Chcem sa objednať

iZdravie: Očiam v lete neškodí iba slnko

18.07.2013

Kontaktné šošovky a voda. Ak patríte k nositeľom kontaktných šošoviek, pozor si dajte pri športe, na farmách, na koňoch, a najmä pri kúpaní vo vode. Kontaktné šošovky v spojení s vodou predstavujú riziko. Vo vode prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. „Medzi najnebezpečnejšie patria akantaméby. Spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V mnohých prípadoch končia vredom rohovky, ktorý môže byť príčinou slepoty,“ varuje očná lekárka a mikrochirurgička MUDr. Miriam Záhorcová.

Na kúpanie si dajte jednodňové šošovky a dbajte aj na čistotu puzdra na šošovky. Aj práca so zvieratami v špinavom prostredí, kde je zvýšená prítomnosť plesní a mikroorganizmov zo slamy, dreva či z výkalov, môže byť v kombinácii s kontaktnými šošovkami zdrojom infekcií. Dajte si pozor, aj ak vám kôň pri čistená prskne do oka. Vo vlhkom prostredí, vrátane slamy, prežívajú baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne či spomínané akantaméby. Dioptrické okuliare Dioptrické sklá sú už dnes odľahčené a nerozbitné, vďaka čomu nevznikajú pri pádoch ostré črepiny. Riziko úrazu však netreba podceniť. Pri údere či nešťastnom páde, napr. z koňa, z bicykla, korčúľ či zo skaly, sa rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek ostrý predmet. U profesionálnych aj rekreačných športovcov oční chirurgovia ako trvalé riešenie odporúčajú laserové odstránenie dioptrií.

Laserové operácie v lete?

Odstránenie dioptrií súčasnými šetrnými laserovými metódami s použitím femtolaseru odporúčajú oční lekári všetkým pasívnym, aktívnym, profesionálnym či extrémnym športovcom. Letné mesiace s HD očami si tak konečne môžete vychutnať aj vy. Mýtus, že v lete sa zákroky nerobia, už dávno neplatí. Povrchové metódy s použitím iba jedného excimerového laseru sa pred letnou sezónou vôbec nedoporúča. Problémom je vysoká koncentrácia UV žiarenia, ktorá môže poškodiť citlivý povrch oka s odlaserovaným povrchovom rohovky. Občas je nutné dva mesiace nosiť na slnku slnečné okuliare. Inak hrozí vznik zákalov rohovky, ktoré môžu spôsobiť neostré videnie. Naopak, hĺbkovým metódam, pri ktorých chirurg používa kombináciu excimerového a femtosekundového laseru, ultrafialové žiarenie vôbec neprekáža. Pri týchto šetrných metódach chirurg neodstraňuje z oka povrch rohovku. Rohovka tak ostáva celistvá a chránená pred slnečným žiarením. Preto je táto metóda na leto lepšia.

Kedy si nasadiť slnečné okuliare?

„Na slnečné žiarenie sú vo všeobecnosti citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami a svetlou (napr. modrou) dúhovkou. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka. U ostatných platí – slnečné okuliare si nasaďte za slnečného počasia v ktoromkoľvek ročnom období,“ radí očná lekárka a mikrochirurgička MUDr. Miriam Záhorcová. Špeciálne dôležitá je slnečná ochrana pri mori a na horách. „Poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, čo môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajte na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom - a to je najčastejšie práve pri mori a na horách,“ vysvetlila MUDr. Záhorcová. Na jasnom slnku by mali nosiť slnečné okuliare aj deti. „Bábätkám je dobré tieniť strieškou alebo slnečníkom na kočiar. Deťom, ktoré už zvládnu sedieť či spraviť prvé krôčky zakryte tvár aspoň čiapkou so šiltom. Ostatné deti by mali nosiť slnečné okuliare vždy za slnečného počasia, pre tie najmenšie sú dostupné aj slnečné okuliare na gumičku,“ odporúča očná lekárka.

Ako si vybrať okuliare?

Základné pravidlo znie: čím väčšie, tým lepšie. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám. Zapamätajte si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný 100% systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike. Okrem hodnoty UV filtra siahnite po správnej priepustnosti svetla slnečných skiel. Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a chrániť oko. Na horách a pri mori môžete použiť vyššiu kategóriu.

Dostupné sú tieto kategórie:

Kategória 0 - bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100%)

Kategória 2 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80%)

Kategória 2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43%) Kategória 3 –tmavý filter vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18%)

Kategória 4 – veľmi tmavý filter vhodný k moru a do hôr, nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8%) Dôležitá je aj farba skiel Modrá je nevhodná na šoférovanie. Znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Toto zafarbenie skla neodporúčame krátkozrakým ľuďom. Sivá a hnedá sú ideálne farby za volant. Na šoférovanie sú vhodné slnečné okuliare s polarizačným efektom, pretože znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu. Žltá a oranžová sú vhodné do hmly a na šport. Zlepšujú totiž rozlišovaciu schopnosť v hmle. Ostatné farby nemajú výraznejší vplyv na kvalitu videnia.

Na čo si dať pozor?

Vedeli ste, že aj adrenalínové športy typu bungee jumping môžu poškodiť zrak? Niektoré typy športov sú pre oko skutočne nebezpečné, aj spomínaný zoskok typu bungee jump. Lekári to neodporúčajú krátkozrakým športovcom, s dioptriami vyššími ako – 4. Oko je pri zoskoku vystavené veľkým nárazom s rizikom odlúpenia sietnice a krvácania do sklovca. Aj každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie. Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny, vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr videnia. Do slnka nikdy nepozerajte dlhodobo a cielene, ide o jednu z najčastejších príčin slepoty. Výnimočne nebezpečné je zatmenie slnka, vydržíte sa doň pozerať dlhšie a nevnímate riziko.

http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/ociam-lete-neskodi-iba-slnko.html

oprofimedia-0049530236-1.jpg