Chcem sa objednať

TVNOVINY: Slovenské cesty sú plné vodičov bez okuliarov, ktorí ich potrebujú

07.05.2013

Šoférovať so zlým zrakom alebo bez okuliarov je podľa odborníkov porovnateľné ako viesť auto opití alebo pod vplyvom drog.
Podľa prieskumov pritom až každý piaty človek jazdí bez dioptrických okuliarov, ktoré potrebuje. Na rozdiel od kontroly alkoholu, na zrak vodičov si slovenskí policajti ešte neposvietili.

Váš zrak sa môže zhoršiť v priebehu mesiaca a vy si stále myslíte, že je to ešte v norme. To, že sem –tam vybočíte z pruhu, a dopravné značky vidíte rozmazane - to už v nie je norme.
Skoro každý druhý deň sa stretávam s takýmto pacientom, dalo by sa povedať, že každý druhý pacient nevie o svojej chybe alebo nosí slabú korekciu a zároveň šoféruje, hovorí očná lekárka Adriana Smorádková.
Najčastejšie ľudí trápi krátkozrakosť, ďalekozrakosť a sivý zákal. Niektoré ťažkosti prichádzajú s vekom. No nielen starší vodiči si často zhoršené videnie nepriznávajú.
Príde k nám 27 ročný človek s nejakým iným problémom a zistíme, že má refrakčnú chybu, nenosí okuliare a šoféruje, povedala.
Vaše videnie sa môže zhoršiť až o 50 percent a vy si to nemusíte všimnúť.
Vidíte dobre? To sa v týchto mesiacoch pýtajú vodičov českí policajti. Naša polícia zrak vodičom skúmať zatiaľ nebude. Na Slovensku podobné kontroly nemá polícia v pláne realizovať.
Zabudnúť si dioptrické okuliare doma sa napriek tomu neoplatí. V tom lepšom prípade dostanete pokutu, v tom horšom môžete spôsobiť dopravnú nehodu.
Ak policajt pri kontrole vodiča zistí, že má v dokladoch uvedené, že môže vozidlo viezť len s okuliarmi a tieto nepoužíva dopúšťa sa priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Za takýto priestupok mu hrozí pokuta až do výšky 60 eur.
Krátkozrakí šoféri

http:/tvnoviny.sk/sekcia/domace/archiv/bez-okuliarov-vam-hrozi-pokuta-60.html