Chcem sa objednať

Nový Čas: Suché oči sú vážny problém!

03.11.2013

Suché oči sú vážny problém!
Syndróm kancelárskeho oka trápi najmä ľudí pracujúcich za počítačom

Je lepšie raz vidieť, ako tisíckrát počuť. Zrak je pre nás samozrejmosť. Na to, aby fungoval tak, ako má, potrebuje slzy, ktoré na očiach vytvárajú ochranný film. Nevhodné prostredie však môže spôsobovať jeho narušenie. Ako sa týmto problémom vyhnúť?

Podľa posledných prieskumov syndrómom kancelárskeho oka trpí približne každý piaty pacient, ktorý navštívi očného lekára. Ľudské oko neustále zvlhčujú slzy, ktoré na nich vytvárajú slzný film. Ten sa skladá z troch zložiek, medzi ktorými musí byť rovnováha. Ak sa naruší, vedie to k problémom - opuchnutým viečkam, slzeniu, páleniu, rezaniu, pocitom suchosti. A vyústiť to môže až do vážneho poškodenia rohovky a spojivky. Lenže v súčasnosti veľa ľudí trávi viac ako osem hodín denne v nevyhovujúcom pracovnom prostredí. Oči nevyčerpáva len monotónna práca za počítačom, ale aj suchý vzduch v kancelárii či zle nastavená klimatizácia.
 ,,Práca s počítačom so sebou prináša zvýšené riziko zdravotných ťažkostí, spôsobených vynútenou polohou krku, hlavy, očí, ramien a rúk. Pri sledovaní monitora sa nám až šesťnásobne zníži počet žmurknutí oka za minútu! vysvetľuje očná lekárka Adriana Smorádková z Neo Vízie. Práve pri žmurknutí sa po povrchu spojovky a rohovky rozotrie slzný film, ktorý vlhčí oči a chráni ich pred negatívnymi vplyvmi okolia. -Tým, že sa na obrazovku pozeráme zhora nadol, zväčšuje sa plocha odkrytého povrchu oka. Následkom toho sa vo zvýšenej miere odparuje z povrchu oka slzný film, čo môže viesť k zvýšenému pocitu suchosti oka. To môže po čase prerásť až do chronických problémov, ktoré sú veľmi nepríjemné a bolestivé, varuje. Pri práci na počítači oči sledujú jeden bod, čo vyúsťuje do zvýšenej svalovej únavy. Prejaví sa nielen bolesťou očí, tlakom či napätím v očiach, pocitom rozmazaného videnia, ale aj bolesťami hlavy.

***

POMÔŽU KVAPKY?

Očné kvapky, tzv. umelé slzy, zvlhčujú povrch oka, keď túto funkciu nedokáže plniť slzný film. V lekárni dostanete veľké množstvo umelých sľz od rôznych výrobcov, každému oku môžu vyhovovať iné. Vyberte si kvapky, ktoré ich obsahujú čo najmenej. Tie s obsahom konzervačných látok sa môžu používať najviac päťkrát za deň, tie bez aj viackrát.

ČO NIČÍ OČI

* dlhodobá práca za počítačom

* klimatizácia

* ventilácia

* prašnosť

* výpary z náterov

* látky uvoľňujúce sa pri fotokopírovaní

* cigaretový dym POZOR NA POČÍTAČ!

* Vzdialenosť očí od obrazovky má byť 60 - 80 cm.

* Poloha počítača proti oknu a chrbtom k oknu je vyložene nevhodná. Okno by malo byť so žalúziami na reguláciu prichádzajúceho svetla.

* Horný okraj obrazovky má byť vo výške očí, nikdy nie vyššie.

* Obrazovka monitora by mala byť čo najplochšia (ideálne LCD).

* Písmo by malo byť dostatočne veľké a farebné. Ideálne sú tmavé znaky na svetlom pozadí (čiernobiela alebo modrožltá kombinácia).

* Úroveň jasu pozadia by mala byť minimálne od 300 do 500 luxov (príliš tmavé pozadie môže spôsobovať problémy pri následnom čítaní dokumentov z bieleho papiera). * Klávesnica - ideálna je matná klávesnica s dostatočne kontrastnou farbou tlačidiel. Osvetlenie pracovného miesta treba zabezpečiť tak, aby sa zamedzilo odrazom z okolitých predmetov na obrazovku. V prípade nutnosti si zadovážte pracovné lampy, dostatočné osvetlenie je kľúčové. Nábytok - vhodné sú materiály, ktoré obmedzujú odraz a odlesk. Odporúča sa matný povrch, farba svetlosivá, svetlozelená alebo svetlohnedá. 

OČNÝ TELOCVIK

Je dokázané, že kondícii zrakového orgánu pomáhajú nenáročné cviky, ktoré môžete robiť aj niekoľkokrát denne.

* Každú hodinu sa vzdiaľte od monitora na 10 minút. * Zapozerajte sa cez okno do diaľky aspoň na 5 minút a robte nasledujúce svalové cvičenie očí. * Očami sledujte obdľžnik veľkosti 1 m x 0,5 m, pozerajte do všetkých krajných polôh pomyselného obdľžnika, potom si zavrite oči a jemne si ich masírujte. * Okrem obdľžnika môžete sledovať ležaté osmičky, štvorec či trojuholník. * Majte pri počítači alebo v blízkosti stola v kancelárii kvetinu. Zahľaďte sa na ňu, keď cítite, že už sú vaše oči unavené.

Celý článok ste si mohli prečítať aj v Novom Čase Nedeľa na strane 14.