Chcem sa objednať

Milan Štefánik
asistent manažéra I.M.T. Smile

LenSx – laserová operácia PRELEX - Očná klinika Neovizia

"„Zrazu som začal vidieť aj na tupozraké oko, na ktoré som 38 nevidel."

Celý život som vnímal svet iba na polovicu. V dospelosti som sa s tým však zmieril a slabé videnie som si jednoducho nevšímal. Môj život je hudba, venujem sa mladým aj starším kapelám, organizujem hudobné festivaly a aj ako divák navštevujem stovky koncertov. Jednoducho som vždy zatvoril oči a počúval. Mojím najdôležitejším zmyslom je sluch,“  spomína na 38 rokov života s ľavým tupozrakým okom asistent manažéra IMT Smile a spoluorganizátor Dobrého festivalu, Milan Štefánik.

Lístky do kina vyberal vždy doprava

Na ľavé oko som skutočne takmer nevidel. Vnímal som len niečo rozmazané pred sebou. Vôbec som ho nepoužíval. Ako mladý chalan som sa venoval východným cvičeniam thai či a čchi kung. Môj majster mi vtedy hovoril: Buď  budeš oko trápiť alebo ho necháš oslabnúť a posilnia sa ti iné zmysly,“ spomína Milan na jednu z príčin, prečo svoj zrak v minulosti neriešil.  

Za tie roky sa naučil žiť s hendikepom a pri každej príležitosti rátal s tým, že ľavú stranu sveta jednoducho nevníma. „Aj lístky do kina a na koncerty som si kupoval tak, aby som sa nemusel vytáčať. Vedome som si vždy sadal na ľavú stranu kinosály, aby som mohol všetko sledovať zdravým pravým okom.“

Moderná očná medicína ho presvedčila až v momente, keď NeoVízia priniesla na Slovensko bezbolestné laserové operácie femtosekundovým laserom.

PRELEX namiesto laseru

„Moja manželka aj svokra sa zbavili okuliarov, očné zákroky im veľmi pomohli.  Poznám doktorku Smorádkovú, vďaka nej aj nové technológie petržalskej kliniky a tak som chcel zistiť, či mi s mojou tupozrakosťou niekde pomôžu. Po vyšetrení mi odporučila PRELEX s implantáciu multifokálnej vnútroočnej šošovky. Na moje prekvapenie bol zákrok veľmi rýchly, nič ma nebolelo a na druhý deň som aj napriek zákazu lekárky išiel na koncert môjho obľúbeného libanonského trubkára. Zohnal som si šoféra, prašné prostredie tam nebolo. Stálo to za to, hoci keď si to prečíta MUDr. Smorádková, budem mať asi problémy,“ smeje sa Milan Štefánik.  

Ako si spomína na zákrok? „Poviem to na rovinu, mal som stres. Bál som sa. Každý človek, ktorý ide na operačný stôl, ho má. Na moje prekvapenie to bolo veľmi krátke a všetko veľmi šikovné, profi. Páčilo sa mi, ako na sále všetko klapalo, ako skvele zohratý bol celý tím."

Na operačke s Depeche Mode

„Nakvapkali mi anestestické kvapky, prezliekol som sa do sterilného a ani neviem, koľko prešlo minút a bolo po všetkom. S primárom som si skvele rozumel, počas zákroku sme preberali koncert Depeche Mode. Celý môj život je o hudbe. Primár je výnimočne empatický lekár a človek. Vycítil, že keď so mnou začne rozoberať koncerty, zabudnem na akýkoľvek strach.“

Prvý týždeň opisuje doslova ako sen. „Zrazu som začal vidieť aj na tupozraké oko, na ktoré som 38 nevidel. Ten rozdiel je obrovský. Omnoho viac vnímam všetko navôkol. Najväčší rozdiel však cítim v aute. Na križovatke konečne nevytáčam hlavu doprava a doľava. Ani na koncerty nemusím konečnej kupovať lístky na sedenie tak, aby som videl pravým okom.

Pre všetkých, ktorí sa tešia na najbližšie vianočné koncerty IMT Smile prezrádza: „Na tohtoročných koncertoch zažijete obrovskú svetelnú šou. IMT Smile vlastní špeciálne 3D svetlá, ktoré boli pôvodne vyrobené pre Michaela Jacksona. Navyše na koncerte uvidíte aj novú skladbu SOS, ktorú chalani nahrali s tanečnicami z Lúčnice.“