Ružinova ma vystríhal, že by som už operáciu nemal odkladať,“ spomína na obdobie videnia v ´šere´ Marián Laky (60), ktorý pracoval ako majster v Slovnafte. Zákrok však ďalšie dva roky ´poctivo ´odkladal.

Nerozoznával ľudí ani autá

„Priznávam, že som svoj zrak absolútne zanedbal. Posledný pol rok som už nevidel  takmer nič. Pri ostrom svetle som prežíval veľké bolesti. Akoby mi niekto svietil lupou do očí. V noci som vnímal len rozptýlené svetelné obrysy, celkový obraz mi unikal. Na ceste som nerozoznal auto od motorky, nespoznával som ľudí na ulici, kontúry ich tvárí ani postavy. Známi si o mne mysleli, že som permanentne naštvaný a tvárim sa, že ich nepoznám,“ opisuje tragédiu svojho videnia Marián.

„Pri chôdzi som zakopával a na všetkých papučiach som zodieral špičky. V obchodných centrách som narážal do skla ako opitý,“ spomína na dni pred odstránením sivého zákalu v pokročilom štádiu. Na operáciu sa tešil viac ako na Vianoce. „Veril som, že mi vráti to, v čom som už ani nedúfal – dobrý zrak.“

Konečne rozoznávam pixely

Najkrajšie bolo preňho prvé zobudenie po zákroku. „Zrazu som videl vychádzajúce slnko, detaily látky na záclone a závesoch. Objavil som drobné bodky na televíznom príjmači a konečne som pochopil, čo sú to pixely. Dnes vidím najmenšie skrutky na dverách a môžem si všetko opraviť. Dovtedy mi drobné práce musel robiť syn.“

Konečne vidím náš krásny svet

Doslova si vychutnal aj okolie našej kliniky. „Keď som na kontrole pozoroval to nádherné prostredie Veľkého Draždiaka s jazerom, labuťami a prírodou, nevychádzal som z údivu. Konečne vidím, aký krásny je svet. Slovami to nedokážem dostatočne opísať. Je to akoby som sa znovu narodil. Nielenže vidím. Rozoznávam ostro všetky detaily a kontúry,“ dodáva šťastný Marián, ktorý na operáciu sivého zákalu s implantáciou multifokálnych šošoviek poslal do NeoVízie aj svoju manželku.

Obom prajeme ďalšie krásne roky v HD kvalite.