Chcem sa objednať

Nový Čas pre ženy: Poriadne otrávená letná romantika: Majte oči v bezpečí!

18.07.2013

Či ste doma, na chalupe, na expedícii v Ázii alebo pri mori, myslite na svoje oči!

Aj dioptrické okuliare a kontaktné šošovky môžu letnú romantiku poriadne otráviť.Slnko nám môže poškodiť očnú rohovku, spojovky aj sietnicu, kontaktné šošovky zase spôsobiť problémy po pobyte vo vode. Nosíte okuliare? Potom pozor na nepríjemné úrazy.

 

Čo hrozí vo vode

Patríte medzi nositeľov kontaktných šošoviek?Potom si dajte pozor pri športe, na farmách, na koňoch, a najmä pri kúpaní vo vode, kde sídlia rôzne baktérie, vírusy, chlamýdie, plesne a akantaméby. Chlamýdiové očné zápaly môžu vzniknúť aj týždne či mesiace po pobyte vo vode.

„Medzi najnebezpečnejšie patria akantaméby, ktoré prežívajú vo vodách, riekach, jazerách či horských potokoch. Spôsobujú závažný zápal rohovky spojený s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním a slzením. V mnohých prípadoch, najmä pri neskorej diagnostike, končia vredom rohovky, ktorý môže byť príčinou slepoty,“ varuje očná lekárka a mikrochirurgička očnej kliniky NeoVízia MUDr. Miriam Záhorcová. Oční lekári radia kúpať sa bez kontaktných šošoviek.

Rizikový bungee jump

Niektoré typy športov sú pre oko skutočne nebezpečné – napríklad zoskoky typu bungee jump. Tie lekári neodporúčajú krátkozrakým športovcom s dioptriami vyššími ako – 4. Hrozí riziko odlúpenia sietnice a krvácania do sklovca. Ani riziko pri nevinnom bicyklovaní netreba podceniť.

Pri údere či nešťastnom páde, napr. z koňa, bicykla, korčulí či zo skaly, sa plastový aj kovový rám môže prelomiť a spôsobiť poranenie ako ktorýkoľvek ostrý predmet. U profesionálnych aj rekreačných športovcov oční chirurgovia ako trvalé riešenie odporúčajú laserové odstránenie dioptrií.

Pozor na slnko

Slnečné okuliare si treba nasadiť vždy za slnečného počasia, a to v ktoromkoľvek ročnom období. Špeciálne dôležitá je podľa odborníčky slnečná ochrana pri mori a na horách. Bábätkám je dobré pritieňovať strieškou alebo slnečníkom na vozíku. Deťom, ktoré už zvládnu sedieť či spraviť prvé krôčiky, zakryte tvár aspoň čiapkou so šiltom.

http://lesk.cas.sk/clanok/102329/poriadne-otravena-letna-romantika-majte-oci-v-bezpeci.html