Chcem sa objednať

Valdemar Facona
implantácia fakickej šošovky ICL

 - Očná klinika Neovizia

"Konečne žijem svoj sen "

Valdemar Facona (29) vyrastal v detskom domove. Celý život pracoval a pomáhal rodine, no kvôli slabému zraku nemohol podávať stopercentné výkony. S -18 dioptriami a -4 cylindrami videl iba na 20%. V NeoVízii podstúpil na konci apríla 2013 implantáciu fakických vnútroočných šošoviek ICL. „Operácia mi zmenila život, vďaka novým očiam žijem svoj sen," prezrádza Valdo. Fakické šošovky ICL dokážu odstrániť vyššie dioptrické ako laserové zákroky.

„Všetky maličkosti, ktoré konečne vidím, majú pre mňa obrovskú hodnotu. Môj život je vďaka nim lepší. Každé ráno, keď sa zobudím, pociťujem úľavu. Nemusím ako prvé nahmatať okuliare, aby som vôbec videl, kde som. Konečne môžem nosiť slnečné okuliare. Užívam si ich, aj keď slnko nesvieti. Vidím konečne na poriadok MHD a viem si kúpiť správny lístok bez toho, aby som desať minút žmúril na automat. A konečne sa na mňa ľudia nepozerajú ako na slepého. Dokonca sa mi kamaráti smejú, ako si môžem všímať všetky nepodstatné detaily? Tak veľmi teším, že vidím každý detail, preto si všímam každú somarinu. Bez problémov dokonca čítam nápisy na vlakovej stanici a časové rozvrhy vlakov, čo mi veľmi uľahčuje cestovanie. Navyše, veľmi rád chodím do prírody. Tesne po operácii som zbadal hniezdo na strome, tešil som sa ako malý chlapec. Nikto iný ho nevidel, viete si predstaviť tú radosť, čo som vtedy cítil."

Nové sebavedomie a vodičák 
Dokonca mám prvý krát v živote pocit, že mám vyššie sebavedomie. Vidím to, čo som doteraz nikdy nevidel. Verím si. Konečne si môžem spraviť aj vodičák. To som doteraz kvôli očiam nemohol. Lekárka mi nedala povolenie na vodičský kurz. Mala pravdu, nechcel som riskovať. Dvadsiateho mája mám vo Švajčiarsku prvú jazdu. Od operácie si jednoducho plním svoje sny," prezrádza mladý muž, ktorému sa životná situácia zmenila skutočne od základov.

Po odchode z detského domova žil v azylovom dome. Odišiel do Barcelony, kde sa živil ako obkladač. V Španielsku sa mu však veľmi zhoršil zrak - z mínus štyri na mínus osemnásť. 
Ešte pred pár mesiacmi žil so svojou sestrou v bratislavskom Ružinove, pomáhal jej s deťmi, nájmom a pracoval v McDonalde. Aby pomohol sestrinej rodine, celý rok nenosil okuliare. Peniaze na dioptrický rám minul na jedlo pre najbližších.

Nová práca vďaka očiam

Dnes je z neho sebavedomý mladý muž, ktorý sa presťahoval k mladšej sestre do švajčiarskeho Wessenu. „Nové oči mi veľmi pomôžu najmä pri práci. Pred zákrokom som mal problém zašróbovať šróbik, nevidel som na jeho hlavičku. Našiel som si miesto pri výrobe kuchynských liniek, dnes viem, že vďaka novému zraku ju konečne zvládnem."

Ako zvládol samotnú implantáciu fakických šošoviek? „Samozrejme, že som bol pred zákrokom nervózny. Samozrejme, zbytočne. Primár je fantastický človek. Všetko mi vysvetlil, každý člen kliniky má k pacientom výborný prístup. U lekárov som bol zvyknutí na to, že sa chcú pacienta zbaviť rýchlo, šup - šup. Primár si na mňa vyčlenil čas, posedel si pri mne, všetko mi vysvetlil. Som vďačný aj pani doktorke Záhorcovej, mojej ošetrujúcej lekárke v NeoVízii. Svojim prístupom mi veľmi pomohla. Skrátka, na tejto klinike sa cítim výborne," spomína si mladý muž na dni zákroku.

Fakické šošovky ICL dokážu odstrániť vyššie dioptrické ako laserový zákroky. 
Fakická šošovka ICL je optický element podobný kontaktnej šošovke, ktorý očný chirurg natrvalo implantuje za očnú dúhovku.Nevyžaduje žiadnu údržbu ani výmenu. Vnútroočná kontaktná šošovka ICL je vhodným riešením pre vyššie dioptrické chyby - plusové aj minusové. Výhodou je možnosť výmeny šošovky pri postupe chyby. Vnútroočná šošovka má vynikajúce optické vlastnosti. Je schopná korigovať ajastigmatizmus.