Chcem sa objednať

Henrich Krejča
novinár, cestovateľ

NeoLASIK / NeoLASIK HD - Očná klinika Neovizia

"Celý život som si musel dávať dioptrické okuliare pod potápačské. Strašne mi zavadzali. Pohľad do hlbín nebol stopercentný. Často sa mi pod ne dostala voda a bolo zle. Nesmierne sa teším na to, ako sa ponorím prvý raz si vychutnám pestrofarebný život v morských hlbinách."

„Prvý krát žijem so svojimi očami dvadsaťštyri hodín denne naplno. Teším sa, že na najbližších cestách po ´čiernej ´Afrike pocítim pravú cestovateľskú slobodu," prezrádza novinár a cestovateľ Henrich Krejča, ktorý podstúpil laserové odstránenie dioptrií metódou NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom. Na ´nové ´oči mal ešte jeden dôvod. Súkromný. Jeho dlhoročná priateľka Ivana mu v lete porodí vytúženú dcéru. „Vďaka HD videniu bude moja dcéra prvou radosťou, ktorú každé ráno jasne a ostro uvidím."

„Okuliare som nosil od siedmych rokov. Začínal som s dioptriami - 3.45 a - 3.15. Zvykol som si na ne, stali sa mojou prirodzenou súčasťou. Ľavé oko mi však za ostatné tri úplne prestalo pracovať. Zhoršilo sa mi na mínus sedem vrátane cylindra. Ako ma informovali lekári v NeoVízii, mal som ho pod korigované a mozog ho prakticky prestal používať. Akoby som sa na svet pozeral iba jedným okom. Chýbalo mi pri objektívnom pohľade na svet," vtipkuje charizmatický cestovateľ a novinár Henrich Krejča.

Rozlúčka s ´okuliarovým ´imidžom 
„S pribúdajúcim vekom sa mi stávalo, že som si ráno nedokázal spomenúť, kam som večer okuliare odložil. Neraz som kvôli tomu presúval stretnutia. Nemohol som bez nich sadnúť do auta, šoférovať či nerozoznať človeka čakajúceho v kaviarni. Doma mám veľa artefaktov zo sveta. Často som si okuliare založil niekam medzi ne a ako mátoha prehľadával africké skulptúry, ktoré ich mohli skryť. Obmedzené zorné pole ma trápilo najmä pri šoférovaní. 
Lekári ma upozorňovali, že tento stav sa môže iba zhoršovať. Nakoniec by som videl horšie do diaľky aj do blízka. Nad laserovou operáciou som v minulosti rozmýšľal, vždy však zvíťazilo puto k okuliarom, ktoré som z nosa tridsať rokov nezložil. Nedokázal som si predstaviť, ako budem vyzerať. Nikdy som dokonca nevyskúšal ani kontaktné šošovky. S okuliarmi alebo bez, krajší už samozrejme nebudem. Pre operáciu som rozhodol z praktických dôvodov. Pre každého cestovateľa sú totiž dioptrické okuliare obrovskou prekážkou," prezrádza hlavný dôvod, prečo podstúpil laserové operáciu odstránenia dioptrií metódou NeoLASIK HD s femtosekundovým laserom.

Laserová operácia s opicou 
„Pred zákrokom som cítil rešpekt aj strach. Hoci mám v rodine a medzi priateľmi veľa lekárov, ich návšteve v ambulanciám sa radšej vyhýbam. Laserová operácia očí bola mimoriadnym prípadom. Dobré meno NeoVízie a jej lekárskeho tímu zvíťazilo. Samotný zákrok bol bezbolestný a ubehol bleskovo. Na operačnej sále som strávil desať minút. Primár Piovarči so mnou neustále hovoril. Krok po kroku mi vysvetľoval, čo sa so mnou deje. Je úžasné, že počas zákroku môžete v rukách stískať plyšovú opicu. Výborný psycho ťah. Okamžite po zákroku som cítil rozdiel v kvalite videnia. Hoci prvé hodiny som svet vôkol seba vnímal ako cez vodný film, popoludní v deň operácie som už videl bezchybne," spomína na deň zákroku cestovateľ a novinár.

Dioptrické okuliare = boj o prežitie v pralese 
V lete ho čaká Keňa, Tanzánia a Zanzibar, na jeseň Namíbia, Botswana a JAR. „Práve púšť s jemným pieskom a silnými vetrami býva k očiam nemilosrdná. Konečne si zrak budem môcť chrániť obrovskými slnečnými okuliarmi. Využijem ich najmä v Namíbii. Tam sú potrebné dvanásť hodín denne, od skorého rána až kým idete spať. Ostrosť svetla odrážajúca sa od kryštálikov piesku je zaťažkávajúcou skúškou pre oko. Doteraz som si neustále vymieňal dioptrické okuliare za slnečné." Dioptrické okuliare mu ´zavarili ´aj na cestách po subtropických a tropických krajinách. „Vo vlhkej klíme sa neustále potíte. Soľ pôsobí ako žieravina, ktorá vám vypaľuje nos. Okuliare vám neustále padajú z nosa, musíte ich čistiť a naprávať. Cestou pralesom ich rosia kvapky potu. Na pár sekúnd strácate jasný obraz diania pred sebou a to môže byť v niektorých nebezpečných terénoch osudné," spomína cestovateľ, ktorý sa počas svojich expedícií neraz ocitol na hranici života.

Defekt a prepad banditov v Kongu 
„Najťažšou cestou v mojom živote bol prechod cez Kongo, kde sme spolu s kamarátom Matúšom strávili dva mesiace. Od začiatku nás sprevádzali problémy - počnúc komplikáciami s policajtmi a armádou, až po zapadávanie do bahna. Definitívnym problémom bol defekt. Uprostred buše sa bez dobrého kolesa sa nepohnete. Dva dni sme čakali na pomoc odrezaní od sveta. V Kongu nás prekvapili aj nindžovia, ako si hovoria miestni banditi. Vytiahli na nás samopale a pýtali peniaze. Rozhodol som sa vystúpiť z auta a vysvetliť nindžovi o tri hlavy menšiemu ako ja, že dostane peniaze, až keď ma zabije. Na to sa piadimužík začal strašne smiať. Po krátkej debate sa z nás stali kamaráti. Dodnes mi každý mesiac na pár sekúnd zatelefonuje, opýta sa mi How are ju a dôjde mu kredit."

Ožeň sa s našou dcérou, Európan
Ťažké boli aj odmietnutia miestnych krásavíc. V každej africkej dedine mu náčelníci ponúkali svoje dcéry a sestry. „Ak by som bol súhlasil, dnes by som vlastnil najväčší hárem na svete. Otcovia bežali za našim autom aj niekoľko kilometrov, aby sme dievčatá vzali do Európy. V Afrike platí pravidlo, že ak sa má lepšie len jeden sto člennej rodiny, bude sa mať lepšie celá rodina." 
Nový HD zrak Henrich oceňuje aj na cestách po Európe. „V minulosti mi problémy spôsobovali najmä prechody tunelmi. V Taliansku a Francúzsku nadväzuje jeden dlhokánsky na druhý. Sú tesne za sebou, dioptrické okuliare so slnečnými si nestačíte vymieňať. Práve prechody zo tmy do svetla a naopak sú v tomto prípade nebezpečné."

Potápanie a augustový ´darček´
Na čo sa s novými HD očami najviac teší? „Som milovníkom mora. Vidieť to, čo sa deje pod hladinou, bolo pre mňa vždy problémom. More som vnímal ako modrastý celok bez života. Celý život som si musel dávať dioptrické okuliare pod potápačské. Strašne mi zavadzali. Pohľad do hlbín nebol stopercentný. Často sa mi pod ne dostala voda a bolo zle. Nesmierne sa teším na to, ako sa ponorím prvý raz si vychutnám pestrofarebný život v morských hlbinách." 
Pár týždňov od operácie, je ako sám tvrdí, oveľa akčnejší. „Nemusím sa zaoberať tým, že som si zrak nechal niekde na lavičke či na skale. Prvý krát žijem so svojimi očami dvadsaťštyri hodín denne naplno." Okrem nového pohodlia na cestách po zabudnutých miestach našej planéty mal Henrich Krejča na laserovú operáciu ešte jeden dôvod. Súkromný. Dlhoročná priateľka, redaktorka TV Markíza, Ivana Vansová, mu v lete porodí vytúženú dcéru. „Vďaka HD videniu bude moja dcéra prvou radosťou, ktorú každé ráno jasne a ostro uvidím."